Diyar-i Türk

“Tataristan Ekonomisi Türk Yatırımcılar Sayesinde Gelişiyor”

Rusya Federasyonuna bağlı kardeş Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiriyor. Kardeş cumhurbaşkanı Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere birçok üst düzey görüşme gerçekleştirdi. Kardeş cumhurbaşkanı ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozalesine çelenk koydu, ardından şeref defterini imzaladı. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov […]

Bu Haber 16 Aralık 2016 - 0:21 'de eklendi ve 698 kez görüntülendi.

“Tataristan Ekonomisi Türk Yatırımcılar Sayesinde Gelişiyor”

Rusya Federasyonuna bağlı kardeş Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiriyor. Kardeş cumhurbaşkanı Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere birçok üst düzey görüşme gerçekleştirdi.

rustem-minnihanov-anitkabirdeKardeş cumhurbaşkanı ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozalesine çelenk koydu, ardından şeref defterini imzaladı. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Ankara ziyaretleri kapsamında ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı gerçekleşen kabul yaklaşık 40 dakika sürdü. Kabulde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci eşlik etti.

Tataristan’ın Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türk iş adamlarının Tataristan’da yaklaşık iki milyar dolarlık yatırımlarının olduğunu belirtirken, “Tataristan ekonomisi Türk yatırımcıların yaptığı yatırımlar sayesinde gelişiyor” dedi.

turk-tatar-is-formunda-isbirligi-anlasmalariDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’in evsahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Tataristan İş Forumu’nda konuşan Minnihanov, Tataristan’daki Türk şirketlerinden bazılarının ülkenin en büyük vergi mükellefi olduğuna dikkat çekti. Minnihanov, Türk şirketlerinin Tataristan’da ürettiği ürünlerin yalnızca Rusya ve Tataristan’da değil, diğer ülkelerde de talep gördüğünü söyledi.

 “ÇOKLU VİZE ALTERNATİF BİR YÖNTEM OLABİLİR”

Vize muafiyeti konusunda Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği ile ortak çalışmalar yaptıklarını da anlatan Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, çoklu vize uygulamasının alternatif bir yöntem olabileceğini dile getirdi. Hava ulaşımının önemine değinen Minnihanov, Türk Hava Yolları ile temasa geçerek Türkiye ile karşılıklı seferlerin haftanın her günü yapılması taleplerini ilettiklerini bildirdi. Türk firmalarla yaptıkları ortak projeler sayesinde Tatar orman ürünlerine talebin arttığını anlatan Minnihanov, ithal ürünler yerine kendi ürünlerini üretmeye başladıklarını ve esaslı bir hammadde tedarikçisi haline geldiklerini ifade etti.

turkiye-tataristan-is-formuRusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov da Türkiye ve Rusya arasında yaşanan gerilimli dönemin geride kaldığını belirterek, iki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hedefinin aşılması gerektiğini söyledi. Karlov, Tataristan işadamlarının, anti damping soruşturmalarının sonlandırılması, yatırımlar için elverişli koşulların yaratılması ve gümrük vergilerinin azaltılması konusunda Türkiye’nin adım atmasını beklediklerini dile getirerek, “Orta vadede, ortak yatırım fonu kurulması, bankacılık ve finansman alanında iş birliği çok önemli. Ayrıca ikili alışverişte milli para birimlerinin kullanılması da yine bu planda önemli bir yer tutuyor” dedi.

rustem-minnihanov-mevlut-cavusogluTataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı Taliya Minullina da Tataristan’a yapılan yabancı yatırımlar bakımından Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını belirterek, “Yatırım konusunda Türk yatırımcılar çok süratli karar veriyor ve bu kararlar hemen hayata geçiriliyor. Yani karar verme aşamasıyla üretime geçme aşaması arasındaki zaman çok kısa. Türkler bu konuda işin ehliler” diye konuştu. Minullina, yatırımlar konusunda özellikle sağlık sektörüne öncelik verdiklerini, petro-kimya, enerji ve makine imalatı alanlarında da yatırımlara devam edeceklerini kaydetti.
BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN KARDEŞ CUMHURBAŞKANI ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ
basbakan-yildirima-ekonomi-bakani-zeybekci-eslik-ettiBaşbakan Binali Yıldırım, Türkiye’yi ziyaret eden Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve heyeti onuruna Çankaya Köşkü’nde bir akşam yemeği verdi.Geçtiğimiz hafta Tataristan’a yaptığı ziyaret sırasında gösterilen misafirperverlik için Cumhurbaşkanı Minnihanov’a teşekkür eden Yıldırım, bir hafta gibi kısa bir sürenin ardından Minnihanov’u bu defa Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Yıldırım, karşılıklı tarihi ve kültürel bağlara sahip olan Tataristan’ın Türkiye-Rusya ilişkilerinde önemli bir unsur olduğunu belirtirken, başta ekonomi olmak üzere, Türkiye-Tataristan ilişkilerinin her alanda güçlendirilmesini arzu ettiğini dile getirdi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal