Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“Tataristan Ekonomisi Türk Yatırımcılar Sayesinde Gelişiyor”

Rusya Federasyonuna bağlı kardeş Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiriyor. Kardeş cumhurbaşkanı Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere birçok üst düzey görüşme gerçekleştirdi. Kardeş cumhurbaşkanı ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozalesine çelenk koydu, ardından şeref defterini imzaladı. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov […]

16 Aralık 2016 - 0:21 'de eklendi ve 681 kez görüntülendi. A+A-

“Tataristan Ekonomisi Türk Yatırımcılar Sayesinde Gelişiyor”

Rusya Federasyonuna bağlı kardeş Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiriyor. Kardeş cumhurbaşkanı Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere birçok üst düzey görüşme gerçekleştirdi.

rustem-minnihanov-anitkabirdeKardeş cumhurbaşkanı ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozalesine çelenk koydu, ardından şeref defterini imzaladı. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Ankara ziyaretleri kapsamında ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı gerçekleşen kabul yaklaşık 40 dakika sürdü. Kabulde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci eşlik etti.

Tataristan’ın Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türk iş adamlarının Tataristan’da yaklaşık iki milyar dolarlık yatırımlarının olduğunu belirtirken, “Tataristan ekonomisi Türk yatırımcıların yaptığı yatırımlar sayesinde gelişiyor” dedi.

turk-tatar-is-formunda-isbirligi-anlasmalariDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’in evsahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Tataristan İş Forumu’nda konuşan Minnihanov, Tataristan’daki Türk şirketlerinden bazılarının ülkenin en büyük vergi mükellefi olduğuna dikkat çekti. Minnihanov, Türk şirketlerinin Tataristan’da ürettiği ürünlerin yalnızca Rusya ve Tataristan’da değil, diğer ülkelerde de talep gördüğünü söyledi.

 “ÇOKLU VİZE ALTERNATİF BİR YÖNTEM OLABİLİR”

Vize muafiyeti konusunda Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği ile ortak çalışmalar yaptıklarını da anlatan Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, çoklu vize uygulamasının alternatif bir yöntem olabileceğini dile getirdi. Hava ulaşımının önemine değinen Minnihanov, Türk Hava Yolları ile temasa geçerek Türkiye ile karşılıklı seferlerin haftanın her günü yapılması taleplerini ilettiklerini bildirdi. Türk firmalarla yaptıkları ortak projeler sayesinde Tatar orman ürünlerine talebin arttığını anlatan Minnihanov, ithal ürünler yerine kendi ürünlerini üretmeye başladıklarını ve esaslı bir hammadde tedarikçisi haline geldiklerini ifade etti.

turkiye-tataristan-is-formuRusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov da Türkiye ve Rusya arasında yaşanan gerilimli dönemin geride kaldığını belirterek, iki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hedefinin aşılması gerektiğini söyledi. Karlov, Tataristan işadamlarının, anti damping soruşturmalarının sonlandırılması, yatırımlar için elverişli koşulların yaratılması ve gümrük vergilerinin azaltılması konusunda Türkiye’nin adım atmasını beklediklerini dile getirerek, “Orta vadede, ortak yatırım fonu kurulması, bankacılık ve finansman alanında iş birliği çok önemli. Ayrıca ikili alışverişte milli para birimlerinin kullanılması da yine bu planda önemli bir yer tutuyor” dedi.

rustem-minnihanov-mevlut-cavusogluTataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı Taliya Minullina da Tataristan’a yapılan yabancı yatırımlar bakımından Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını belirterek, “Yatırım konusunda Türk yatırımcılar çok süratli karar veriyor ve bu kararlar hemen hayata geçiriliyor. Yani karar verme aşamasıyla üretime geçme aşaması arasındaki zaman çok kısa. Türkler bu konuda işin ehliler” diye konuştu. Minullina, yatırımlar konusunda özellikle sağlık sektörüne öncelik verdiklerini, petro-kimya, enerji ve makine imalatı alanlarında da yatırımlara devam edeceklerini kaydetti.
BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN KARDEŞ CUMHURBAŞKANI ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ
basbakan-yildirima-ekonomi-bakani-zeybekci-eslik-ettiBaşbakan Binali Yıldırım, Türkiye’yi ziyaret eden Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve heyeti onuruna Çankaya Köşkü’nde bir akşam yemeği verdi.Geçtiğimiz hafta Tataristan’a yaptığı ziyaret sırasında gösterilen misafirperverlik için Cumhurbaşkanı Minnihanov’a teşekkür eden Yıldırım, bir hafta gibi kısa bir sürenin ardından Minnihanov’u bu defa Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Yıldırım, karşılıklı tarihi ve kültürel bağlara sahip olan Tataristan’ın Türkiye-Rusya ilişkilerinde önemli bir unsur olduğunu belirtirken, başta ekonomi olmak üzere, Türkiye-Tataristan ilişkilerinin her alanda güçlendirilmesini arzu ettiğini dile getirdi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Rusya Federasyonuna bağlı kardeş Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiriyor. Kard...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Rusya Federasyonuna bağlı kardeş Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiriyor. Kard...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Rusya Federasyonuna bağlı kardeş Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiriyor. Kard...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Rusya Federasyonuna bağlı kardeş Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiriyor. Kard...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri