Diyar-i Türk

O Ülkenin Başkenti “TÜRKİYE” Sesleriyle İnledi

Kosova Türk Toplumu anavatanları Türkiye’ye ne kadar bağlı olduklarını bugün bir kez daha gösterdi. Kadınından erkeğine, öğrencisinden yaşlısına yüzlerce Priştineli  Türk bugün başkent sokaklarını “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganlarıyla inletip kırmızı beyaza boyadı. T.C Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ise muhteşem tablo karşısında gözyaşlarını tutamadı.  Kosova’nın başkenti Priştine’de yaşayan Türkler sivil toplum kuruluşları önderliğinde “Teröre lanet, […]

Bu Haber 13 Aralık 2016 - 23:30 'de eklendi ve 2176 kez görüntülendi.

O Ülkenin Başkenti “TÜRKİYE” Sesleriyle İnledi

Kosova Türk Toplumu anavatanları Türkiye’ye ne kadar bağlı olduklarını bugün bir kez daha gösterdi. Kadınından erkeğine, öğrencisinden yaşlısına yüzlerce Priştineli  Türk bugün başkent sokaklarını “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganlarıyla inletip kırmızı beyaza boyadı. T.C Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ise muhteşem tablo karşısında gözyaşlarını tutamadı.

pristine-sokaklari-kirmizi-beyaza-boyandi Kosova’nın başkenti Priştine’de yaşayan Türkler sivil toplum kuruluşları önderliğinde “Teröre lanet, Türkiye’ye destek” sloganı altında bir araya gelirken, yürüyüşe, aydınlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Priştine sokaklarında Türkiye ve Kosova bayrakları ve Atatürk posterleri ile birlikte yürüyen Türk Toplumu üyeleri “ şehitler ölmez vatan bölünmez “ sloganlarıyla teröre lanet yağdırarak Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliğine yürüdü.

Büyükelçilik binası önünde Büyükelçi Kıvılcım Kılıç tarafından karşılanan topluluk, İstanbul’da meydana gelen terör saldırılarında hayatlarını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulundu, ardından da büyükelçilik binasına çiçek koydu. Burada da “şehitler ölmez vatan bölünmez ve “kahrolsun PKK” sloganları atan ve ardından İstiklal Marşını okuyan Kosovalı Türkler, anavatan Türkiye ile her zaman omuz omuza olduklarını ifade etti.

buyukelci-kivilcim-kilic-muhtesem-tablo-karsisinda-duygularina-hakim-olamadiYürüyüşe katılanları elçilik binası önünde karşılayan ve bu muhteşem tablo karşısında duygularını gizleyemeyen Büyükelçi Kılıç, terörü lanetlerken Türkiye’ye desteklerinden dolayı mitinge katılanlara teşekkür etti. Büyükelçi Kılıç, “ Ülkemiz büyük bir ülke, milletimiz asil bir millet, bu millet çok büyük badireler atlattı, inşallah hep birlikte bu zor günlerin de üstesinden geleceğiz, bugün Türkiye’nin yalnız olmadığını, kalplerinizin anavatan ile birlikte attığını bir kez daha gösterdiniz, sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır, hepinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Yürüyüşe katılanlardan öğretmen Birsen Şufto, gerçekleştirilen yürüyüşün  öğrenciler ve velilerin isteği üzerine düzenlendiğini belirtirken; “Hepimiz çok üzgünüz, dünyanın neresinde olursa olsun terörü lanetliyoruz, özellikle de anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen terör olaylarını  kınıyoruz. Biz de Türkiye’yiz, biz de Türk’üz, bu bayrak için buradayız. Her zaman Türkiye’nin yanında olduk, yanında olmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

minik-atakan-tam-bir-turk-askeri-ve-polisi-hayraniKosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Priştine Şubesi Başkanı ve Priştine Belediye Meclis üyesi Cüneyd Ustaibo ise; “İçimiz yandı, canımız yandı. Bu terör  içimizi yaktı. Umarız artık terör kökünden temizlenir. Türkiye Cumhuriyeti bunu yapabilir ve yapacaktır. Biz buradan tüm Türkiye halkına, Sayın Cumhurbaşkanımıza, başbakanımıza başsağlığı diliyoruz. Bilin ki bizim de burada canımız yanıyor” dedi.

Öğrenci Kaan Maksut ise Kosova’da  azınlık olduklarına dikkat çekerken; “ Azda olsak biriz, beraberiz ve güçlüyüz. Terörü lanetliyoruz ve teröre  karşı hep ayakta  duracağız. Anavatanımız Türkiye’deki büyüklerimizle ve kardeşlerimizle hep beraberiz, kalplerimiz onlarla birlikte atıyor. Sonuçta hepimiz aynı yolda yürüyoruz. Hepimizin kanı Türk kanı, bu yüzden de bu olaylar hepimizin canını yakıyor” ifadelerini kullandı.

Yürüyüşün ardından mitinge katılanlar tarafından büyükelçilikte açılan taziye defteri imzalandı.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal