Diyar-i Türk

Makedonya Parlamentosunda İki Türk

Uzun süredir siyasi kriz yaşayan Makedonya erken genel seçim için sandık başına gitti. Eski başbakan Nikola Gruevski’nin liderliğini yaptığı VMRO-DPMNE ittifakı ile, Zoran Zaev’in öncülüğündeki Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM)’nin zafer için yarıştığı seçimlerde iki Türk kökenli aday da parlamentoya girmeyi başardı. Seçimlerin kesin sonuçlarıyla ilgili şu ana kadar henüz resmi bir açıklama yapılmazken, VMRO-DPMNE Lideri […]

Bu Haber 12 Aralık 2016 - 4:28 'de eklendi ve 532 kez görüntülendi.

Makedonya Parlamentosunda İki Türk

Uzun süredir siyasi kriz yaşayan Makedonya erken genel seçim için sandık başına gitti. Eski başbakan Nikola Gruevski’nin liderliğini yaptığı VMRO-DPMNE ittifakı ile, Zoran Zaev’in öncülüğündeki Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM)’nin zafer için yarıştığı seçimlerde iki Türk kökenli aday da parlamentoya girmeyi başardı.
Seçimlerin kesin sonuçlarıyla ilgili şu ana kadar henüz resmi bir açıklama yapılmazken, VMRO-DPMNE Lideri Nikola Gruevski, 10. kez seçim kazandıklarını, VMRO-DPMNE ittifakının 434 bin, SDSM’nin ise 415 bin oy aldığını iddia etti.
Başbakanlık binası önünde taraftarlarıyla birlikte zafer kutlaması yapan Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Lideri Zoran Zaev ise VMRO-DPMNE’den bir milletvekili daha fazla kazandıklarını ve Makedonya için yeni bir sayfa açtıklarını iddia etti.
Öte yandan resmi olmayan seçim sonuçları her iki bloğunda tek başına hükümet kurmak için yeterli sandalyeyi kazanamadıklarını ortaya sererken, Arnavut partileri kurulacak koalisyon için kilit konumuna geldi.
Seçim sonrasında Arnavut partilerinden Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) ile BESA zafer ilan ederek kutlamalar yaptı. Arnavut Demokrat Partisi (PDŞ)’de kendilerine güvenerek oy veren seçmenlere teşekkür etti.
Diğer yandan gerçekleşen seçimlerde 123 sandalyeli Makedonya Parlamentosuna iki Türk kökenli adayda girmeyi başardı. 11 Aralık seçimlerinde Türk Demokratik Partisinden Dr. Yusuf Hasani ve Mütahir Maksut ve Türk Milli Birlik Hareketi Partisinden Deniz Rizvançe VMRO-DPMNE ittifakı listelerinden aday olurken, mevcut Türk kökenli milletvekillerinden Türk Hareket Partili Enes İbrahim ise Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) listelerinde yeniden yer almıştı. Kesin olmayan sonuçlara göre Dr. Yusuf Hasani ve Enes İbrahim milletvekili seçildi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal