Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Bakü’de KKTC Günleri

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, turizm tanıtma ve pazarlama çalışmaları çerçevesinde KKTC’yi Azerbaycan’da düzenlediği road show etkinliğiyle tanıttı. KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, geçtiğimiz hafta, bakanlık yetkilileri, KITSAB, KITOB, THY KKTC temsilcileri, bazı turizm acenteleri, bazı otel temsilcileri ve basın mensuplarının yer aldığı bir heyetle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki “road show” etkinliğine katıldı. Bakü’den […]

08 Aralık 2016 - 2:45 'de eklendi ve 571 kez görüntülendi. A+A-

Bakü’de KKTC Günleri

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, turizm tanıtma ve pazarlama çalışmaları çerçevesinde KKTC’yi Azerbaycan’da düzenlediği road show etkinliğiyle tanıttı.

road-showa-iki-ulkeden-turizmciler-katildiKKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, geçtiğimiz hafta, bakanlık yetkilileri, KITSAB, KITOB, THY KKTC temsilcileri, bazı turizm acenteleri, bazı otel temsilcileri ve basın mensuplarının yer aldığı bir heyetle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki “road show” etkinliğine katıldı.

Bakü’den birçok turizm acentesi ve sektör temsilcisinin yer aldığı etkinlikte, KKTC’yi tanıtıcı broşürler ve tanıtım CD’leri katılımcılara dağıtıldı, sinevizyon gösterileri yapıldı, ikili temaslarda bulunuldu.

Bakan Ataoğlu, Bakü temasları kapsamında road show etkinliğinde konuşma yaptı, Azerbaycan Diaspora Bakanı Nazim İbrahimov ile görüştü, Bakü Şehitliği’ni ziyaret etti, onuruna verilen yemeğe katıldı, yerel basına demeçler verdi.

ROAD SHOW’A İKİ ÜLKEDEN TURİZMCİLER KATILDI

azerbaycanda-kktc-tanitildiKKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Medya Kuruluşlarına Destek Vakfı Başkanı Vugar Seferli ile KKTC ve Azerbaycan’dan turizmcilerin katıldığı road show etkinliği Azerbaycan ve KKTC milli marşlarıyla başladı.

Etkinlikte ilk konuşmayı KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer yaptı. Turganer, Bakü’deki tanıtım atağının çok faydalı olacağına inanç belirtti.BAKAN

BAKAN ATAOĞLU “BU İLK ADIM”

Ardından söz alan Fikri Ataoğlu, road showun ilk çıkarma olduğunu, önümüzdeki aylarda daha geniş kapsamlı tanıtım etkinlikleri düzenleneceğini anlattı.KKTC halkının Azerbaycan halkıyla aynı dili ve aynı kültürü paylaştığına işaret eden Ataoğlu, Türkiye’de eylül ayında düzenlenen mitinglerde TC bayrağı dışında dalgalanan iki bayrağın KKTC ve Azerbaycan’a ait olduğuna işaret etti.

bakan-ataoglu-gazetecilerin-sorularini-yanitladiÖnümüzdeki aylarda geniş kapsamlı bir tanıtım etkinliği gerçekleştirileceğini tekrarlayan Ataoğlu, bu etkinlikte inşaat, sanayi, ticaret ve eğitim sektörlerinden de temsilcilerin yer alacağını anlattı. KKTC’deki üniversitelerde çok sayıda Azerbaycanlı öğrenci olduğuna işaret eden Ataoğlu, sağlık turizmi konusundaki potansiyele de değindi.

Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi’nin tam donanımlı hastaneleri olduğunu ve  GAÜ’ünün de hastane açacağını anlatan Ataoğlu, ülkedeki hastanelerin hem fiyat politikası hem de hizmet açısından avantajlı olduğunu kaydetti.

Azerbaycan ve KKTC’nin aynı dili, dini ve kültürü paylaştığına işaret ederek, Azerbaycan Türklerini KKTC’ye davet eden Ataoğlu, Azerbaycan Türklerinin KKTC’yi ziyaret etmek için vize almasına gerek olmadığına da işaret etti.

Azerbaycan’ı ilk kez ziyaret ettiğini ve çok beğendiğini dile getiren Ataoğlu, ülkeye döndüğünde Kıbrıslı Türkleri Azerbaycan’ı ziyaret etmeye çağıracağını anlattı.

PAŞAYEVA; “BİZ BİR MİLLETİN İNSANLARIYIZ”

biz-kardesizAzerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ise “Oradaki insan bizim insanımız, biz sizin insanımızsınız, biz bir milletin insanlarıyız” ifadelerini kullandı. Paşayeva, KKTC halkının Azerbaycan Türkleriyle aynı acılardan geçerek bugünlere geldiğini kaydederek, “İsteriz ki artık bu acılar olmasın” dedi. İki ülke arasında güçlü bağlar olduğunu ifade eden Paşayeva, roadshowun başarıyla sonuçlanması temennisinde bulundu.

KKTC hakkında kitap yazdığını ve ülkeyi boydan boya gezdiğini anlatan Paşayeva, Azerbaycan Türklerini KKTC’yi ziyaret etmeye çağırdı. Turizmin sadece gezi maksatlı olmadığını, turistik seyahatlerin, ziyaret edilen ülkenin güçlenmesine katkı yaptığını ifade eden Paşayeva, KKTC’nin güçlenmesine katkıda bulunmasının Azerbaycan Türklerinin boynunun borcu olduğunu anlattı. Azerbaycan gibi KKTC’nin de Batı’nın adaletsizlikleri ile karşılaştığını anlatan Paşayeva,  “Biz de inada inat, bu adaletsizliğe karşı öz insanımızı güçlendirmek için KKTC’ye destek verelim” dedi. Kıbrıslı Türkleri de Azerbaycan’a davet eden Paşayeva, turizm sayesinde iki ülke ilişkilerinin daha da gelişeceğini kaydetti. Konuşmaların ardından KKTC’yi tanıtıcı sunumlar yapıldı, iki ülkenin sektör temsilcileri bir araya gelerek işbirliği olanaklarını değerlendirdi.

ATAOĞLU AZERBAYCAN DİASPORA BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ
bakan-ataoglu-turk-sehitliginde-dua-ettiTurizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bakü ziyareti çerçevesinde Azerbaycan Diaspora Bakanı Nazim İbrahimov ile de görüştü. Bakan Ataoğlu, iki ülke arasında vize zorunluluğu olmadığına işaret ederek Azerbaycan Türklerini KKTC’ye davet etti. İki ülke arasındaki işbirliğinin artması temennisini ifade eden Ataoğlu, KKTC’deki üniversite hastanelerinin kendini ispatladığını dile getirdi.

Bakanlığın bir ay önce Ankara’da sağlık turizmini tanıttığını ve bu alandaki 87 üniversitenin hastaneleri vasıtasıyla KKTC’yi tanımaya başladığını dile getiren Ataoğlu, o ülkelerden hastaların da ilerleyen günlerde KKTC’deki hastanelerden yararlanma imkanı bulacağını belirtti. Ataoğlu, KKTC’de senenin 9 ayı denize girilebildiğini kaydederek, bunun turizm açısından önemli olduğunu belirtti.

Bunun dışında kültürün tanıtımı amacıyla çalışmaların da başladığını vurgulayan Ataoğlu, bu çalışmalardan bahsetti. Ataoğlu, Azerbaycan’dan KKTC’ye uçak seferleri konması için Azerbaycan Diaspora Bakanı Nazım İbrahimov’un yardım ve desteğini istedi. Ataoğlu Nazım İbrahimov’u en kısa sürede KKTC’ye  davet etti.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, turizm tanıtma ve pazarlama çalışmaları çerçevesinde KKTC’yi Azerbaycan’da düzenlediği road...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, turizm tanıtma ve pazarlama çalışmaları çerçevesinde KKTC’yi Azerbaycan’da düzenlediği road...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, turizm tanıtma ve pazarlama çalışmaları çerçevesinde KKTC’yi Azerbaycan’da düzenlediği road...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, turizm tanıtma ve pazarlama çalışmaları çerçevesinde KKTC’yi Azerbaycan’da düzenlediği road...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri