Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Kabus Dolu Günler Geride Kaldı

Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya gezisi fırtına gibi başladı. Özel uçak ‘TUR’ ile Rusya’nın başkenti Moskova’ya giden Başbakan Binali Yıldırım, ilk olarak Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü’ndeki konferansta konuştu. Ziyaretinin sadece Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkilerin değil, acil çözüm bekleyen bölgesel ve uluslararası sorunların da çözülmesine katkı sağlayacağına yönelik inancını ifade eden Başbakan Yıldırım, Türk ve […]

07 Aralık 2016 - 3:42 'de eklendi ve 546 kez görüntülendi. A+A-

Kabus Dolu Günler Geride Kaldı

Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya gezisi fırtına gibi başladı. Özel uçak ‘TUR’ ile Rusya’nın başkenti Moskova’ya giden Başbakan Binali Yıldırım, ilk olarak Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü’ndeki konferansta konuştu.
basbakan-yildirim-rus-mevkiidasi-medvedev-ile-bir-araya-geldiZiyaretinin sadece Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkilerin değil, acil çözüm bekleyen bölgesel ve uluslararası sorunların da çözülmesine katkı sağlayacağına yönelik inancını ifade eden Başbakan Yıldırım, Türk ve Rus halklarının bin yıllık komşuluğunun bulunduğunu anımsattı.
Moskova yakınlarındaki başbakanlık rezidansında Rus mevkidaşı Dmitriy Medvedev ile görüşen Yıldırım, “Bir yıllık tatsız dönemin sona erdiğini hep beraber görüyoruz. Bir yılın bize getirdiği olumsuz tecrübeyi değerlendirerek ilişkilerimizi stratejik düzeyde eskisinden daha da iyi bir noktaya taşıyabiliriz. Bu mümkün, geçmişte örnekleri var” diye konuştu.

Rusya Başbakanı Medvedev de, Türkiye-Rusya ilişkilerinde zor bir dönemin geride kaldığının altını çizerek, bu görüşmenin, ilişkilere ivme kazandıracağını söyledi.
Başbakan Yıldırım, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko ile de görüştü. Matviyenko görüşmede, “Federal Kurul ve Federasyon Konseyi ikili ilişkilerin normalleştirilmesi ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi için elinden geleni yapacak” ifadelerini kullandı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha sonra, Başbakan Binali Yıldırım’ı Kremlin Sarayı’nda kabul etti. Başbakan Yıldırım’a Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da eşlik etti.
basbakan-yildirim-rusya-parlamentosunun-ust-kanadi-federasyon-konseyi-baskani-valentina-matviyenko-ile-de-gorustuGörüşmeye ilişkin Kremlin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Putin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en samimi selamlarımızı iletmenizi rica ediyorum. Türk Akımı anlaşmasına dair kanunu imzaladığı için kendisine minnettarız. Bu gerçekleştirmek istediğimiz büyük projelerden sadece birisi” ifadesini kullandı.
Putin, “Bugün Başbakan Medvedev ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiğinizi biliyorum. (Türkiye-Rusya arasındaki) İşbirliğinde neredeyse tüm alanlarda ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Bazı nedenlerden dolayı ticaret hacmimizde büyük bir düşüş yaşandı. İlişkilerdeki bu olumsuz durumu tersine çevirmek için gerekli enerjik adımları atacağımızı umut ediyorum” dedi.
Türk Akımı’nın Rusya ve Türkiye’nin gerçekleştirmeyi planladığı en büyük projelerden biri olduğunu ifade eden Putin, “Bunun dışında birçok ortak çalışmaya da imza atıyoruz. Moskova’ya yaptığınız bu ziyaretin, Türkiye yildirim-putin-gorusmesiCumhurbaşkanı ile yapacağımız zirvenin temelini oluşturacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Yıldırım’ın Moskova ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ticaret hacmindeki düşüş nedeniyle yaşanan negatif trendin tersine çevrilmesi için yoğun çaba sarf edileceğini düşündüğünü vurgulayan Rus lider, “Rusya Başbakanı Medvedev ile kapsamlı görüşmeler yaptığınızı biliyorum. Türk-Rus işbirliğinde neredeyse tüm alanlarda ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyuyorum” diye ekledi.
Yıldırım ile Rusya Başbakanı Medvedev, başbakanlık rezidansındaki heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yıldırım, Medvedev’e sıcak karşılaması ve ev sahipliği için teşekkür etti.
‘İLİŞKİLERİMİZDEKİ ZOR SAYFAYI ÇEVİRMİŞ OLDUK’
iki-basbakan-ortak-basin-toplantisi-duzenlediRusya Başbakanı Dimitri Medvedev, “Ortak çabalarımız sayesinde ilişkilerimizdeki bu zor sayfayı çevirmiş olduk. Ortalık ilişkilerimizi normalleştirmeye devam edeceğiz. Bugünkü görüşmeler bu sürece gerekli ivmeyi kazandırdı” dedi. Medvedev, Yıldırım ile görüşmelerinin son derece geniş kapsamlı ve içerikli geçtiğini belirterek, ticari-ekonomik, yatırım, enerji, tarım ve turizm alanındaki işbirliği konularını ele aldıklarını söyledi. İki ülke hükümetleri arasında biriken birçok konu olduğunu kaydeden Medvedev, “Ülkelerimiz arasındaki bu son derece hassas ve zor dönemden önce ilişkilerimiz dinamik bir şekilde gelişiyordu. Ekonomik alanda olumlu temaslar mevcuttu. Birçok verimli mekanizma işlemekteydi. Bu olumlu birikimi yitirmedik. Aramızda son dönemde yaşanan sorunların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Karşılıklı diyalog temelinde çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
‘ORTAK YATIMI FONU ÖNÜMÜZDEKİ SENE’
basbakan-yildirim-rusya-federasyon-konseyi-baskani-valentina-matviyenko-ile-birlikte-heyetler-arasi-toplantiya-katildiMedvedev, ticari ve ekonomik işbirliği mekanizmalarını yeniden başlatmak gerektiğinin altını çizerek, “Sürdürülebilir bir gelişimin kaydedilmesi lazım. Son yıl ticari hacmimiz azaldı. Bunun hem ticari-ekonomik hem de siyasi nedenleri var. Bu bağlamda çeşitli belgeleri, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) zirvesine hazırlayacağız. Bu toplantı gelecek senenin ilk yarısında düzenlenecek” şeklinde konuştu. Türkiye-Rusya arasında yeni mekanizmaların oluşturulması konularını ele aldıklarını dile getiren Medvedev, ortak yatırım fonunun önümüzdeki sene faaliyete geçeceğini ve çeşitli projelere finansman sağlamanın yanı sıra, üçüncü ülkelerin de ortak projelere katkı sağlayacağını kaydetti. Medvedev, “Ortak çabalarımız sayesinde ilişkilerimizdeki bu zor sayfayı çevirmiş olduk. Ortalık ilişkilerimizi normalleştirmeye devam edeceğiz. Bugünkü görüşmeler bu sürece gerekli ivmeyi kazandırdı” dedi.
İki ülke hükümetleri arasında biriken birçok konu olduğunu kaydeden Medvedev, “Ülkelerimiz arasındaki bu son derece hassas ve zor dönemden önce ilişkilerimiz dinamik bir şekilde gelişiyordu. Ekonomik alanda olumlu temaslar mevcuttu. Birçok verimli mekanizma işlemekteydi. Bu olumlu birikimi yitirmedik. Aramızda son dönemde yaşanan sorunların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Karşılıklı diyalog temelinde çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
‘İKİ BAŞBAKAN OLARAK TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’
yildirim-medvedevDışarıda her ne kadar hava soğuk olsa da görüşmelerin ve konuşmaların gayet sıcak ve dostane bir şekilde gerçekleştiğini belirten Yıldırım, “Ülkelerimiz arasında son 1 yılda zor günler geçirdik ama artık bugünler geride kaldı. Bundan sonra geleceğe odaklanmamız icap ediyor. İlişkileri kasım 2015’in öncesine değil daha da ilerisine götürmek gibi bir hedefimiz var. Bunun için gerekli adımları liderlerimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Devlet Başkanı Vladimir Putin ağustos ayı itibarıyla başlattılar. Bundan sonraki, hızlanarak hedeflerin yakalanmasıdır” ifadesini kullandı. Yıldırım, Medvedev ve heyeti ile enerjiden ulaşıma, kültürden tarıma bütün alanlarda ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri etraflıca konuştuklarını bildirdi. Bakanların da karşılıklı görüştüklerini, aralarında yapacakları işleri karara bağladıklarını anlatan Yıldırım, şöyle devam etti: “Memnuniyetle söyleyebilirim ki Türkiye-Rusya ilişkilerinin tarihi geçmişine yakışır şekilde ekonomi bakımından ikili ilişkileri çok daha ileriye taşıyacak potansiyelimiz, irade mevcut. Önemli olan bu iradenin hayata geçmesidir. Bu konuda iki başbakan olarak işin takipçisi olacağız, bundan da kimsenin endişesi olmaması gerekir. Özellikle enerji alanında Türkiye ve Rusya tam bir stratejik işbirliği içindedir. Gerek doğalgaz gerek nükleer enerji bakımından önemli projelerimiz var. Mavi Akım ve Batı Hattı’nın yanı sıra şimdi gündeme gelen Türk Akımı konusunda çok hızlı kararlar aldık. Aynı kararlar burada da alınıyor. Bunu da görmekten memnuniyet duyuyoruz. Nükleer enerjiyle ilgili Akkuyu projesi, bizim stratejik bir proje olarak gördüğümüz alandır ve bu konuda gerekli kararlar alınma aşamasındadır. Bundan sonraki hedefimiz projenin biraz daha hızlandırılarak en azından Türkiye’nin 100. kuruluş yıl dönümünden önce bir fazının hayata geçmesidir. Bu konuda da bütün bugüne kadar olan çalışmalar gözden geçirildi ve bundan sonra yapılacak izinler konusunda Enerji Bakanlığımız gereken tedbirleri alacaktır.”

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya gezisi fırtına gibi başladı. Özel uçak ‘TUR’ ile Rusya’nın başkenti Moskova&#...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya gezisi fırtına gibi başladı. Özel uçak ‘TUR’ ile Rusya’nın başkenti Moskova&#...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya gezisi fırtına gibi başladı. Özel uçak ‘TUR’ ile Rusya’nın başkenti Moskova&#...

Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’da buluştu Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’d...

Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya gezisi fırtına gibi başladı. Özel uçak ‘TUR’ ile Rusya’nın başkenti Moskova&#...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri