Diyar-i Türk

Altuntaş; “Balkanlardaki Türkler Dini Baskı Altında”

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanvekili ve Basın Sözcüsü İzzet Altuntaş, Balkanlarda yaşayan Türklerin dini ve eğitim yönünden baskı altında olduğunu söyledi. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu olağan toplantısının bu ay Manisa’da yapıldığını belirten İzzet Altuntaş, Manisa Valiliği ve Manisa Büyükşehir Belediyesinin önderliğinde düzenledikleri toplantıda özellikle Bulgaristan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve önümüzdeki hafta sonu yapılacak Makedonya’daki genel […]

Bu Haber 07 Aralık 2016 - 0:38 'de eklendi ve 552 kez görüntülendi.

Altuntaş; “Balkanlardaki Türkler Dini Baskı Altında”

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanvekili ve Basın Sözcüsü İzzet Altuntaş, Balkanlarda yaşayan Türklerin dini ve eğitim yönünden baskı altında olduğunu söyledi.
Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu olağan toplantısının bu ay Manisa’da yapıldığını belirten İzzet Altuntaş, Manisa Valiliği ve Manisa Büyükşehir Belediyesinin önderliğinde düzenledikleri toplantıda özellikle Bulgaristan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve önümüzdeki hafta sonu yapılacak Makedonya’daki genel seçimlerin üzerinde değerlendirmelerde bulunduklarını ifade etti. Makedonya’da Türk partisinin genel kongresine katılma kararı da aldıklarını belirten Altuntaş, “Özellikle ilk defa Balkan ülkelerinde konfederasyonumuzu temsilen fahri temsilciliklerin açılmasının kararını aldık. Bu konuları değerlendirmek üzere Genel Başkanımız Zürfettin Hacıoğlu ile beraber önümüzdeki günlerde Balkan ülkelerine 3 kişilik bir komisyon ile gideceğiz. Özellikle belediyeler ile olan diyaloğumuzu Türk kültürü ve folklorunu Balkanlarda yaşatan kardeşlerimizi verdikleri mücadelede Türkiye’deki belediyelerin bu konularda belirli organizasyonlara onların davet etmelerini, Balkanlardaki Türk devletleri ile irtibatlı olmalarını sağlayacağız” dedi.

Balkanlardaki Türkler dini baskı altında”
ALTUNTAŞ: "BALKANLARDAKİ TÜRKLER DİNİ BASKI ALTINDA" BALKAN RUMELİ TÜRKLERİ KONFEDERASYONU GENEL BAŞKANVEKİLİ VE BASIN SÖZCÜSÜ İZZET ALTUNTAŞ: "BATI TRAKYA VE BULGARİSTAN’DA ÖZELLİKLE DİNİ YÖNDEN VE EĞİTİM YÖNÜNDEN ÇOK BÜYÜK BASKILAR VARDIR"Balkanlardaki Türklere dini baskı yapıldığını ifade eden Altuntaş, “Bu arada Türkiye’de gördüğümüz kadarıyla özellikle Kosova ve Makedonya’daki kardeşlerimizin Türkiye derneklerinin aralarındaki koordinasyon olayını da sağlayacağız. Çünkü Batı Trakya ve Bulgaristan’da özellikle dini yönden ve eğitim yönünden çok büyük baskılar vardır. Kısa süre önce İsrail’de ezanın sesini yok etmek isteniyorsa, oralardaki camilerde de namaz kılmalarda büyük tedirginlikler yaşanmakta. Hatta Osmanlı’dan kalan birçok tarihi eserlerimiz kalan adalardaki camilerin kapılarının kapalı olduğu ve bunların da Türkiye’deki onların dinlerine olmadıkları yerlerde bile istedikleri kiliseleri açarken, kaldı ki bugün Türkiye’de 60-70’in üzerinde yeni kiliseler yapıldı. Acaba dışarıdan gelen Hristiyanlar mı var, yoksa içeriden Hristiyanlar faaliyetleriyle gizlice farkında olmadan, bilgimiz dışında Hristiyanlaştırma politikaları mı var? Bunların da sıkı bir şekilde yetkili makamlarımız tarafından takip edilmesini istemekteyiz. Onlar kiliselerine dışarından gelen papazlar tarafından istedikleri ibadetlerini yaparken, bizim milyonların üzerinde Atina’da Müslüman kardeşlerimiz varken, bir bayram namazını kılmak için camilere müsaade edilmemekte ve bir yer gösterilmemektedir. Orada vatandaşlar bir sivil toplum örgütünün bürosunda bayram namazını kılmaktadırlar” dedi.

“Bunlar oralarda Türklüğün yok olması için verilen mücadeledir”
ALTUNTAŞ: "BALKANLARDAKİ TÜRKLER DİNİ BASKI ALTINDA" BALKAN RUMELİ TÜRKLERİ KONFEDERASYONU GENEL BAŞKANVEKİLİ VE BASIN SÖZCÜSÜ İZZET ALTUNTAŞ: "BATI TRAKYA VE BULGARİSTAN’DA ÖZELLİKLE DİNİ YÖNDEN VE EĞİTİM YÖNÜNDEN ÇOK BÜYÜK BASKILAR VARDIR"“Özellikle ana sınıflarında yeni çıkardıkları ana sınıf problemi ile Batı Trakya ve Bulgaristan’da çocuklarımızı Bulgarca eğitmeye başlamaktadırlar” diyen Altuntaş, “Bunlara itibar göstermeyen velilere cezai müeyyideler uygulamaktadırlar. Bu bir asimilasyon politikasıdır. O zaman ortaya, yıllardan beri devam eden Haçlı Seferleri halen bugün Avrupa ülkeleri tarafından ve İsrail’in de buna katkı vererek Türkiye dini yönden çok büyük bir baskı altındadır. Bu konularda halkımızı uyarmak ve resmi makamlarımıza oradaki sorunları buraya getirmek istemekteyiz” diye konuştu.
Balkanlardaki Türk vatandaşları aralarında siyasi gerginlikler oluşturulmak istendiğini belirten Altuntaş, “Bunlar oralarda Türklüğün yok olması için verilen mücadeledir. Bunlar da bizim gözümüzden kaçmamaktadır. O nedenle en çok ağırlığı oradaki siyasilerle, arkadaşlarımız ile irtibatlı olarak yapmak durumunda olduğumuzu ve fahri temsilciliklerimizi oluşturup harekete geçeceğiz. Buna da önümüzdeki günlerde başlayacağız. Elçilik ve konsolosluk makamında olanların da bu konulara çok duyarlı olmalarını beklemekteyiz. Türkiye’nin iç konusunda doğuda her türlü büyük hükümetlerin ve devletlerin konsoloslukları ve elçilikleri cirit atmaktadır. Onlara mubah olan bize günah olmamalı ya da bize günah olan onlara da günah olmalı” şeklinde konuştu.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal