Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“Her Zaman Kardeş Azerbaycan’ın Yanındayız”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü temasları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycanlı mevkidaşı Elmar Memmedyarov’un davetine icabetle Bakü’ye geldi. Bakü temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Memmedyarov’la önce baş başa ardından da heyetlerarası görüşme gerçekleştiren Çavuşoğlu ardından Azerbaycanlı mevkidaşı ile kameraların karşısına geçti. Çavuşoğlu daha sonra, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile […]

04 Aralık 2016 - 11:05 'de eklendi ve 571 kez görüntülendi. A+A-

“Her Zaman Kardeş Azerbaycan’ın Yanındayız”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü temasları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.
disisleri-bakani-caviusoglu-cumhurbaskani-aliyev-ileDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycanlı mevkidaşı Elmar Memmedyarov’un davetine icabetle Bakü’ye geldi. Bakü temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Memmedyarov’la önce baş başa ardından da heyetlerarası görüşme gerçekleştiren Çavuşoğlu ardından Azerbaycanlı mevkidaşı ile kameraların karşısına geçti. Çavuşoğlu daha sonra, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. Azebaycan Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler kapsamlı bir şekilde ele alındı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temaslarda bulunmak üzere geldiği Bakü’de daha sonra Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya geldi.  Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile önce baş başa ardından da heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirdi.
Çavuşoğlu, konuşmasında, 15 Temmuz gecesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in ve Azerbaycan halkının Türkiye’yi yalnız bırakmadığı için teşekkür ederek, “Kardeşliğimizin ne kadar sağlam olduğunu bir kez daha gösterdi. Azerbaycan halkına çok teşekkür ederim” dedi.
Toplantının basına kapalı gerçekleştirilen kısmında ise iki ülke arasındaki ilişkiler, yukarı Karabağ ihtilafı, çözüm sürecindeki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meselelerin kapsamlı şekilde ele alındığı öğrenildi.

Bakan Çavuşoğlu: “FETÖ’nün Azerbaycan’daki yapılanmasına yönelik tedbirleri memnuniyetle karşılıyoruz”

bakan-cavusoglundan-azerbaycana-tesekkurDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile gerçekleştirdiği basın toplantısında “FETÖ’nün Azerbaycan’daki yapılanmasına yönelik alınan tedbirleri memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
Azerbaycan’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Azerbaycanlı mevkidaşı Elmar Memmedyarov ile gerçekleştirdiği baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı. En son ziyaretinin 15 Temmuz’da olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Buradan ayrıldıktan saatler sonra Türkiye’de bir darbe girişimi yaşandı. Bu darbe girişiminin arkasında FETÖ vardı. Allah’a şükür Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye cumhuriyetinde yaşayan halkımız, milletimizin güçlü dirayeti sayesinde ve kardeş Azerbaycan yönetiminin ve halkının da bize verdiği destekle darbe girişimi başarısız oldu. Bu vesileyle başta sayın Cumhurbaşkanı Aliyev olmak üzere, kardeşim Elmar’a, tüm Azerbaycan yönetimine özelliklede Azerbaycan halkına çok teşekkür ediyoruz. Kardeşlik zor günlerde belli olur diye bir tabir var. O zor günlerde Azerbaycan bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Biz uyumadık Azerbaycan da uyumadı, biz nöbet tuttuk Azerbaycan halkı da nöbet tuttu. Biz gerçekten bunu hiçbir zaman unutmayacağız. FETÖ’nün çirkin yüzünü bir kez daha gördük. O günden bu yana FETÖ’nün Azerbaycan’daki yapılanmasına yönelik alınan tedbirleri memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
Azerbaycan’da ekonomiyi çeşitlendirme ve yerli üretimi desteklediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, ”Türk firmalarına da Azerbaycan’da yatırım yapın diyoruz. Ticaretimizi artırmamız lazım ve ticaretin önündeki engelleri kaldırmamız lazım. Ticaretin iyi yapılabilmesi için ulaşımın çok iyi olması lazım ve şimdi Bakü-Tiflis-Kars demiryolunu tamamlayınca daha iyi olacak. TANAP bizim için en önemli, birinci dereceli önemli bir projedir. Ortak projemizdir. Zamanından önce bitmesi için çalışıyoruz. Önce Azerbaycan gazı Türkiye’ye gelecek daha sonra diğer tamamlayıcı projelerle Avrupa’ya piyasalarına ulaşacak”
“Biz her zaman her konuda kardeş Azerbaycan’ın yanındayız”

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, AZERBAYCANLI MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜÇavuşoğlu, “Bölgesel konuları konuşunca işgal edilmiş Azerbaycan toprakları ve Karabağ problemini de değerlendirmemiz doğaldır. Bu konuda görüş alış verişinde bulunduk. son zamanlarda üçüncü ülkelerin yetkilileriyle başta Ruslar olmak üzere yaptığımız görüşmeler konusunda bilgi alışverişinde bulunduk. Biz her zaman her konuda kardeş Azerbaycan’ın yanındayız. Bir an evvel Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarından Ermenistan’ın çekilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Bakan Çavuşoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Her şeyden önce ticaretin önündeki engelleri kaldırmamız lazım. İki ülke arasında malların önünde vergi engel olmaması lazım. Şimdi Tercihli Ticaret Anlaşması için yine bugün konuştuk. Biraz önce bahsettiğimiz ulaşım projeleri de esasen ticaretimizi artıracak projelerdir. Sadece Türkiye ve Azerbaycan arasında değil, yine İran’dan gelen projeler var. Çin tarafından, Orta Asya’dan gelen projeler var. Bütün bunları birleştirdiğimiz zaman hem ticaret için bir merkez oluyoruz, hem de iki ülke arasındaki ticareti artırmamız lazım”
“Son gelişmeleri Lavrov’dan dinleme fırsatım oldu”
Alanya’da Lavrov’la Karabağ ve Azerbaycan’ın işgal edilmiş toprakları meselesini görüştüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, “Rusya’nın çabaları vardı, Putin’in AGİT Minsk Grubu dışında bireysel önerileri vardı. Son gelişmeleri Lavrov’dan dinleme fırsatım oldu. Türkiye olarak kendi düşüncelerimizi tekrar paylaştık. Biran evvel bu meselenin hallolması gerektiğini söyledik, Azerbaycan toprak bütünlüğü çerçevesinde hallolması gerektiğini söyledik. Rusya’nın bu girişimlerini de desteklediğimizi söyledik. Ama son zamanlarda bir yavaşlama gördük ve bir an evvel buradan netice almamız gerektiğini sayın Cumhurbaşkanımız zaten Putin’e de söylemişti. Bu çerçevede bu konuları değerlendirme fırsatımız oldu” dedi.
Elmar Memmedyarov ise “Mevlüt bey dediği gibi biz sadece ticareti iki ülke arasında değil üçüncü ülkeleri de yöneltelim. İran, Cin ve bu taraftan da Rusya var. Bu konuda uzmanların çalışmaları talimatını artık verdik” dedi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü temasları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü temasları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü temasları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakü temasları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri