Diyar-i Türk

En Güçlü Aday Mirziyoyev

2 Eylül’de Kurucu Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’u kaybeden kardeş Özbekistan ülkenin yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandığa gidiyor. Yarın yapılacak cumhurbaşkanı seçimini yaklaşık 50 ülkeden 500’den fazla gözlemci takip edecek ve yaklaşık 22 milyon seçmen oy kullanacak Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Mirzo-Uluğbek Abdusalomov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı seçimlerine uluslararası camiadan büyük ilgi olduğunu kaydederek “Seçime gözlemci […]

Bu Haber 03 Aralık 2016 - 18:00 'de eklendi ve 769 kez görüntülendi.

En Güçlü Aday Mirziyoyev

2 Eylül’de Kurucu Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’u kaybeden kardeş Özbekistan ülkenin yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandığa gidiyor. Yarın yapılacak cumhurbaşkanı seçimini yaklaşık 50 ülkeden 500’den fazla gözlemci takip edecek ve yaklaşık 22 milyon seçmen oy kullanacak

Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Mirzo-Uluğbek Abdusalomov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı seçimlerine uluslararası camiadan büyük ilgi olduğunu kaydederek “Seçime gözlemci gönderecek ülkelerin coğrafyası çok geniş. Sadece ABD’den 20 gözlemci gelecek. Seçimi dünyanın yaklaşık 50 ülkesinden 600’den fazla uluslararası gözlemci izleyecek.” ifadelerini kullandı.

ekoavrasya-baskani-hikmet-eren-ozbekistan-secimlerinde-gozlemci-olarak-yer-aliyorAbdusalomov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) ülkedeki seçimleri ilk defa tam teşekküllü gözlem heyetiyle izleyeceğini belirterek “AGİT geçen yıllarda yapılan seçimlere 20 civarında gözlemciden oluşan sınırlı sayıda heyet göndermişti. Bu seçimi 250’si kısa süreli olmak üzere 30-35 uzun süreli gözlemciyle izliyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı seçiminin yerli ve yabancı yaklaşık bin 300 gazeteci tarafından takip edileceğini söyleyen Abdusalomov, şu ana kadar 60’tan fazla yabancı gazetecinin takip için akredite olduğunu bildirdi.

Öte yandan Özbekistan seçimlerinde, Avrasya coğrafyasında yaptığı başarılı çalışmalarla ismini sıkça duyuran EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren’de gözlemci olarak yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı Yarışında Dört Aday

PUTİN, ÖZBEKİSTAN DEVLET BAŞKANI KERİMOV’UN MEZARINI ZİYARET ETTİCumhurbaşkanı seçiminde, Milli Şahlanış Demokrat Partisi Lideri Sarvar Atamuradov, “Adalat” Sosyal Demokrat Partisi Lideri Nariman Umarov, Halk Demokrat Partisi Lideri Hotamjon Ketmonov ile Liberal Demokrat Partisinden Cumhurbaşkanı Vekili ve Başbakan Şavkat Mirziyoyev yarışacak.

Nüfusu yaklaşık 32 milyon olan Özbekistan’da 21,5 milyona yakın kayıtlı seçmen bulunuyor. Cumhurbaşkanı seçimi için ülke genelinde 9 bin 378 sandık kuruldu. Özbekistan’da yarın yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin en güçlü adayı geçici Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, seçimleri kazancumhurbaskani-erdogan-ozbekistandaması halinde eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov gibi ülkesinin herhangi bir askeri ittifaka üye olmamasını öngören askeri bağlantısızlık politikasını sürdürecek.

Liberal Demokrat Parti’nin aday gösterdiği Mirziyoyev tarafından yayınlanan seçim programında, tüm alanlarda öngörülen reform ve değişimlerle devlet yönetimindeki öncelikli vazifeler sıralandı.Esas amacının ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından başlatılan demokratik reformları devam ettirmek, ülkede barış ve huzuru temin etmek, ülkenin ekonomik gücünü pekiştirmek ve halkın refah düzeyini yükseltmek olduğunu kaydeden Mirziyoyev, ülkesinin Kerimov döneminde olduğu gibi, diğer ülkelerin iç işlerine karışmama, mevcut sorunları barışçıl yolla çözme, tüm ülkelerle işbirliği yapma ilkelerine sadık kalacağını, ülkesinin hiçbir askeri bloğa katılmayacağını, Özbekistan topraklarında diğer ülkelerin askeri üslerine yer verilmeyeceğini ve silahlı kuvvetlerinin yurt dışındaki operasyonlarda yer almayacağını vurguladı.

 

 

 

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal