Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Afrikalı Türkolog “Damarlarımızda Türk Kanı Var”

Cezayir 2 Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Chakib Benafri, şuanda binlerce Cezayirlinin, Cezayir vatandaşının damarlarında Türk kanı dolaştığını ve Cezayir’de hala ‘Karadenizli’, Aydınlı’, İzmitli’, ‘Afyonlu’, ‘Antepli’ , ‘Erzurumlu’ gibi lakapların sıklıkla kullanıldığını belirtti. 70 öğrenci ile başladıkları Türkoloji Bölümünün 3 senede 750 öğrenciye ulaştığını dile getiren Benafri, Cezayir ve Türkiye arasındaki ortak mirasın gelecek […]

03 Aralık 2016 - 4:02 'de eklendi ve 1002 kez görüntülendi. A+A-

Afrikalı Türkolog “Damarlarımızda Türk Kanı Var”

Cezayir 2 Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Chakib Benafri, şuanda binlerce Cezayirlinin, Cezayir vatandaşının damarlarında Türk kanı dolaştığını ve Cezayir’de hala ‘Karadenizli’, Aydınlı’, İzmitli’, ‘Afyonlu’, ‘Antepli’ , ‘Erzurumlu’ gibi lakapların sıklıkla kullanıldığını belirtti. 70 öğrenci ile başladıkları Türkoloji Bölümünün 3 senede 750 öğrenciye ulaştığını dile getiren Benafri, Cezayir ve Türkiye arasındaki ortak mirasın gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi.
CEZAYİR’DEKİ TÜRK İZLERİ CEZAYİRLİLERİN TÜRKOLOJİYE İLGİSİ ARTIYOR 2013 YILINDA 70 ÖĞRENCİ İLE BAŞLAYAN CEZAYİR 2 ÜNİVERSİTESİ TÜRKOLOJİ BÖLÜMÜNDE BUGÜN 750 ÖĞRENCİ OKUYOR MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİNDE 'ULUSLARARASI FETHİNİN 500'ÜNCÜ YILINDA CEZAYİR, BARBAROS HAYRETTİN PAŞA VE OSMANLI DENİZCİLİĞİ SEMPOZYUMU' BAŞLADI CEZAYİR 2 ÜNİVERSİTESİ TÜRKOLOJİ BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. CHAKİB BENAFRİ: "ŞUANDA BİNLERCE CEZAYİRLİNİN, CEZAYİR VATANDAŞININ DAMARLARINDA TÜRK KANI DOLAŞIYOR"Türk Tarih Kurumu ve Başbakanlık TİKA Başkanlığı tarafından desteklenen Manisa Celal Bayar Üniversitesinin ev sahipliğinde Cezayir 2 Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Uluslararası Fethinin 500’üncü Yılında Cezayir, Barbaros Hayrettin Paşa ve Osmanlı Denizciliği Sempozyumu’ Manisa CBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezinde başladı. 3 gün boyunca sürecek olan sempozyumda Cezayir’deki tarihsel mirasın, Türk izleri ve Osmanlı denizciliği konuşulacak.
Sempozyumun açılış toplantısına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Özcan Kaplan, Cezayir 2 Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Chakib Benafri, Rektör Yardımcıları, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Temsilcisi Faruk Bozgöz, yüksekokul müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Cezayir 2 Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Chakib Benafri, Türkiye ve Cezayir’in ortak bir mirasa sahip olduğunu ve bu mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasının önemli olduğunu ifade etti. Barbaros kardeşlerin Cezayir’e gelirken İspanyol baskısı altındaki şehirleri kurtardığını ve huzurun geldiğini kaydeden Prof. Dr. Benafri, Cezayir’de binlerce Osmanlı arşivi olduğunu ancak Osmanlıca paleografyasını bilen kişi sayısının az olmasından dolayı bu ve benzeri sempozyumlar ve işbirliği ile ortak mirasa sahip çıkılabileceğini ve gelecek kuşaklara aktarılabileceğini dile getirdi.
Cezayir’deki Türkler
CEZAYİR’DEKİ TÜRK İZLERİ CEZAYİRLİLERİN TÜRKOLOJİYE İLGİSİ ARTIYOR 2013 YILINDA 70 ÖĞRENCİ İLE BAŞLAYAN CEZAYİR 2 ÜNİVERSİTESİ TÜRKOLOJİ BÖLÜMÜNDE BUGÜN 750 ÖĞRENCİ OKUYOR MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİNDE 'ULUSLARARASI FETHİNİN 500'ÜNCÜ YILINDA CEZAYİR, BARBAROS HAYRETTİN PAŞA VE OSMANLI DENİZCİLİĞİ SEMPOZYUMU' BAŞLADI CEZAYİR 2 ÜNİVERSİTESİ TÜRKOLOJİ BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. CHAKİB BENAFRİ: "ŞUANDA BİNLERCE CEZAYİRLİNİN, CEZAYİR VATANDAŞININ DAMARLARINDA TÜRK KANI DOLAŞIYOR"Barbaros kardeşlerin Cezayir’e girdiği tarihten 1830’a kadar Anadolu’dan yaklaşık 170 bin askerin de Cezayir’e geldiğini kaydeden Prof. Dr. Benafri, “Biliyorsunuz 1516’da Barbaros Kardeşlerin Cezayir’e gelmesi ve 1830’a kadar hemen hemen 170 bin Anadolu’dan ve Ege Bölgesinden gelen askerler olmuştur. Bu ne demek? Şuanda binlerce Cezayirlinin, Cezayir vatandaşının damarlarında Türk kanı taşıyor” dedi. Prof. Dr. Benafri, Cezayir’de hala ‘Karadenizli’, Aydınlı’, İzmitli’, ‘Afyonlu’, ‘Antepli’, ‘Erzurumlu’ gibi lakapların sıklıkla kullanıldığını belirtti.
Türkolojiye ilgi artarak devam ediyor
Üniversitelerinde 70 öğrenci ile açtıkları Türkoloji Bölümüne de her geçen yıl ilginin artarak devam ettiğini dile getiren Benafri, “Cezayir’de Osmanlıca ve Osmanlı Paleografyası bilen az. Bu şekildeki ortak çalışmalarla bu geçmişimizi mirasımızı değerlendirebiliriz. Bizim Türkoloji Bölümü 2013 yılında başladığımızda 70 öğrencimiz vardı. Şuanda 750 öğrencimiz var” dedi.
Ortak kader
CEZAYİR’DEKİ TÜRK İZLERİ CEZAYİRLİLERİN TÜRKOLOJİYE İLGİSİ ARTIYOR 2013 YILINDA 70 ÖĞRENCİ İLE BAŞLAYAN CEZAYİR 2 ÜNİVERSİTESİ TÜRKOLOJİ BÖLÜMÜNDE BUGÜN 750 ÖĞRENCİ OKUYOR MANİSA CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİNDE 'ULUSLARARASI FETHİNİN 500'ÜNCÜ YILINDA CEZAYİR, BARBAROS HAYRETTİN PAŞA VE OSMANLI DENİZCİLİĞİ SEMPOZYUMU' BAŞLADI CEZAYİR 2 ÜNİVERSİTESİ TÜRKOLOJİ BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. CHAKİB BENAFRİ: "ŞUANDA BİNLERCE CEZAYİRLİNİN, CEZAYİR VATANDAŞININ DAMARLARINDA TÜRK KANI DOLAŞIYOR"Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi ise konuşmasında şunları dile getirdi:”Akdeniz, Ortadoğu, Orta Asya, Kafkaslar ve Balkan coğrafyasında bizim ortak tarihsel geçmişe ve kültürel mirasa sahip olduğumuz toplum ve devletlerden oluşuyor. Tabiki bu tarihten gelen birliktelik ve ortaklık bizi gelecekte de birlikte hareket etmeye bir kader olarak aslında mahkum ediyor. Dünyanın gözyaşı, kan, zulüm ve sömürü içinde bulunduğu bu dönemde ortak geçmişe ve kültürel mirasa sahip olan bu ayrı bağımsız ve özgür ülkeler dünyanın yeniden ihya ve inşasında, imarında gelecekte birlikte yürümek durumundadırlar. Bu bakımdan bu sempozyum ayrı bir önem arzediyor. Bu sempozyumda fethinin 500’üncü yılında Osmanlı ve Cezayir ilişkilerini, Barbaros Hayrettin Paşa ve Osmanlı Denizciliği bağlamında çok kıymetli bilim insanları ele alacaklar, inceleyecekler. Burada yaptıkları çalışmaların neticelerini paylaşarak geleceğe ışık tutmuş olacaklar. Bu bakımdan bu uluslararası sempozyumların önemi çok farklı ve çok fazla.”
Konuşmaların ardından Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Başbakanlık TİKA Temsilcisi Faruk Bozgöz’e, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi de Cezayir 2 Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Chakib Benafri’ye katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Cezayir 2 Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Chakib Benafri, şuanda binlerce Cezayirlinin, Cezayir vatandaşının damarlarınd...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Cezayir 2 Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Chakib Benafri, şuanda binlerce Cezayirlinin, Cezayir vatandaşının damarlarınd...

Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’da buluştu Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’d...

Cezayir 2 Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Chakib Benafri, şuanda binlerce Cezayirlinin, Cezayir vatandaşının damarlarınd...

Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Cezayir 2 Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Chakib Benafri, şuanda binlerce Cezayirlinin, Cezayir vatandaşının damarlarınd...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Türk vekiller kelle aldı! Türk vekiller kelle aldı!...

 “ Türkiye ve Sırbistan, tam olarak 600 yıl Arnavut hal...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ...

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş ol...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri