Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

15 Temmuz Kahramanları Bakü’de Anıldı

Azerbaycan’da düzenlenen Türk Filmleri Haftası kapsamında başkent Bakü’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yerli Düşünce Derneği tarafından tertip edilen 15 Temmuz kahramanlarını anma toplantısına katıldı. Türk Filmleri Haftası kapsamında Bakü’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, TİKA ve Yerli Düşünce Derneği tarafından düzenlenen basın […]

22 Kasım 2016 - 16:22 'de eklendi ve 543 kez görüntülendi. A+A-

15 Temmuz Kahramanları Bakü’de Anıldı

Azerbaycan’da düzenlenen Türk Filmleri Haftası kapsamında başkent Bakü’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yerli Düşünce Derneği tarafından tertip edilen 15 Temmuz kahramanlarını anma toplantısına katıldı.
Türk Filmleri Haftası kapsamında Bakü’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, TİKA ve Yerli Düşünce Derneği tarafından düzenlenen basın toplantısında Azerbaycanlı medya ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’nun yanı sıra toplantıya, AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycanlı Milletvekili Sabir Rüstemhanlı ve 15 Temmuz hain darbe girişimi şehitlerinden Mahmut Coşkunsu’nun eşi Nigar Coşkunsu da katıldı.
15 TEMMUZ KAHRAMANLARI BAKÜ’DE ANILDIEtkinlikte, Türkiye’de 15 Temmuz’da Fetullahcı terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi gecesi yaşananlara ilişkin kısa film gösterimi yapıldı. Büyükelçisi Erkan Özoral, Türkiye’ye karşı gelenlerin, her zaman Türk halkının demir yumruğu ile ezileceğini dile getirdi.
Yerli Düşünce Derneği Başkanı, Milletvekili Metin Gündoğdu, 22-27 Kasım 2016 tarihleri arasında TİKA ile birlikte gerçekleştirilecek Türk Filmleri Haftası boyunca, 15 Temmuz olayları ile ilgili Azerbaycan kamuoyunu bilgilendireceklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ise, “Türk İslam dünyasındaki, her insan birbirinin kardeşidir, biz aynı ana babanın çocuklarıyız. Bir ev düşünün aynı anadan aynı babadan 7-8 tane çocuk vardır, bunların ikisi ikizdir. Azerbaycan ve Türkiye ikiz kardeştir” dedi.
Türkiye ve Azerbaycan’ın acıları paylaştığı kadar değerlerini de paylaştığını dile getiren, Topçu, “Bizim her acımız ortak olduğu gibi her değerimiz de ortak. 15 Temmuz şehitlerini Azerbaycan’daki her ev şehit olarak kabul ediyor ve dualar okunuyor. Anadolu’da her ev Karabağ’da, Hocalı’da şehit olanları her yıl dönümünde rahmetle anıyor ve onların kahramanlarına dua ediyor. İbad kardeşimiz de o kahramanlardan sadece biri ve onun için İbad sadece Azerbaycanlı kardeşlerimizin kahramanı değil. Türkiye Cumhuriyeti’nin de kahramanı, Türkmenistan’ın da kahramanı hatta Somali’nin kahramanı bizim Ayşelerin bile kahramanı. Nerede bir mağdur varsa oradaki kardeşlerimizin kahramanı. Bu Karabağ’da çarpışanlar için de böyle, Güneydoğu’da teröre karşı çarpışanlar için de böyle, 15 Temmuz’da bayrak inmesin, ezan susmasın diye çarpışanlar için de böyle” dedi.
Topçu, Fetullahcı terör örgütü ile mücadelede Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Cumhurbaşkanımız ve Türk halkının yanında olduğunu ve güçlü destekleriniher zaman yanlarında hissettiklerini dile getirdi.
Filmlerin, halkların birbirini tanımaları için önemli bir unsur olduğunu söyleyen Topçu, bir hafta boyunca Bakü’de düzenlenecek Türk Filmleri Haftasının bu yönde katkılarının büyük olacağını belirtti.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Azerbaycan’da düzenlenen Türk Filmleri Haftası kapsamında başkent Bakü’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

Azerbaycan’da düzenlenen Türk Filmleri Haftası kapsamında başkent Bakü’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

Azerbaycan’da düzenlenen Türk Filmleri Haftası kapsamında başkent Bakü’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

Azerbaycan’da düzenlenen Türk Filmleri Haftası kapsamında başkent Bakü’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri