Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Rum’a Dost İslam’a Düşmanlara KKTC Halkından Sert Tepki

Her fırsatta yaptıkları açıklamalar ile Türkiye’yi eleştiren ve Türk Askerini ada da işgalci olarak gösteren Rum dostu ,Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’na tepki göstermek için toplanan halk, söz konusu sendikaların yöneticilerini protesto etti. KKTC’de eğitim faaliyetlerine devam eden ülkenin ilk ve tek ilahiyat kolejinin kapatılması girişimine karşı Lefkoşa’da miting […]

21 Kasım 2016 - 14:07 'de eklendi ve 544 kez görüntülendi. A+A-

Rum’a Dost İslam’a Düşmanlara KKTC Halkından Sert Tepki

Her fırsatta yaptıkları açıklamalar ile Türkiye’yi eleştiren ve Türk Askerini ada da işgalci olarak gösteren Rum dostu ,Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’na tepki göstermek için toplanan halk, söz konusu sendikaların yöneticilerini protesto etti.

KKTC'NİN TEK İLAHİYAT KOLEJİNİN KAPATILMASI GİRİŞİMLERİNE MİTİNGLİ TEPKİKKTC’de eğitim faaliyetlerine devam eden ülkenin ilk ve tek ilahiyat kolejinin kapatılması girişimine karşı Lefkoşa’da miting düzenlendi.
KKTC Hala Sultan İlahiyat Koleji velileri ve okula destek veren vatandaşlar “Okulumuza Dokunma” sloganıyla Başkent Lefkoşa’da yoğun katılımlı miting gerçekleştirdi.
Veliler ve öğrenciler başta olmak üzere çok sayıda kişinin katıldığı mitingde, demokratik ülkelerde uygulanan ‘eğitimde ve inançta özgürlükçü’ anlayışın KKTC’de de olmasından rahatsız olanlara karşı tepkiler ortaya kondu.
Okulun kapatılması talebiyle dava açan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’na tepki göstermek için toplanan halk, söz konusu sendikaların yöneticilerini protesto etti.
Yaklaşık bin kişinin katıldığı mitingde, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın atadığı öğretmenlerin görev yaptığına, Talim Terbiye Dairesi’nin hazırladığı müfredatın uygulandığına ve fen, sosyal, ilahiyat alanı derslerinin verildiği bir okul olunduğuna dikkat çekildi.
KKTC'NİN TEK İLAHİYAT KOLEJİNİN KAPATILMASI GİRİŞİMLERİNE MİTİNGLİ TEPKİOkul aile birliği tarafından yapılan açıklamada ayrıca Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi Madde 14 Eğitim hakkına ve KKTC Anayasası Madde 23 Vicdan ve Din Özgürlüğü’nün ilgili maddelerine de atıfta bulunuldu. Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan eğitim ve düşünce özgülüğünün KKTC’de de uygulanmasını isteyen veliler, anayasal olarak ve uluslararası sözleşmelere göre demokratik hakları olan eğitimin, bazı önyargılı kişilerin, önyargılarına dayanarak yaptığı hareketlerle engellenemeyeceğini belirttiler.
Miting alanında yapılan konuşmalarda Hala Sultan İlahiyat Koleji modeli okulların tüm Avrupa Birliği ülkelerinde ve muasır medeniyetler içinde yer alan tüm ülkelerde bulunduğuna dikkat çekildi.
İşte atıfta bulunulan Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi ve Madde 14 Eğitim Hakkı:
1- Herkes, eğitim görme ve mesleki ve sürekli eğitimden yararlanma hakkına sahiptir.
2- Bu hak, serbest zorunlu eğitim görme olasılığı da içerir.
3- Demokratik ilkelere ve ailelerin çocuklarının kendi dini, felsefi ve eğitim konusundaki inançlarına uygun olarak eğitim ve öğretim görmelerini sağlama hakkına saygı gösterilerek eğitim kurumları tesis etme özgürlüğüne, bu özgürlük ve hakkın kullanılmasına ilişkin ulusal mevzuata uygun olarak saygı gösterilmelidir.
Ayrıca vicdan ve din özgürlüğüne de değinilen konuşmalarda KKTC Anayasası Madde 23’e atıfta bulunularak önemli mesajlar verildi.
KKTC'NİN TEK İLAHİYAT KOLEJİNİN KAPATILMASI GİRİŞİMLERİNE MİTİNGLİ TEPKİİşte Madde 23:
1- Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat özgürlüğüne sahiptir.
2- Kamu düzenine, genel ahlaka veya bu amaçla çıkarılmış yasalara aykırı olmayan ibadetler, dinsel ayin ve törenler serbesttir.
3- Kimse, ibadete, dinsel ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz.
4- Din eğitim ve öğretimi, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.
Katılımın yoğun olduğu mitingde yapılan konuşmaların yanı sıra şiirler okundu ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde verilen eğitimden rahatsız olan, dava açan bazı öğretmenler sendikası yöneticilerine karşı sloganlar atıldı. Miting olaysız bir şekilde sona erdi.

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Her fırsatta yaptıkları açıklamalar ile Türkiye’yi eleştiren ve Türk Askerini ada da işgalci olarak gösteren Rum dostu ,Kıbrıs Tü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Her fırsatta yaptıkları açıklamalar ile Türkiye’yi eleştiren ve Türk Askerini ada da işgalci olarak gösteren Rum dostu ,Kıbrıs Tü...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Her fırsatta yaptıkları açıklamalar ile Türkiye’yi eleştiren ve Türk Askerini ada da işgalci olarak gösteren Rum dostu ,Kıbrıs Tü...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Her fırsatta yaptıkları açıklamalar ile Türkiye’yi eleştiren ve Türk Askerini ada da işgalci olarak gösteren Rum dostu ,Kıbrıs Tü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri