Diyar-i Türk

İMAMI BUHARİ VE KERİMOV’A DUA

Özbekistan ziyareti kapsamında Semerkant şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk olarak, geçtiğimiz Eylül ayı başında vefat eden Özbekistan’ın Birinci Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kabrini ziyaret etti. Semerkant’ta Orta Asya’nın en eski camilerinden birisi olan Hazreti Hızır Mescidinde bulunan Kerimov’un kabrini ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Özbekistan Cumhurbaşkanı Vekili ve Başbakan Şevket Mirziyayev de eşlik etti. Ziyarette; Başbakan […]

Bu Haber 19 Kasım 2016 - 16:26 'de eklendi ve 774 kez görüntülendi.

İMAMI BUHARİ VE KERİMOV’A DUA

Özbekistan ziyareti kapsamında Semerkant şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk olarak, geçtiğimiz Eylül ayı başında vefat eden Özbekistan’ın Birinci Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kabrini ziyaret etti.

cumhurbaskani-erdogan-kerimovun-kabrini-ziyaret-ettiSemerkant’ta Orta Asya’nın en eski camilerinden birisi olan Hazreti Hızır Mescidinde bulunan Kerimov’un kabrini ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Özbekistan Cumhurbaşkanı Vekili ve Başbakan Şevket Mirziyayev de eşlik etti. Ziyarette; Başbakan Yardımcıları Tuğrul Türkeş ile Veysi Kaynak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanı sıra Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov da hazır bulundu.

cumhurbaskani-erdogan-kerimova-dua-ettiKerimov’un kabrine gül bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Müslümanlar İdaresi Başkanı Müftü Usmanhan Alimov ile Semerkant İl Müftüsü Nuridinhan İslamov tarafından tilavet edilen Kur’an-ı Kerim’i dinledi.

Merhum Kerimov’un vefatından sonra defnedileceği yerin belirlenmesi konusunda yaşanan süreç ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgiler veren Özbekistan Cumhurbaşkanı Vekili Mirziyayev, Özbekistan’ın bağımsızlığı için Kerimov’un çok önemli bir isim olduğunu söyledi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Özbekistan’ı ziyareti için teşekkürlerini iletti.

Ziyaretin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Vekili Mirziyayev baş başa görüşmelerini ve başkanlık edecekleri heyetler arası çalışma yemeğini gerçekleştirmek üzere Hazreti Hızır Mescidinden ayrıldı.

İMAMI BUHARİ TÜRBESİNE ZİYARET

erdogana-ozbek-din-adamlari-eslik-ettiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra, Özbekistan’ın tarihî şehri Semerkant’ta, İslam tarihinin en büyük muhaddisi olarak kabul edilen İmam Buhari’nin türbesini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, türbeye gelişinde Özbekistan Müslümanlar İdaresi Başkanı Müftü Usmanhan Alimov ile Semerkant İl Müftüsü Nuridinhan İslamov tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam tarihinin en büyük muhaddisi (hadis alimi) olarak kabul edilen İmam Buhari’nin türbesini ziyaretinin ardından türbe içinde bulunan camide Cuma namazını kıldı.
cumhurbaskani-erdogan-ve-beraberindeki-heyet-semerkanttaCuma namazının ardından, İmam Maturidi’nin türbesini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Registan Meydanı’na geçti ve burada bulunan Uluğbey, Şirdar ve Tillakari medreselerini gezdi. Medreseler ile ilgili yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timur’un mezarını da ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu ziyaretlerinde Başbakan Yardımcıları Tuğrul Türkeş ile Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik etti.

Ziyaretler sonrası Özbekistan resmî ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye dönmek üzere Semerkant Havalimanı’na geçti.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal