Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Belarus Müslümanlarının Cami Hasreti Bitiyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus’ta, 1890 yılında inşa edilen ancak komünist rejim döneminde yerine otel yapmak için yıkılan Minsk Camii’ni aslına uygun olarak tamamlayarak ibadete açıyor. Caminin açılışı 11 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Avrasya […]

09 Kasım 2016 - 11:02 'de eklendi ve 501 kez görüntülendi. A+A-

Belarus Müslümanlarının Cami Hasreti Bitiyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus’ta, 1890 yılında inşa edilen ancak komünist rejim döneminde yerine otel yapmak için yıkılan Minsk Camii’ni aslına uygun olarak tamamlayarak ibadete açıyor.

minsk-camii-turkiyenin-belarus-muslumanlarina-hediyesiCaminin açılışı 11 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Avrasya bölgesinden dini temsilcilerin katılımıyla açılacak.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, vakıf olarak bütün insanlığın hizmetinde olma gayesiyle çalışan uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olduklarını, “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” düsturuyla hareket ettiklerini söyledi.

Tutkun, Türkiye Diyanet Vakfının bugün Türkiye’de bin şubesi ile dünyanın 135 ülkesinde, eğitimden kültüre, sosyal ve hayri hizmetlerden dini hizmetleri destekleme faaliyetlerine ile uluslararası yardım çalışmalarına kadar geniş bir alanda çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

minsk-camii“Yeryüzünde iyiliğin egemen olması için” dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin 41 yıldır hizmet verdiklerini vurgulayan Tutkun, Müslümanların ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için birlik ve beraberliğin mekânı camiler ve eğitim merkezleri de inşa ettiklerini kaydetti.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın bugüne kadar Türkiye’de 3 bin 603 cami, 419 mescit, 2 bin 582 Kur’an kursu, 5 eğitim merkezi yaptığını, cami ve eğitim merkezi yapım faaliyetlerini sadece ülkemizle sınırlı tutmadığını vurgulayan Mustafa Tutkun, “Yurt dışında da 25 ülkede 100’ün üzerinde cami ve eğitim binasının Müslüman kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Bu çalışmalarımızı yaparken ezan sesine hasret, hiç camileri olmayan Müslüman kardeşlerimizi de unutmuyoruz. Türkiye’de ve yurt dışında cami inşasının bayraktarlığını yapan vakfımız, bugün ezan sesine hasret Müslümanlar için ABD, İngiltere, Rusya, Haiti, gibi ülkelerde sevgi mekânları camiler inşa etmektedir. Vakfımızın halen Vakfımızın halen 6 ülkede 14 cami inşaatı, 6 ülkede de yer tahsis ve projelendirme işlemleri olmak üzere 20 cami projesi bulunuyor. Türkiye’de ise 8 caminin inşaatı, 1 caminin ise proje işlemleri devam ediyor.” dedi.

“Minsk Camii Türkiye’nin Belarus Müslümanlarına hediyesi”

diyanet-vakfi-camiyi-yeniden-ibadete-aciyorBelarus’un başkenti Minsk’te inşa edilen caminin yapımına Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 2014 yılında başlandığını vurgulayan Tutkun, caminin açılışını 11 Kasım 2016 tarihinde yapacaklarını bildirdi.

Yaklaşık 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus’a Türkiye tarafından bir hediye olarak inşa edilen caminin tarihinin 15. yüzyıla dayandığını belirten Tutkun, ilk olarak ahşap olarak inşa edilen caminin 1890 yılında mevcut görünümünde yığma olarak yapıldığını, rejim değişikliği ve tarihi süreçte faklı amaçlar için kullanılan caminin yerine otel yapılması maksadıyla 1962 yılında yıkıldığına işaret etti.

Sovyetler Birliği’nin dağılması üzerine Belarus’un, 1991 yılında bağımsızlığını kazandığını, ardından ülkede 1994 yılında Müslüman Birliği kurulduğunu hatırlatan Tutkun, bölge Müslümanlarının talebi doğrultusunda yıkılan caminin yeniden yapılması için girişimlerin 2003 yılında başladığını kaydetti.

15 bin yerli Tatar Müslüman ile toplam 100 bin Müslüman’ın yaşadığı Belarus’ta caminin yapımına Türkiye Diyanet Vakfı olarak 2014 yılında başladıklarını vurgulayan Tutkun, “Camiyi aslına uygun olarak projelendirdik. Ayrıca camiye bir kat daha ilave ederek Müslümanların ihtiyacını karşılayacak bir merkez olarak tasarladık. Konferans salonu, İslam eserlerinin sergilendiği bir salon, Ramazan aylarında program yapmaya uygun şekilde tüm donanımları ile inşa ettik. Caminin giriş katında konferans salonu, sergi salonu-fuaye, abdesthaneler, bilgisayar odaları mevcut. Caminin mimarisi Tatar izlerini taşırken, Diyanet Vakfı iştiraklerinden KOMAŞ A.Ş tarafından Ankara’da yapılan mihrap, minber, kürsü ile halı, tezyinat çalışmaları da klasik Osmanlı izlerini yansıtmaktadır. Camii külliyesi toplam inşaat alanı olarak yaklaşık 2 bin 800 metrekaredir. Cami 2 bin 500 kişilik cemaat kapasitesine sahiptir. Yapımı tamamlanan cami yaklaşık 7 milyon dolara mal oldu” dedi.

 

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus’ta, 1890 yılında inşa edilen ancak komünist rej...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus’ta, 1890 yılında inşa edilen ancak komünist rej...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus’ta, 1890 yılında inşa edilen ancak komünist rej...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus’ta, 1890 yılında inşa edilen ancak komünist rej...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri