Diyar-i Türk

TİKA’dan Süleyman Demirel Lisesine Tadilat

Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri’nde 1999 yılından beri Türkiye ve Moldova Milli Eğitim Bakanlıkları işbirliğinde faaliyet gösteren Süleyman Demirel Türk-Moldovan Lisesi’nin tadilatı TİKA desteğiyle tamamlanarak, Cumhuriyetimizin 93. yıldönümü kutlamaları kapsamında projenin resmi teslim töreni gerçekleştirildi. Törene Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah, Gökoğuz Yeri Halk Topluşu Başkanı Dmitri Konstantinov, Eğitim Bakanı Sofia Torlak, Kongaz Belediye Başkanı Mihail […]

Bu Haber 03 Kasım 2016 - 14:20 'de eklendi ve 634 kez görüntülendi.

TİKA’dan Süleyman Demirel Lisesine Tadilat

Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri’nde 1999 yılından beri Türkiye ve Moldova Milli Eğitim Bakanlıkları işbirliğinde faaliyet gösteren Süleyman Demirel Türk-Moldovan Lisesi’nin tadilatı TİKA desteğiyle tamamlanarak, Cumhuriyetimizin 93. yıldönümü kutlamaları kapsamında projenin resmi teslim töreni gerçekleştirildi.

buyukelcimiz-kilic-gagauz-gelenekleriyle-karsilandiTörene Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah, Gökoğuz Yeri Halk Topluşu Başkanı Dmitri Konstantinov, Eğitim Bakanı Sofia Torlak, Kongaz Belediye Başkanı Mihail Esir, T.C. Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç ve TİKA Kişinev Program Koordinatörü Canan Alpaslan’ın yanı sıra çok sayıda davetli ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah, Süleyman Demirel Türk-Moldovan Lisesi’nin birçok bakımdan Gökoğuz Yeri’ndeki liseler arasında özel bir yeri olduğuna değinerek, Gökoğuz Yeri ile yakın işbirliğinden dolayı TİKA’nın şahsında Türk halkına teşekkürlerini sundu.
acilista-ogrenciler-folklor-gostersisi-yaptiGökoğuz Yeri Halk Topluşu Başkanı Dmitri Konstantinov ise, Türkiye’nin özerkliğin kabulünden beri yanlarında olduğunu belirterek, TİKA’ya yaptıklarından dolayı müteşekkir olduklarını ifade etti.

Kutlamalar, resmi konuşmaların ardından lise öğrencilerinin sergilediği folklor gösterileri, seslendirdiği türküler ve şiirler ile devam etti.

Eğitim-öğretim faaliyetlerine 1999 yılında başlayan Süleyman Demirel Türk-Moldovan Lisesi, bünyesindeki öğrenci yurdu ile sadece Gökoğuz Yeri’ne değil Moldova genelinden öğrencilere de hizmet sunuyor.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal