Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Çay Bahane Kardeşlik Şahane!

EkoAvrasya ve ÇAYKUR’un ortak projesi olan “Balkanlar Türk Çayı İle Isınıyor” organizasyonu kapsamında yaklaşık bir hafta süren bir Bulgaristan ve Romanya gezisine katıldık. ÇAYKUR Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İmdat Sütlüoğlu’nun da ifade ettiği gibi bu organizasyonlarda çay bahane, önemli olan buralarda yaşayan, gönül coğrafyamız olarak tanımladığımız topraklarda yaşayan insanlara yalnız olmadıklarını hissettirmekti. […]

01 Kasım 2016 - 12:27 'de eklendi ve 1093 kez görüntülendi. A+A-

Çay Bahane Kardeşlik Şahane!

EkoAvrasya ve ÇAYKUR’un ortak projesi olan “Balkanlar Türk Çayı İle Isınıyor” organizasyonu kapsamında yaklaşık bir hafta süren bir Bulgaristan ve Romanya gezisine katıldık.
genel-mudur-sutluoglu-ve-bulgaristanli-turk-siyasetciler-dergimizi-inceliyorÇAYKUR Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İmdat Sütlüoğlu’nun da ifade ettiği gibi bu organizasyonlarda çay bahane, önemli olan buralarda yaşayan, gönül coğrafyamız olarak tanımladığımız topraklarda yaşayan insanlara yalnız olmadıklarını hissettirmekti.
Bu güzel çalışmayı organize eden EkoAvrasya’nın faaiyetlerini uzun süredir yakından takip eder ve önemseriz. Başta derneğin başkanı sevgili dostum Hikmet Eren olmak üzere, Beşir Var, Ebubekir Kipel ve tüm EkoAvrasya ekibi birikimli, donanımlı, toplumda bir yeri ve itibarı olan, bu işleri bir rant ya da istikbal uğruna asla yapmayan, bu ülkeye ve coğrafyaya karşılıksız kafa yoran, son derece değerli insanlardır.
Bunları neden söylüyorum?
caykur-ve-ekoavrasya-ekibi-cebel-belediyesindeNe yazık ki son dönemde bu işlerin cılkı çıktı! STK’cılık meslek ve geçim kaynağı olurken, devletin imkanları da sermaye haline geldi! Aklı esen birlik kuruyor, canı sıkılan devlet imkanlarıyla, yaş ortalaması 45 olan insanlarla Türk Dünyası Gençlik kurultayı düzenliyor. Halen besmele-i şerifi, gusül abdestini bilmeyen insanların yaşadığı, ölülerini defnetmek için kefen bulamayan evlad-ı fatihanların olduğu coğrafyalarda devlet adına görev yapanlar da, caz festivalleriyle, ebru kurslarıyla, kadınlar korosuyla vakit geçiriyor. işte tam burada EkoAvrasya gibi kuruluşların önemi bir kez daha ortaya çıkıyor…
ÇAYKUR’un tanıtım tırı ile gezimize Bulgaristan Türklerinin başkenti diye tanımlanan Kırcaali’den başladık. Bizlere DOST Partisi Genel cebel-aniti-onundeyizBaşkan Yardımcısı Şabanali Ahmet, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mustafa Mehmed, Batu Platformu Başkanı ve Hasköy Müftüsü Basri Eminefendioğlu ve diğer soydaşlar eşlik ettiler.
Gördüğümüz kadarıyla Kırcaali ne yazık ki gelişmiyor. Çünkü şehri uzun süredir Türk postuna bürünmüş komünist kafa idare ediyor. Düşünebiliyor musunuz, bir Türk belediye başkanı şunu diyor; “Belediyeye ait kreşlerde Türk ve Bulgar çocukların yemekleri ayrılamaz” Yani Türk çocuklarda domuz yiyebilir. Böyle bir kafadan Türklük adına ne beklenilebilir ki?
Tırımızın Kırcaali’den sonraki durağı ise Jivkov rejiminin baskılarına ve asimilasyon politikalarına karşı ilk başkaldırıların başladığı Cebel oldu. Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer milli hassasiyetleri son derece yüksek ve Türkiye aşığı bir isim.Zaten son yaşanan olaylardan sonra, yıllarca il başkanlığını yaptığı partiden ayrılıp, Türkiye’ye daha yakın DOST saflarında yer alması da bunun en güzel göstergesi.
dost-lideri-mestan-caykurun-yeni-urunu-beyaz-cayi-inceliyorBulgaristan’daki ikinci durağımız ise Filibe oldu. Başkent Sofya’dan sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan Filibe’deki tanıtım organizasyonu da son derece başarılı geçti. Sayın Genel Müdürümüz İmdat Sütlüoğlu ülke basınına açıklamalarda bulundu, soydaşlar başta olmak üzere komşu ülke halkına Türk Çayı ikram edildi. Başkonsolosluğumuzu ziyaretin ardından ise başkent Sofya’ya geçtik.
Sofya’daki ilk durağımız büyükelçiliğimiz oldu. Sofya Büyükelçimiz Sayın Süleyman Gökçe son derece sıcak, ülkedeki soydaşlar tarafından sevilen, sayılan, ülkemizin varlığını en etkin şekilde hissettiren bir isim. Kendisi zaten son yaşanan gelişmelerde de ne kadar soğukkanlı ve konusuna hakim olduğunu bizlere göstermişti.
sofya-buyukelcimiz-sayin-suleyman-gokceBüyükelçiliğimizin ardından ise, Bulgaristan’ın DOST’u, Türkiye’nin kardeşi, DOST Partisi Genel Başkanı Sayın Lütfi Mestan’ı ziyaret ettik. Sayın Genel Başkan bizleri yardımcıları Şabanali Ahmet, Aydoğan Ali ve Hüseyin Hafızov ile birlikte kabul etti. Bizlerde bıraktığı intiba ise; ülke siyasetine hakim, son derece soğukkanlı, zarif ve beyefendi bir isim şeklinde.
15 Temmuz darbe girişimini ilk kınayan parti olduklarını ifade eden Sayın Mestan, her zaman Türkiye’nin ve demokratik düzenin yanında olduklarını, bundan sonra da Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerin gelişmesi için mücadele edeceklerini belirtti. Mestan partilerini kısaca; Avrupa ve NATO’ya entegre, ülkede yaşayan tüm halkların barış ve hoşgörü içinde yaşadığı, Türkiye ile iyi ilişkileri olan bir Bulgaristan’ı savunan siyasi oluşum olarak tanımlıyor. Bize göre de DOST Bulgaristan Türk ve Müslümanlarının son şansı…

dost-lideri-lutfi-mestanSofya gezimizi bir Sinan eseri olan ve bir zamanlar 60 caminin olduğu şehirde bugün ibadete açık tek cami olan, Kadı Seyfullah Efendi Camisinin restorasyon çalışmalarını inceleyerek tamamladık. Caminin restorasyon çalışmaları Türk işadamları Kemal Özmez ve Birol Dilber tarafından yapılıyor ve bir ay içerisinde ibadete açılması hedefleniyor. Ayrıca DOST Genel Başkan Yardımcısı Sayın Şabanali Ahmet Osmanlı’dan kalma ve bugün amacına uygun olarak kullanılmayan bazı eserlerin vakıflara kazandırıldığı ve restore edileceği müjdesi de bizi sevindiren bir diğer nokta oldu.
Bulgaristan’daki Türk Çayı tanıtım programımızın son gününde bir Karadeniz şehri olan Burgaz’da idik ve ardından Romanya’ya geçtik.
ziyarete-oda-baskan-yardimcilari-da-katildiRomanya Osmanlı’dan bu yana ikili ilişkilerimizin son derece iyi olduğu dost ve kardeş bir ülke. Ülkenin demokrasiye geçmesinin hemen ardından Türk yatırımcılar ülkeye gelmişler ve son derece önemli işlere imza
atmışlar. Bugün 12800 kayıtlı şirkette yaklaşık 30 bin Türk Romanya ekonomisine katkı sunuyor. Ayrıca Köstence bölgesinde Evlad-ı Fatihan olarak tanımlanan Türklerin yanı sıra Tatar kardeşlerimiz yaşıyor ve bunların sayısı da 70 bin civarında. Yani ülkede yaklaşık 100 bin civarında bir Türk potansiyeli var.

Romanya’daki ilk günümüzde mesaiye erken başladık. İlk durağımız Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası oldu. Oda Başkanı Sayın Tamer Atalay, Başkan Yardımcıları Ali Baraş, Ömer Gökmen, Genel Sekreter Bekir Ağlamış ve odanın medya sorumlusu, ülkenin tek Türk sanatçısı Gazi Demirel bizlere muhteşem bir evsahipliği yaptılar. Sayın Tamer Atalay Romanya’ya ilk giden, ülkenin milletvekilleri, başbakanları, cumhurbaşkanları ve medya mensuplarıyla arkadaş olan, onlara Türkiye’yi öğreten, sevdiren, Türkiye ile demokratik Romanya’nın ilk ilişkilerini başlatan isim bir anlamda…
ekoavrasya-baskani-hikmet-eren-ve-turk-sanatci-gazi-demirelRomanya’nin tarihten bu yana Türkiye ile hiçbir sorun yaşamadığını ve kendilerinin de huzur içinde yaşadıklarına dikkat çeken Atalay, bizlere ülke ekonomisi ve Türk yatırımlarıyla ilgili bilgiler aktardı.
FETÖ Terör Örgütünün en güçlü olduğu ülkelerden birinin de Romanya olduğuna vurgu yapan Tamer Başkan, 15 Temmuz’un ardından hain oluşumun Türkiye aleyhine ülkede başlattığı karalama kampanyalarına ve provakatif eylemlere karşı da göğüslerini gerdiklerini, değişik operasyonlarla bunların hepsini birer birer bertaraf ettiklerini ifade etti.
Buradan Atatürk Anıtına geçtik ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladık. Başkent Bükreş’te üç liderin anıtı var. Bunlardan biri Atatürk, diğeri Haydar Aliyev Anıtı. Ayrıca Azerbaycan’ı Türkiye’den sonra tanıyan ikinci ülkede Romanya. Kısacası Romanya tam bir Türk dostu.

genel-mudurumuz-sutluoglu-ve-buyukelcimiz-ile-bukres-turk-sehitligindeAtatürk Anıtı’nda düzenlenen kutlamalara, Büyükelçimiz Osman Koray Ertaş başta olmak üzere, ülkede Türkiye adına görev yapan bürokratlar, iş dünyası temsilcileri, STK yöneticileri, Romanya Türk-Tatar toplumu temsilcilerinin yanı sıra,kardeş Azerbaycan Büyükelçiliğinin temsilcileri de katıldı.
Çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından hep birlikte, 1. Dünya Savaşında şehit olan atalarımızın son istirahatgahı Bükreş Şehitliğine geçtik. 935 şehidimiz için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi, kabirlerine çiçekler bırakıldı ve ardından büyükelçiliğimize geçildi.
Büyükelçimiz Osman Koray Ertaş genç, dinamik, istikbal vaat eden bir diplomat. Romanya yönetimi ve ülkede yaşayan Türk temsilcilerle de son derece sıcak diyalogları var. Zaten bu durum Türkiye-Romanya ilişkilerine, Türk işadamları ve STK’larının faaliyetlerine de yansımış durumda.
buyukelci-ertas-genel-mudur-sutluoglu-ve-turk-ticaret-odasi-baskani-atalayKutlamaların ve ziyaretlerin ardından ise ziyaret-i sebebimiz olan Türk Çayı tanıtım organizasyonunun gerçekleştiği alana geçtik. Burada da, Büyükelçimiz, Genel Müdürümüz, EkoAvrasya yönetimi, işadamlarımız ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri hep birlikteydik. Aslen Hataylı olan ve 14 yıldır Romanya’da yaşayan ilk ve tek Türk sanatçı Gazi Demirel Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası adına muhteşem bir organizasyon hazırlamış. Sevgili Gazi Demirel ayrıca Romanya Devlet Televizyonunda Türkçe siyasi programlar düzenleyen, yani Romanya’ya Türkçe seslenen ilk isim. Çay ikramından önce Türk folkloründen örneklerin sunulduğu, Romanya’nın ünlü sanatçılarının sahne aldığı bir görsel sunum yapıldı, ardından Türk Çayı ikram edildi. Türk Çayı tanıtım organizasyonu, kardeş ve akraba toplulukların yaşadığı Köstence’de son bulurken, tanıtım tırımızda bir başka coğrafya da faaliyetlerini sürdürmek üzere kepenklerini kapatarak yola koyuldu.
bukres-buyukelcimiz-dergimizi-incelerkenBu gezinin bize en büyük faydası ise adam gibi bir adamı tanımak oldu. 20 yıldır medya ve siyaset dünyasındayız. Yalnızca bölgemizi değil tüm ülke, hatta Türk Dünyası siyasetini yakından takip etmeye çalışırız. Bu süre zarfında da hep İMDAT SÜTLÜOĞLU ismini duyardık. Ancak tanışmak, sohbet etmek bu geziye kısmetmiş. Bize bu saatten sonra Sayın SÜTLÜOĞLU ile ilgili fikrimizi sorsalar; “Türkçe’deki adam gibi adam deyiminin tercümesi” diye cevap veririz.
Neden mi?
Belediye başkanlığı, milletvekilliği, bakanlık yapmış, bugün ülkenin en önemli KİT’lerinden biri olan ÇAYKUR’un hem genel müdürü, hem yönetim kurulu başkanı. 2.5 milyar cirosu olan bir şirketi yönetiyor ama en ufak bir kibir yok. Son derece mütevazı, beyefendi ve çalışkan bir isim. Bu arada aynen kendisi gibi de bir yardımcı bulmuşlar, Sayın MİRAÇ BURHAN MOLLAMEHMETOĞLU ile tencere-kapak gibi olmuşlar..

Gezi boyunca ÇAYKUR’un hedefleriyle ilgili bilgiler aktardı bizlere Sayın İMDAT SÜTLÜOĞLU…
sayin-genel-mudurumuz-ile-varnadaBugün 88 ülkeye ulaşan Türk Çayını önümüzdeki yıl en az 100 ülkeye ulaştırmak ilk hedef. Ayrıca ‘ÇAYLA’ yani Çay Evleri Projesi ile 81 ilde ve dünyanın değişik ülkelerinde 60 çay ürünü ve 60 Türk Mutfağı lezzetini yerel konseptlerle Türkiye ve dünya insanına sunmak yeni bir hedef. Bu konudaki çalışmalar başlamış ve ilk mağazalar Bağdat caddesi ve Tuzla Marina’da açılmış durumda.
Bir diğer önemli çalışmada, Türk Çayını tıbbi alanda kullanarak, hastalara şifa, dertlere derman haline getirmek. Japon bilim insanları ÇAYKUR’un yeni ürünü Beyaz Çayı kanser tedavisinde kullanmak istiyor. Sayın Genel Müdür de önümüzdeki günlerde bir Japon üniversitesiyle bu konuda protokol imzalamak üzere bu ülkeye gidiyor.
Kısacası, Bulgaristan’da gördüklerimizin, yaşadıklarımızın bir kısmı bizleri üzerken, Romanya’da Türklük adına ortaya koyulan tablo ve başarılar bizleri sevindirdi, gururlandırdı. Ancak bizi en çok sevindiren, gururlandıran, geleceğe umutla bakmamıza neden olan şey ise; halen Sayın İMDAT SÜTLÜOĞLU gibi yöneticilerimizin, dürüst, namuslu, bu ülkeyi ve insanını düşünen vatan evlatlarının olduğunu görmek oldu.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

EkoAvrasya ve ÇAYKUR’un ortak projesi olan “Balkanlar Türk Çayı İle Isınıyor” organizasyonu kapsamında yaklaşık bir h...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

EkoAvrasya ve ÇAYKUR’un ortak projesi olan “Balkanlar Türk Çayı İle Isınıyor” organizasyonu kapsamında yaklaşık bir h...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

EkoAvrasya ve ÇAYKUR’un ortak projesi olan “Balkanlar Türk Çayı İle Isınıyor” organizasyonu kapsamında yaklaşık bir h...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

EkoAvrasya ve ÇAYKUR’un ortak projesi olan “Balkanlar Türk Çayı İle Isınıyor” organizasyonu kapsamında yaklaşık bir h...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri