Diyar-i Türk

Helal Sana Mamuşa

Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa’da geleneksel olarak düzenlenen Domates Festivalinin sekizincisi Türkiye’deki demokrasi şehitlerine adandı.”Milli İrade İçin Demokrasi Yürüyüşü” altında düzenlenen organizasyona binlerce insan katıldı. Kosova’nın tek Türk belediyesi Mamuşa’da “ Milli Mamuşa Belediyesi Başkanı Arif Bütüç’ün evsahipliğinde gerçekleşen ve Türkiye’de demokrasiye tam destek verildiği yürüyüşe;Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Kosova Türk Temsil […]

Bu Haber 23 Ekim 2016 - 14:14 'de eklendi ve 800 kez görüntülendi.

Helal Sana Mamuşa

Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa’da geleneksel olarak düzenlenen Domates Festivalinin sekizincisi Türkiye’deki demokrasi şehitlerine adandı.”Milli İrade İçin Demokrasi Yürüyüşü” altında düzenlenen organizasyona binlerce insan katıldı.

mamusa-festivaliKosova’nın tek Türk belediyesi Mamuşa’da “ Milli Mamuşa Belediyesi Başkanı Arif Bütüç’ün evsahipliğinde gerçekleşen ve Türkiye’de demokrasiye tam destek verildiği yürüyüşe;Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Cem Şen, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Makedonya Türk Milli Hareket Partisi Genel Başkanı Erdoğan Saraç, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsünün Kosova yöneticileri, Düzce, Keçiören ve Çanakkale belediyeleri temsilcileri, 24. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait başta olmak üzere binlerce Kosovalı Türk katıldı.
KOSOVA HALKI TÜRKİYE DEMOKRASİSİ İÇİN YÜRÜDÜDüzce Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde gerçekleşen yürüyüşün ardından Türkiye ve Kosova milli marşları okundu, konuşmalar yapıldı.
Festivalin açılış konuşmasını yapan Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, darbe teşebbüsünde bulunanları şiddetle kınadıklarını ifade etti. Türkiye ne kadar güçlü olursa Kosova ve Balkanlar’da da istikrarın o seviyede yüksek olduğuna dikkat çeken Başkan Bütüç; ” Güçlü Türkiye ile daha güçlü Mamuşa, daha güçlü Kosova, daha güçlü Balkanlar olacağına inanıyoruz.Biz Türkiye ile gurur duyuyoruz. İnanıyoruz ki daha güçlü bir Türkiye olacaktır, ana ülkemizin gücü zaten ortadadır” ifadelerini kullandı.

Demokrasi mitinginde, Yunus Emre Enstitüsü Priştine Türk Kültür merkezi Müdürü Mehmet Ülker, İHH başkan yardımcısı, Çanakkale, Keçiören ve Düzce belediyeleri temsilcileri, Makedonya Milli Birlik Partisi Genel Başkanı Erdoğan Saraç, İzmir eski milletvekili Rıfat Sait ve Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın da birer konuşma yaptılar.

8-mamusa-festivali-finaliTürkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ise yaptığı konuşmada, 15 Temmuz gecesi Türk Silahlı Kuvvetlerine sızan Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin, meclisi bombaladığını, sokaklarda masum sivillerin tanklarla, uçaklarla, helikopterlerle kısacası her türlü askeri silahla katledildiğini, ancak bu hain darbe girişiminin Türk Milletinin dünyada örneği az bulunur şekilde gösterdiği büyük tarihi dayanışma ve cesur tavrı sayesinde çökertildiğini belirtti.

Büyükelçi Kılıç konuşmasının devamında, “Bizler o gece Kosova’daki tüm dostlarımızın ve tabii siz değerli Mamuşalı kardeşlerimizin bizimle, halkımızla, Türk demokrasisiyle büyük bir dayanışma içinde olduğunuzu yakından hissettik. Mesajlarınız ve duala -rınız bize güç verdi. Bu vesileyle ben , Türk demokrasisine , demokratik yollarla seçilmiş kurumlarımıza ver anayasal düzenimize göstermiş olduğunuz destek ve Türk halkıyla sergilediğiniz dayanışma için hepinize teşekkürlerimi sunu -yorum. O gece devletin ve milletin bekasına yönelik hain saldırıya hayatı pahasına karşı koyan ve büyük bir demokrasi mücadelesi vererek şehit düşen tüm demokrasi şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum” dedi.

KOSOVA HALKI TÜRKİYE DEMOKRASİSİ İÇİN YÜRÜDÜTürkiye’nin o zor günleri artık geride bıraktığını, Türkiye’nin bugün demokrasiye, hukuk devletine, temel hak ve özgürlüklere bağlılığını daha da güçlendirerek kalkınmasını, gelişmesini sürdürdüğünü belirten Büyükelçi Kılıç, “ Bizler de o günden bu yana milletimizin verdiği büyük demokrasi mücadelesini anlatıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz” ifadesini kullandı. Büyükelçi Kıvılcım Kılıç, bugünkü demokrasi mitin -ginin 15 Temmuz gecesi eşsiz bir demokrasi mücadelesi veren halka daha da büyük bir güç verdiğine inandığını vurguladı.

Mamuşa’da festival programı kapsamında, Çanakkale Şehitleri Anıt Parkı’nda 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşenler için Kur’an-ı Kerim okundu , dualar edildi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal