Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

” Balkanlar’da En Büyük Acıyı Müslümanlar Yaşadı”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Uluslararası Balkan Tarihi ve Kültürü Sempozyumu gerçekleştirildi. Trakya Üniversiteler Birliği bünyesinde Balkan Tarihi ve Kültürüne yönelik olarak organize edilen ilk uluslararası sempozyum olma özelliği taşıyor. Sempozyum, Osmanlı ve Balkan Tarihine yaptığı katkılarından dolayı Prof. Dr. Halil İnalcık’ın aziz hatırasına ithaf edildi. […]

16 Ekim 2016 - 12:56 'de eklendi ve 500 kez görüntülendi. A+A-

” Balkanlar’da En Büyük Acıyı Müslümanlar Yaşadı”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Uluslararası Balkan Tarihi ve Kültürü Sempozyumu gerçekleştirildi.

balkan-tarihi-ve-kulturu-sempozyumuTrakya Üniversiteler Birliği bünyesinde Balkan Tarihi ve Kültürüne yönelik olarak organize edilen ilk uluslararası sempozyum olma özelliği taşıyor. Sempozyum, Osmanlı ve Balkan Tarihine yaptığı katkılarından dolayı Prof. Dr. Halil İnalcık’ın aziz hatırasına ithaf edildi.

Açılış konuşmasında Prof. Dr. Yücel Acer, Balkanların tarihi, sosyal, siyasi, kültürel ve ekonomik açıdan Türkiye’nin ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Türkiye ve Balkanlar arasında akademik işbirliğinin geliştirilmesinde öncü bir rol üstlendiğini vurguladı. Sempozyumun açılış oturumu Rumeli TV tarafından da canlı olarak yayınlandı.

Uluslararası Balkan Tarihi ve Kültürü Sempozyumuna Prof. Dr. Justin A. McCarthy (Department of History, University of Louisville, Kentucky, USA); Prof. Dr. Machiel Kiel (Hollanda Araştırma Enstitüsü/Netherlands Institute in Turkey) ve Prof. Dr. Gregory Jusdanis, (The Ohio State University, College of Arts and Sciences, Department of Classics, Columbus, USA) davetli konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Justin McCarthy, “The Demography of Ethnic Cleansing in the Balkans”, Prof. Dr. Machiel Kiel, “Tikveş, Introduction of a little-studied Ottoman province in the Southern Balkans” ve Prof. Dr. Gregory Jusdanıs ise “In Literature First: Greeks and Turks as Brothers” başlıklı konuşma yaptı. Prof. Dr. Justin McCarthy, Balkanlarda ulusal isyanlardan başlayarak 1877-1878 Osmanlı Rus-Harbi ve Balkan Savaşlarının Rumeli’de Türk ve Müslüman nüfusun demografisine vurduğu darbeyi gözler önüne serdi.

Sempozyuma Amerika Birleşik Devletleri, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Türkiye ve Yunanistan olmak üzere 13 ülkeden toplam 81 bilim insanı katıldı. Sempozyumda 27’si İngilizce ve 48’i Türkçe olmak üzere 75 tebliğ sunuldu. Antik dönemden modern zamanlara kadar çok çeşitli konularda bildiriler sunulan sempozyumun ağırlıklı temasını Balkanlarda Osmanlı Kültür ve Medeniyeti oluşturdu. Sempozyumda Osmanlı fetih ve iskân politikası, tahrirlerin demografi tarihi açısından önemi, Bosna ve Arnavutluk’ta İslamlaşma, Balkanlarda Osmanlı vakıfları, Osmanlı vergi politikaları, Osmanlı hoşgörüsü, Kavânin-i Yeniçeriyân ve Devşirme Sistemi, Balkan Savaşları, azınlık politikaları ve göçler ve edebi eserlerde diğer milletler hakkındaki algılar gibi konularda sunulan tebliğler dikkat çekti.

 “ÇOMÜ, Balkanlara Daha Fazla Katkı Sunan Bir Bilim Kurumu Olacak”

canakkale-onsekiz-mart-universitesi-rektoru-prof-dr-yucel-acerÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, ÇOMÜ olarak bu önemli sempozyumda sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum diyerek,  Balkanların Türkiye için, Çanakkale için önemine değindi.

Prof Acer konuşmasınu şu şekilde sürdürdü;“Balkanlar birçok açıdan Türkiye için çok önemli bir bölge. Hepimiz biliyoruz ki, Türklerin Balkanlara gidişi, oraya yerleşmeye başlayışı 13. yüzyıla dayanıyor. 1200’lü yıllarda Türkleri Balkanlarda yerleşmeye başlamış görüyoruz. 1352 tarihini hepimiz biliyoruz. Çimpe Kalesinin fethedilerek Osmanlı devletinin Balkanlara yerleşmeye başladığı tarih olarak biliriz. Hesapladığımızda 600 yıl Osmanlı Devleti olarak Balkanlarda kalmışız. Sadece orada bulunmamışız, oranın bir parçası haline gelmişiz. Göreve başladığım zaman ÇOMÜ’nün Balkanlara olan ilgisinin yeterli olmadığını düşündük. Bu alana daha çok bilimsel katkı veren bir üniversite olmak zorundayız dedik ve yakın zamanda ben Makedonya’da, Kosova’da bulundum ve şunu gördüm Osmanlı Devleti orada sadece bulunmamış oranın bir parçası haline gelmiş. Onu bugün bile en canlı haliyle hissetmem mümkün. Dolayısıyla Balkanlara olan bilimsel katkımızı geliştirme amacı, bu sempozyumun esas unsurlarından birisini oluşturdu. Bu anlamda ÇOMÜ olarak Balkanlara daha fazla katkı sunan bir bilim kurumu haline gelmeyi hedefliyoruz. Bu sempozyum bu anlamda önemli bir mihenk taşı.  Burada değerli bir bilimsel çalışma yapılsın çabası bu sempozyumun önemli unsurlarından biri. ÇOMÜ Türkiye’de büyük üniversiteler arasında yerini almış bir üniversite. Üniversitemize ilk kez gelen akademisyenler, katılımcılar var. Onlara üniversitemizi doğru ve iyi tanıtmak gibi bir misyonumuzda var. Çünkü ilişkilerimizin daim olmasını istiyoruz”.

Prof. Dr. Justin McCarthy ” Balkanlar’da En Büyük Acıyı Müslümanlar Yaşadı”

prof-dr-justin-mccarthyTrakya Üniversiteler Birliği (TÜB) tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen Uluslararası Balkan Tarihi ve Kültürü Sempozyumu’nun çağrılı konuşmacısı olarak ÇOMÜ’de bulunan Prof. Dr. Justin McCarthy, ‘Balkanlardaki Etnik Temizliğin Demografik Yapısı’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Balkanlarda en büyük acıyı, ölümü Müslümanların yaşadığını vurgulayan Prof. Dr. Justin McCarthy, 1876 yılı dolaylarında Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlardaki etnik yapısını bir haritayla gösterdi ve şunları söyledi:

“Balkanlarda sınırların bu etnik yapı gözetilerek çizilmesi durumunda Balkan ülkelerinin sınırları bugün daha farklı olurdu. 93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nın ardından, özellikle 1877-1881 yılları arasında yüz binlerce Müslüman ve bir miktar gayrimüslim, zorunlu göçe tabi tutulmuşlardır. Bunların arasında en kalabalık göç, Bulgaristan’dan Osmanlı topraklarına göç eden 520,000 Türk’ün göçüdür. Bu yıllarda Romanya, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ, Avusturya ve Bulgaristan tarafından işgal edilen Osmanlı topraklarındaki Müslüman nüfusta büyük oranlarda nüfus azalması olmuştur. Bu nüfus kayıplarını ölümler ve göçler oluşturmaktadır. Bahsi geçen devletlerin işgal ettikleri bölgelerde Müslümanların maruz kaldıkları nüfus azalmasına bakıldığında, Müslüman nüfusun Romen işgalindeki topraklarda %83, Yunan işgalindeki topraklarda %88, Sırp işgalindeki topraklarda %91, Karadağ işgalindeki topraklarda %100 ve Avusturya işgalindeki topraklarda %35 oranında azaldığı görülmektedir. Bulgaristan’da ise Müslüman nüfusun %19’u, gayrimüslim nüfusun da %6’sı hayatını kaybetmiştir.”

“Atatürk Olmasaydı Türkler Olmazdı”

Prof. Dr. Justin McCarthy, Balkan Tarihi ve Kültürü Sempozyumu’nun bilimsel seviyesinin çok yüksek olduğunu belirterek; Balkanlardan bu kadar farklı bilim insanın burada olmasının ülkelerarası ilişkilerin gelişmesi açısından çok iyi olduğunu vurguladı. Uluslararası Balkan Tarihi ve Kültürü Sempozyumu’nun ilkinin Osmanlının ilk dönemlerini incelediğini ve sempozyumun ikincisinin Osmanlının geç dönemini inceleyeceğini kendisinin de burada olmaktan büyük mutluluk duyacağını belirten Prof. Dr. Justin McCarthy, “Mustafa Kemal Atatürk çok büyük bir lidermiş. Kendisine büyük hayranlığım var.  Atatürk olmasaydı Türkler olmazdı. Gelibolu Atatürk’ü, Atatürk de Türkiye’yi yarattı”  dedi.

Bir tarihçi olarak Balkanları, Türkiye’yi çalışmanın eskiden olduğu gibi zor olmadığını, artık Türkiye’nin bütün belgeleri bilim insanlarına açtığını söyleyen Prof. Dr. McCarthy, bu durumun Yunanistan ve Ermenistan’da halen böyle olmadığını söyledi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Ulusl...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Ulusl...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Ulusl...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Ulusl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri