Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Rumlar; “Akıncı’nın Kuyruğunu Kıstırdık”

Yorgo Vasiliu’nun partisi olan Birleşik Demokratlar’ın eski Başkanı Mihalis Papapetru bugün Politis Gazetesi’nde “New York zaferi” isimli bir makale yazdı. Papapetru, “Kıbrıslı Rumlar olarak yıllardır Kıbrıs sorununda birçok ‘zafer’ kazandık. Akıllara gelen soru, bunca zaferden sonra, kötüden daha kötüye gitmeyi, işgal ile göçmenlik yaşanmasını, göçmenlerin ölmesini ve onların mallarını yalnızca işgal bölgelerindeki meşhur taşınmaz mal […]

30 Eylül 2016 - 13:17 'de eklendi ve 409 kez görüntülendi. A+A-

Rumlar; “Akıncı’nın Kuyruğunu Kıstırdık”

Yorgo Vasiliu’nun partisi olan Birleşik Demokratlar’ın eski Başkanı Mihalis Papapetru bugün Politis Gazetesi’nde “New York zaferi” isimli bir makale yazdı.

Papapetru, “Kıbrıslı Rumlar olarak yıllardır Kıbrıs sorununda birçok ‘zafer’ kazandık. Akıllara gelen soru, bunca zaferden sonra, kötüden daha kötüye gitmeyi, işgal ile göçmenlik yaşanmasını, göçmenlerin ölmesini ve onların mallarını yalnızca işgal bölgelerindeki meşhur taşınmaz mal komisyonunun amaçları için hatırlamamızı nasıl başardığımızdır. Pazar günü New York’ta da böyle bir ‘zafer’ kazandık” şeklinde başladığı yazısında Liderlerin daha Ban Ki Moon’ın ofisinden çıkmadan, “Akıncı’nın suratını asıp, kuyruğunu bacaklarının arasına alarak ayrıldığını tüm Kıbrıs duydu” şeklinde yorumlar yapıldığını yazdı.

Trajik olanın ise bu tür saçmalıkları yayanların, Cumhurbaşkanı’nın çok yakınındaki kişiler olduğunu iddia eden Papapetru, “Görünen o ki bu bilgilerin kaynağı onlardı. Akıncı’nın takvim istediğini ancak bizim cesur tutumumuzun onu hizaya getirdiğini haykırıyoruz” şeklinde yazdı.

Papapetru yazısına şöyle devam etti;

“İyi de madem iki lider çözüm hedefini 2016’nın sonu olarak belirledi ve Genel Sekreterin müzakerelere özlü bir şekilde müdahil olmasını istiyor ve mademki Genel Sekreter 31.12.2016’da görevinden ayrılacak, bu durumda gayrı resmi bir takvim konulmuş olmaz mı? Bence evet, hem de çok iyi yaptılar.

Ben hem Cumhurbaşkanının heyetinden bazı kişilerden, hem de New York’taki bazı muhabirlerden gerçekten neler olduğunu anladığımı düşünüyorum. İki lider son sürat, 2016 yılında olmasa bile, 2017’nin ilk aylarında çözüme varılması konusunda hareket etmeye karar verdiler. Belki de bunun nedeni, her ikisinin de, Aralık’a kadar esas noktalarda anlaşmaya varmamaları halinde, çözümle ilgili momentumun kaybedileceğini anladıkları içindir. Ban gidiyor, Biden gidiyor, Kıbrıslı Rumlar başkanlık ve diğer birçok şey için seçim kavgasına başlıyorlar.

Bu zaman çerçevesine biz ‘takvim’ demek istemedik ancak Akıncı istedi. Dolayısıyla herkes işini kolaylaştırmak için kendi yaklaşımını satabilecek bir formül bulundu. Ancak bizim tarafta çözüm isteyen bazı akıllılar, Akıncı’nın ayağındaki halıyı çektiler ve onu mağlup olarak gösterdiler. Bunun nedeni de Nikolas Papadopulos’tan alkış almak istemeleridir.

Bu tür bir zekayla çok uzağa gidebileceğimizi düşünmüyorum. Bahse girerim ki, bugünden itibaren işgal bölgelerindeki hiper vatanseverler de, Anastasiadis’in üstesinden gelemediği için Akıncı’yı sanık sandalyesine oturtacaklar.

Aklımıza şaşayım.”

Öte yandan Papapetru, Kleridis hükümetinde Hükümet Sözcüsü aynı zamanda hem sözcü hem de Rum müzakere heyeti eski üyesi ‎görevlerinde bulundu.

Kaynak:http://www.kibrissondakika.com/

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Yorgo Vasiliu’nun partisi olan Birleşik Demokratlar’ın eski Başkanı Mihalis Papapetru bugün Politis Gazetesi’nde “New York zaferi” isim...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Yorgo Vasiliu’nun partisi olan Birleşik Demokratlar’ın eski Başkanı Mihalis Papapetru bugün Politis Gazetesi’nde “New York zaferi” isim...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Yorgo Vasiliu’nun partisi olan Birleşik Demokratlar’ın eski Başkanı Mihalis Papapetru bugün Politis Gazetesi’nde “New York zaferi” isim...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Yorgo Vasiliu’nun partisi olan Birleşik Demokratlar’ın eski Başkanı Mihalis Papapetru bugün Politis Gazetesi’nde “New York zaferi” isim...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri