Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Balkanlar’da Bayram Coşkusu

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Hırvatistan, Arnavutluk ve Kosova’da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bayramı’nı coşkuyla karşıladı. Bayram namazı dolayısıyla camilere akın eden milyonlarca Müslüman, dünyaya barış ve dayanışma mesajı gönderdi. Bosna Hersek Bosna Hersek’te binlerce Müslüman başkent Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi’ni doldurdu. Bayram namazını kıldıran ülkenin İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, Hz. […]

12 Eylül 2016 - 16:14 'de eklendi ve 690 kez görüntülendi. A+A-

Balkanlar’da Bayram Coşkusu

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Hırvatistan, Arnavutluk ve Kosova’da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bayramı’nı coşkuyla karşıladı.

Bayram namazı dolayısıyla camilere akın eden milyonlarca Müslüman, dünyaya barış ve dayanışma mesajı gönderdi.

Bosna Hersek

bosnak-lider-namaz-cikisi-cocuklara-harclik-verdiBosna Hersek’te binlerce Müslüman başkent Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi’ni doldurdu. Bayram namazını kıldıran ülkenin İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, Hz. İbrahim ve oğullarını anımsatarak, “Hazreti Muhammed şöyle der: Müslüman, diğer Müslümanların diline ve eline inandığı kişidir.” dedi.

Cemaate seslenen Kavazovic, dinin güzellik ve iyiliği öğrettiğine işaret ederek, dini kullanarak ahlakı bozan ve bencillik yoluna girenlerin de olduğunu anımsattı.

Bosna Hersek’in Banja Luka şehrinde 1993 yılında Sırp ordusu tarafından yıkılan ve 7 Mayıs’ta yeniden hizmete açılan tarihi Ferhadije Camisi’nde de bayram namazı büyük coşkuyla kılındı. Müslümanlarla dolup taşan camideki namazı, Banja Luka Müftüsü Osman Kozlic kıldırdı.

Sırbistan

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki tek cami olma özelliğini taşıyan Bajraklı Camisi, bayram namazını kılmak isteyen Müslümanlarla doldu. Ülkenin İslam Birliği Başkanı Sead Nasufovic, burada yaptığı konuşmada, tüm dünyaya barış ve dayanışma temennisinde bulunarak, Müslümanların bayramını kutladı.

Sırbistan’daki Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesindeki Novi Pazar’da da bayram namazı vesilesiyle Müslümanlar camilere akın etti. Bayram namazının ardından birçok camide Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

“Bugün, yüreklemize gerçek sevgi hakim olsun”

makedonyanin-baskenti-uskupteki-mustafa-pasa-camii-adeta-doldu-tastiMakedonya’nın başkenti Üsküp’teki Mustafa Paşa Camisi’nde toplanan yüzlerce Müslüman safları doldurdu. Yer bulamayan cemaat de bayram namazını avluda kıldı. Bayram namazına, ülkenin İslam Birliği Başkanı Sulejman Rexhepi ve Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil de katıldı.

İslam Birliği adına hutbe veren Üsküp’teki İsam Bey Medresesi öğrencisi Orhan Zendeli, “Camiden evinize döndüğünüzde olumsuz düşünceleri atın. Kardeşlerinize elinizi uzatın ve fakirin sofrasını donatmak için yoksullara yardım edin. Bugün, yüreklemize gerçek sevgi hakim olsun. Bu şekilde Yaradan’ın emirlerini yerine getirebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Karadağ

Balkanların en küçük ülkesi Karadağ’da da başta başkent Podgoritsa’daki Osmanagic Camisi olmak üzere ülke genelindeki 130’dan fazla camide bayram namazı kılındı.

Osmanagic Camisi’nde toplanan Müslümanlara seslenen ülkenin İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic, Kurban Bayramı’nın birlik ve dayanışma anlamına geldiğini ifade ederek, “Bu tür günlerde insanların biribirinden uzaklaşmaması lazım. Bayram, aile, arkadaş ve komşularımızla tüm olumsuzlukları yok etmek demektir.” diye konuştu.

Hırvatistan

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de, şehirle aynı ismi taşıyan camide toplanan yaklaşık iki bin Müslüman, Kurban Bayramı’nı coşkuyla karşıladı. Zagreb’de kılınan bayram namazının ardından camide Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Hırvatistan’ın Rijeka şehrinde de Müslümanlar bayram namazı vesilesiyle toplandı.

Arnavutluk
KOSOVA’DA KURBAN BAYRAMI COŞKUSUArnavutluk’un başkenti Tiran’daki Şehitler Bulvarı’nda kılınan bayram namazına her bayram olduğu gibi yoğun katılım oldu. Tiran Müftüsü Ylli Gurra’nın kıldırdığı bayram namazında, barış mesajı verildi. Bayram namazı Arnavutluk’un diğer şehirlerinde de büyük bir katılımla idrak edildi.

Kosova

Kosova’nın başkenti Priştine’deki Fatih Sultan Mehmet Camisi de bayram namazı vesilesiyle doldu. Namazın ardından Kosova İslam Birliği Baş İmamı Sabri Bajgore, yaptığı konuşmada, Kurban Bayramı’nın gönüller ve ameller aracılığıyla idrak edilmesinden dolayı özel bir anlam ifade ettiğini kaydetti.

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Hırvatistan, Arnavutluk ve Kosova’da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bay...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Hırvatistan, Arnavutluk ve Kosova’da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bay...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Hırvatistan, Arnavutluk ve Kosova’da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bay...

Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’da buluştu Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’d...

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Hırvatistan, Arnavutluk ve Kosova’da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bay...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri