Diyar-i Türk

Türk Okulu ve Ortak Müfredat istiyorlar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile makamında bir araya geldi.  Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve beraberlerindeki heyet, iki ülke arasındaki eğitim ilişkilerinin ilerlemesine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ı ziyaret […]

Bu Haber 09 Eylül 2016 - 13:49 'de eklendi ve 905 kez görüntülendi.

Türk Okulu ve Ortak Müfredat istiyorlar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile makamında bir araya geldi. 

ortak-mufredat-ve-turk-okulu-istityorlarKosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve beraberlerindeki heyet, iki ülke arasındaki eğitim ilişkilerinin ilerlemesine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ı ziyaret etti. Bakanlık’ta gerçekleşen görüşmede Bakan Yılmaz, konuk bakanların ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye’nin eğitim sistemi ile yükseköğretim sistemindeki tecrübelerini Kosova ile paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti. Yapılacak iş birliğiyle her iki ülke halkına çok daha iyi bir gelecek sunmak için gayret içinde olduklarını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:
“Eğitim, toplumun geleceğini inşa etmektir. İnşallah yapacağımız iş birlikleriyle halklarımıza çok daha iyi bir gelecek sunmak istiyoruz. Yetiştirdiğimiz insanların fikri hür, vicdanı hür, kendi değerlerine sahip evrensel değerlere açık olmasını istiyoruz. Özgüveni olan, öğrenmeyi öğreten bir eğitim sistemiyle gençlerimizi, evlatlarımızı gelecek yüzyıla hazırlamak istiyoruz. Bilgi tabanlı ekonomiye geçebilmek için nesiller yetiştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Kosova’nın Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip bir ülke olduğunu, bu doğrultuda Kosova ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını bildiren Bakan Yılmaz, “Gerek müfredat çalışması gerekse Kosova’da bir lise açılması hususunda ortak çalışma yaparak bu çalışmayı en kısa zamanda tamamlamak istiyoruz” dedi.
“Kardeş milletler olarak bu mücadelenizin yayındayız”
iki-ulke-bakani-egitim-projelerinin-gelismesi-karari-aldiKosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami de, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “15 Temmuz darbe kalkışması karşısında demokrasi zaferinden dolayı Türk milletini kutlamak istiyorum. Kardeş milletler olarak bu mücadelenizin yayındayız” ifadelerini kullandı.
Kosova’nın bağımsızlığını ve özgürlüğünü kazanmasında Türkiye’nin büyük destekleri olduğunu hatırlatan Bajrami, bu dönemde de hem ekonomik hem eğitim hem de diğer alanlarda Türkiye’nin Kosova’nın yanında olduğunu kaydetti.
Özellikle Türkiye’nin yükseköğretimdeki tecrübelerinden istifade etmek istediklerini ifade eden Bajramı, şöyle konuştu:
“Bu konuda çalışmalarımızı YÖK’le birlikte sürdürüyoruz. Türkiye’nin özellikle eğitim alanında Kosova’da bulunmasını arzu ediyoruz. İlkokuldan yükseköğretime kadar ortak projelerin gerçekleştirilmesini istiyoruz.” dedi.
Kosova Türk toplumunun, Türkçe eğitimi konusunda standartların ve kalitesinin artırılması hususunda Türkiye’nin yardımlarını beklediklerini ifade eden Bajrami, “Müfredat konusunda da ortak bir çalışma yürüterek bizleri birleştiren bir müfredat olsun istiyoruz. Aynı zamanda eğitim sistemimizin iş dünyasına katkı sunması amacıyla bir sistem kurulması için ortak çalışalım istiyoruz. Bu doğrultuda Kosova’da bir model devlet okulunun kurulmasını istiyoruz.” ifadelerini kaydetti.
Görüşmede, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık, YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal Tırnakçı ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk de hazır bulundu.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal