Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Türk Okulu ve Ortak Müfredat istiyorlar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile makamında bir araya geldi.  Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve beraberlerindeki heyet, iki ülke arasındaki eğitim ilişkilerinin ilerlemesine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ı ziyaret […]

09 Eylül 2016 - 13:49 'de eklendi ve 889 kez görüntülendi. A+A-

Türk Okulu ve Ortak Müfredat istiyorlar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile makamında bir araya geldi. 

ortak-mufredat-ve-turk-okulu-istityorlarKosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve beraberlerindeki heyet, iki ülke arasındaki eğitim ilişkilerinin ilerlemesine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ı ziyaret etti. Bakanlık’ta gerçekleşen görüşmede Bakan Yılmaz, konuk bakanların ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye’nin eğitim sistemi ile yükseköğretim sistemindeki tecrübelerini Kosova ile paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti. Yapılacak iş birliğiyle her iki ülke halkına çok daha iyi bir gelecek sunmak için gayret içinde olduklarını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:
“Eğitim, toplumun geleceğini inşa etmektir. İnşallah yapacağımız iş birlikleriyle halklarımıza çok daha iyi bir gelecek sunmak istiyoruz. Yetiştirdiğimiz insanların fikri hür, vicdanı hür, kendi değerlerine sahip evrensel değerlere açık olmasını istiyoruz. Özgüveni olan, öğrenmeyi öğreten bir eğitim sistemiyle gençlerimizi, evlatlarımızı gelecek yüzyıla hazırlamak istiyoruz. Bilgi tabanlı ekonomiye geçebilmek için nesiller yetiştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Kosova’nın Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip bir ülke olduğunu, bu doğrultuda Kosova ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını bildiren Bakan Yılmaz, “Gerek müfredat çalışması gerekse Kosova’da bir lise açılması hususunda ortak çalışma yaparak bu çalışmayı en kısa zamanda tamamlamak istiyoruz” dedi.
“Kardeş milletler olarak bu mücadelenizin yayındayız”
iki-ulke-bakani-egitim-projelerinin-gelismesi-karari-aldiKosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami de, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “15 Temmuz darbe kalkışması karşısında demokrasi zaferinden dolayı Türk milletini kutlamak istiyorum. Kardeş milletler olarak bu mücadelenizin yayındayız” ifadelerini kullandı.
Kosova’nın bağımsızlığını ve özgürlüğünü kazanmasında Türkiye’nin büyük destekleri olduğunu hatırlatan Bajrami, bu dönemde de hem ekonomik hem eğitim hem de diğer alanlarda Türkiye’nin Kosova’nın yanında olduğunu kaydetti.
Özellikle Türkiye’nin yükseköğretimdeki tecrübelerinden istifade etmek istediklerini ifade eden Bajramı, şöyle konuştu:
“Bu konuda çalışmalarımızı YÖK’le birlikte sürdürüyoruz. Türkiye’nin özellikle eğitim alanında Kosova’da bulunmasını arzu ediyoruz. İlkokuldan yükseköğretime kadar ortak projelerin gerçekleştirilmesini istiyoruz.” dedi.
Kosova Türk toplumunun, Türkçe eğitimi konusunda standartların ve kalitesinin artırılması hususunda Türkiye’nin yardımlarını beklediklerini ifade eden Bajrami, “Müfredat konusunda da ortak bir çalışma yürüterek bizleri birleştiren bir müfredat olsun istiyoruz. Aynı zamanda eğitim sistemimizin iş dünyasına katkı sunması amacıyla bir sistem kurulması için ortak çalışalım istiyoruz. Bu doğrultuda Kosova’da bir model devlet okulunun kurulmasını istiyoruz.” ifadelerini kaydetti.
Görüşmede, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık, YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal Tırnakçı ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk de hazır bulundu.

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile mak...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile mak...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile mak...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim Bajrami ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile mak...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri