Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Gül Baba Türbesi Restore Ediliyor

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan’da Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi’nin temel atma törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ve Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nca (TİKA) yürütülen Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi’nin temel atma törenine […]

07 Eylül 2016 - 21:22 'de eklendi ve 726 kez görüntülendi. A+A-

Gül Baba Türbesi Restore Ediliyor

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan’da Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi’nin temel atma törenine katıldı.
kayak-gul-baba-tarihimizdeki-altin-silsilenin-halkalarindan-biridirBaşbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ve Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nca (TİKA) yürütülen Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi’nin temel atma törenine katıldı. Törene ayrıca Türkiye’nin Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, TİKA Başkanı Serdar Çam, DEİK Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat başta olmak üzere kalabalık bir topluluk katıldı.
Başbakan Yardımcısı Kaynak, Türkler ve Macarlar’ın tarihte bazı dönemlerde rekabet ettiklerini ama zamanla bu dönemi geride bıraktığını ifade etti. Kaynak, “Gül Baba’nın 1541’de yaşamını yitirmesinin ardından ve bugünün Türkleri’nin ortaya çıkmasından sonra dahi burası tekke olarak var olmaya devam etmiştir. Tekkedeki dervişlerin ziyaretçilerine yaptığı iyi muamele birçok gezginin, birçok seyyahın yazılarına konu olmuştur. Gül Baba’nın tekkesinin bulunduğu bu bölgeyi Macar dostlarımız da Gül Tepesi olarak adlandırmışlardır. Aslında Gül Baba tarihimizdeki altın silsilenin halkalarından biridir” ifadelerini kullandı.
basbakan-yardimcisi-veysi-kaynakDünyanın içinde bulunduğu kaos ortamında bu şahsiyetlerin önemli örnekler teşkil ettiğini ifade eden Kaynak, “Önce Abdülhamid zamanında bir restorasyon gerçekleştirilmiş, sonra1912’de Budapeşte Başkonsolosluğu türbeyi tekrar bakımdan geçirmiş. Ve şimdi biz yeniden böyle mutlu bir günde üçüncü kez bir arada bulunuyoruz” dedi.
Sürdürülen işbirliğinin Macaristan’la yapılan birçok ortak girişime örnek olmasını temenni eden Kaynak, Macaristan’ın topraklarının güzelliğine güzellik katan ortak mirasların sonraki nesillere orijinal olarak aktarılmasının çok önemli olduğunu belirtti. Kaynak, Macaristan ile ortak tarih ve kültürün kendini her alanda gösterdiğini dile getirdi.
tika-gul-baba-turbesini-rerstore-ediyorTürkiye’deki darbe girişiminin dört temel değere yönelik olduğunu da belirten Kaynak, “İlk Macaristan bu hususta Türkiye’nin yanında desteklerini ifade etmiştir. Türk demokrasisine yanında desteklerini ifade etmiştir. Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Meclisimizi ziyaret etmiş ve demokrasinin yanındaki ilk açıklama Macaristan’dan gelmiştir. 23 Ağustos’ta Macaristan Dışişleri Bakanı ülkemizi ziyaret etmiştir. Biz bu sebeplerle Macaristan Cumhurbaşkanına, Başbakanına, bakanlarına müteşekkiriz” diye konuştu.
tika-baskani-serdar-camda-temel-atma-torenine-katildiMacaristan Başbakan Yardımcısı Semjen ise, Gül Baba Türbesi’nin Türk ve Macar devletleri tarafından tadilatının yapılmasının önemine değindi. Semjen, “Macarlar ve Türkler her ne kadar tarihte çeşitli rekabetler yaşamış olsa da iki halk da Türk asıllı. Bunun dışında da binlerce olay bizi birbirimize bağlıyor. Macaristan’da birçok Osmanlı Türk dönemine ait tarihi eser var. Aynı şekilde Türkiye’de birçok Macar tarihi eser mevcut” diye konuştu.
Türkiye’nin Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, Gül Baba Türbesi için TİKA, Macar yetkililer ve uzman mimarlarla ortak proje hazırladıklarını, Türkiye ve Macaristan hükümetleri arasında Gül Baba Türbesi’nin restorasyonu ve yakın çevresinin düzenlenmesi işine yönelik protokolün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun II. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı çerçevesinde 24 Şubat 2015 yılında Budapeşte’ye gerçekleştirdiği ziyarette Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen tarafından imzalandığını söyledi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan’da Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi&#...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan’da Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi&#...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan’da Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi&#...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan’da Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi&#...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri