Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Dünya Türk Yatırımcıları Bekliyor

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 85. İzmir Enternasyonal Fuarı katılımcısı ülke heyetlerini ağırladı. Sri Lanka, Irak, Rwanda, Kosova, Sudan, Malezya, Gambiya ve KKTC’ den gelen bakan, büyükelçi ve üst düzey yöneticilerden oluşan heyet ziyaretlerinde Türkiye, Ege Bölgesi ve İzmir ile ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi konuları ele alındı. 85.İzmir Enternasyonal Fuarı katılımcısı ülke heyetlerini ağırladı. Sri Lanka, […]

29 Ağustos 2016 - 7:53 'de eklendi ve 678 kez görüntülendi. A+A-

Dünya Türk Yatırımcıları Bekliyor

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 85. İzmir Enternasyonal Fuarı katılımcısı ülke heyetlerini ağırladı. Sri Lanka, Irak, Rwanda, Kosova, Sudan, Malezya, Gambiya ve KKTC’ den gelen bakan, büyükelçi ve üst düzey yöneticilerden oluşan heyet ziyaretlerinde Türkiye, Ege Bölgesi ve İzmir ile ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi konuları ele alındı.

85.İzmir Enternasyonal Fuarı katılımcısı ülke heyetlerini ağırladı. Sri Lanka, Irak, Rwanda, Kosova, Sudan, Malezya, Gambiya ve KKTC’ den gelen bakan, büyükelçi ve üst düzey yöneticilerden oluşan heyet, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar’ı ziyaret etti. 1980’li yıllardan sonra kesintisiz dünyanın ilk 20 ekonomisinden biri olmayı başaran Türkiye’nin sahip olduğu jeopolitik konumu ile her daim küresel güçlerin odağında olduğunu ifade eden Yorgancılar, “Ülkemizin içinde bulunduğu süreç açısından cumhuriyetimizin kuruluş aşamasında, ekonomik büyüme ve kalkınma atağına geçilmesinde öncü bir örnek olan İEF, bugünde ülkemizin, kentimizin ekonomisine, tanıtımına katkı için iyi bir fırsattır. Heyetlerin gelişi kentimiz için, yarınlarımız için umut verici” dedi.

“Kazanan Türkiye Oldu”
EBSO, İEF HEYETLERİNİ AĞIRLADI YORGANCILAR: “İEF, BUGÜNDE ÜLKEMİZİN, KENTİMİZİN EKONOMİSİNE, TANITIMINA KATKI İÇİN İYİ BİR FIRSAT”Yorgancılar, İzmir’in bir fuarlar ve kongreler kenti olarak çağdaş ve modern cumhuriyetimizin uluslararası arenadaki simgesi olma misyonunu 85 yıldır gururla sürdürdüğüne dikkat çekti. Yorgancılar, “Oldukça tehlikeli ve kanlı bir oyun ile karşı karşıya kaldığımız 15 Temmuz gecesini geride bırakalı bir ayı geçti. Tarihe tanıklık ettiğimiz bu menfur olayda; başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimiz olmak üzere, liderlerimizin dik duruşu, polisimizin mücadelesi, darbeye karşı duran askerlerimizin kararlı tutumu, sivil toplum kuruluşlarımızın, medyamızın darbe karşıtı yayınları, halkımızın darbe karşısında kudretli Türk milletine yakışır şekildeki direnci ile kazanan Türkiye oldu. Ancak, gördüğümüz kadarıyla bu kanlı tuzaklar bitmedi ve bitirilmek de istenmiyor” diye konuştu.

Bakan Juamili: “Hedef 16 Milyar Dolar”

Irak Kalkınma Bakanı S. Al Juamili ziyarette, Irak ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri eski düzeyine getirmek istediklerini söyledi. Bakan Juamili “Irak ve Türkiye arasındaki ekonomik rakamları yukarı çekmeliyiz. Şu anda Türkiye’nin Irak’a 8-9 milyar dolar ihracatı var. Bu rakamı tekrar 15-16 milyar dolar seviyelerine çıkarabiliriz. Türk müteahhitler ve inşaat firmaları Irak’ın yeniden inşa edilmesinde önemli projelere imza atıyorlar. Stadyum, hastane ve önemli kamu binaları gibi önemli inşaat işlerini Türk firmaları gerçekleştiriyor. DAEŞ tehdidi iki ülke arasındaki ticari ilişkileri sekteye uğrattı. En kısa zamanda bu tehdidi ortadan kaldırarak ekonomik ve ticari ilişkilerimize ivme kazandırıp eski seviyelerine çekmeliyiz” ifadelerine yer verdi.
Sri Lanka’dan Yatırım Çağrısı
Sri Lanka Yatırım Ajansı Başkanı I. Malwatte ise ülkesinin gelişen bir pazar olduğunu söyledi. Özel sektörün yatırım yapmasını kolaylaştıracak düzenlemeler yaptıklarını anlatan Malwatte, Türk işadamlarını Sri Lanka’ya davet ettiklerini belirterek, yenilebilir enerji, hazır giyim, kauçuk, otomotiv yan sanayi ve turizm sektörlerinin işbirliği imkanı sunduğunu kaydetti.
“Fırsatlara Odaklanalım”
Rwanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza de İzmir ve Ruanda arasındaki ticari fırsatlara dikkat çekmek istediğini dile getirdi. Büyükelçi Nkurunziza şöyle konuştu: “Özellikle son 3-4 yıl içerisinde Türkiye ile Ruanda arasında ekonomik ve siyasi ilişkilerde büyük aşama kat edildi. İki ülke arasında ulaştırma, enerji, turizm, tarım, hayvancılık, askeri ve eğitim alanı başta olmak üzere pek çok alanda işbirliği yapmaya hazırız. İzmir’ deki sanayici ve işadamlarını Rwanda’ya yatırıma çağırıyorum.”

Büyük Projelere Davet

EBSO, İEF HEYETLERİNİ AĞIRLADI YORGANCILAR: “İEF, BUGÜNDE ÜLKEMİZİN, KENTİMİZİN EKONOMİSİNE, TANITIMINA KATKI İÇİN İYİ BİR FIRSAT”Kosova Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Avni Kastrati, ziyarette işbirliği ve yatırım fırsatlarından bahsetti. Kastrati, “İEF bizim için çok değerli. Böyle fuarlar Kosova’da stratejik yatırımların yapılması için çok önemli fırsatlar sunuyor. Kosova’da çok büyük projeler başlatıyoruz. İsteğimiz, bu projeler başta olmak üzere Türkiye’nin ülkemizdeki yatırımlarının artırarak devam etmesidir” dedi.
“Sudan’ı Keşfetme Sırası sizde”

Sudan Sanayi Bakanı Mohamed Yousif Ali de, Sudan’ın maden, mermer, yağlı tohumlar, tekstil ve özellikle pamuk üretiminde işbirliğine duyduğu ihtiyacı ifade etti. Bakan Ali, “Bu sektörler başta olmak üzere yatırımcılarla işbirliğine hazırız. Çin ve Hindistan ülkemizi keşfetti ve bir çok yatırımlar gerçekleştiriyor. Sizleri de ülkemize yatırıma bekliyoruz” dedi. Malezya MATRADE ( Dış Tic. Geliştirme Kurumu) CEO’su Dato’ Dzulkıflı Mahmud yatırım ve ortak işbirliği imkanlarını yerinde görmek için İzmir’e geldiklerini belirtirken, “İEF’e 21 firma temsilcisi ile birlikte katıldık. Burada olmaktan ve konuğunuz olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

“OSB Deneyimini Paylaşmanızı İsteriz”
Gambiya Ticaret Bakanı Abdoulie Jobe ise sanayi yatırımlarını özendirmek istediklerini belirterek, “Bu konuda organize sanayi bölgeleri güzel bir model oluşturuyor. Sizin birçok OSB kurduğunu biliyoruz. Bu konudaki bilgi birikimi ve deneyimlerinizden istifade etmek bizleri ziyadesiyle memnun edecektir” ifadelerine yer verdi.

“Yavru Vatan İle Yapacak Çok İş Var”
EBSO, İEF HEYETLERİNİ AĞIRLADI YORGANCILAR: “İEF, BUGÜNDE ÜLKEMİZİN, KENTİMİZİN EKONOMİSİNE, TANITIMINA KATKI İÇİN İYİ BİR FIRSAT”Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da 85. İEF kapsamında EBSO’yu ziyaret eden konuklar arasında yer aldı. Bakan Atun, 41 yıldır aralıksız olarak İEF’e katıldıklarını, birçok firmanın katılım konusunda çekince belirtmesine rağmen İEF’e katılma çağrısı yaptığını ve İzmir’de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bakan Atun, ada üzerindeki siyasi haklarından asla vazgeçmeyeceklerini ve Rumlarla olan ticari ilişkilerini geliştirmek istediklerini kaydetti. Atun, kapalı Maraş bölgesini anlaşma olması durumunda Güney Kıbrıs’a verilebileceğini bunun sonucunda da Kuzeydeki limanların ve hava alanının uluslararası uçuş ve ticarete açılabileceğini belirtti. Atun, Rumların Maraş’ı tekrar yapılandırması halinde, KKTC ekonomisine girdi sağlayacağını ifade etti. Öte yandan Bakan Atun, KKTC’ye güneş enerjisi ile ilgili yatırım talebini EBSO Başkanı Yorgancılar’a iletti. Yorgancılar da bu tip projelerin yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilmesi konusunda Yavru Vatan KKTC ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 85. İzmir Enternasyonal Fuarı katılımcısı ülke heyetlerini ağırladı. Sri Lanka, Irak, Rwanda, Kosova, ...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 85. İzmir Enternasyonal Fuarı katılımcısı ülke heyetlerini ağırladı. Sri Lanka, Irak, Rwanda, Kosova, ...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 85. İzmir Enternasyonal Fuarı katılımcısı ülke heyetlerini ağırladı. Sri Lanka, Irak, Rwanda, Kosova, ...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 85. İzmir Enternasyonal Fuarı katılımcısı ülke heyetlerini ağırladı. Sri Lanka, Irak, Rwanda, Kosova, ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri