Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

İstanbul’dan Tüm Dünyaya Türkçe Dostluk Mesajı

“Türkçe Yaz Okulu” kapsamında bu yıl 46 ülkeden 540 öğrenciyi Türkiye’nin 16 şehrinde ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, programını 27 Ağustos’ta İstanbul Ülker Sports Arena’da düzenlenen “2. Uluslararası Türkçe Bayramı” ile taçlandırdı. 15 Temmuz Şehitleri anısına düzenlenen “İnsan ve Türkçe” temalı gösteride,  yabancı öğrenciler dünyaya “Türkçe” dostluk, barış ve sevgi mesajları iletti. Yunus Emre Enstitüsünün 2016 […]

28 Ağustos 2016 - 1:05 'de eklendi ve 877 kez görüntülendi. A+A-

İstanbul’dan Tüm Dünyaya Türkçe Dostluk Mesajı

“Türkçe Yaz Okulu” kapsamında bu yıl 46 ülkeden 540 öğrenciyi Türkiye’nin 16 şehrinde ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, programını 27 Ağustos’ta İstanbul Ülker Sports Arena’da düzenlenen “2. Uluslararası Türkçe Bayramı” ile taçlandırdı. 15 Temmuz Şehitleri anısına düzenlenen “İnsan ve Türkçe” temalı gösteride,  yabancı öğrenciler dünyaya “Türkçe” dostluk, barış ve sevgi mesajları iletti.

2. Türkçe BayramıYunus Emre Enstitüsünün 2016 Türkçe Yaz Okulu Programı için ülkemize gelen 46 ülkeden 540 yabancı öğrenci Ülker Sports Arena’da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Türkçe Bayramı’nda dünyaya “Türkçe” barış ve sevgi mesajları verdi. Yabancı öğrenciler 1 ay süren program kapsamında 16 farklı şehirdeki üniversitelerde Türkçe Yaz Okulu’na devam etti. Eğitimlerinin ardından İstanbul’da buluşan misafir öğrenciler, bugün Ülker Sports Arena’da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Türkçe Bayramı’nda, “İnsan ve Türkçe” temalı görkemli bir kapanış gösterisi sergiledi. 15 Temmuz Şehitleri anısına düzenlenen gecede yabancı öğrenciler dünyaya “Türkçe” barış, dostluk ve sevgi mesajları gönderdi. 2. Uluslararası Türkçe Bayramı’na Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve THY Genel Müdürü Temel Kotil katıldı.

öğreciler dünyaya Türkçe dostluk mesajları verdiİzleyiciler için görkemli bir sahne gösterisi hazırlayan öğrenciler,  programda doğum, çocukluk, okul, askerlik, düğün, iş hayatı ve ölüm gibi temalara ilişkin folklorik performanslar sergiledi. Gösterileriyle dil ve insan hayatının iç içe serüvenini anlatan Kültür Elçileri, Türkçenin zenginliğine de vurgu yaptı. 2.Uluslararası Türkçe Bayramı’nda sergilenen performanslarda dünyaya gelen her insanın aynı temel özelliklere sahip olmasına rağmen, bir milleti diğerlerinden ayıran ve nesilden nesile aktarılarak gelişen en önemli değerlerden birinin dil olduğu mesajı verildi.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Türkçe Bayramına katılarak bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Dünyanın birçok ülkesinde dilimizin ve kültürümüzün çanağını tutuşturmak için gelen aziz okutmanlarımızı, aziz dilimiz Türkçe’mizin illegal yapılara teslim edilemeyecek kadar mukaddes bir emanet olduğunu bugün bir kez daha bizlere gösterdiler. Milletimizin bütün evlatları vatanını, bayrağını, mukaddesatı olduğu gibi dilini ve kültürünü de bizzat kendisi korumaya devletimizle el ele vererek tanıtmaya ve yüceltmeye muktedirdir. Milletimiz yıllardan beri şahsi menfaatlerine dilimizi ve kültürümüzü dahil eden karanlık mihrakların yüzünü çok net bir şekilde görmüştür” dedi.

Bakan Avcı , Artık bizim evlatlarımızsınız“Ülkemizin zor günlerinde bizimle beraber olan öğrencilerimiz bizim evlatlarımızdır” diyen Bakan Avcı, “Ülke olarak çok önemli bir badireyi atladığımız şu günlerde hiç korkmadan, hiç çekinmeden ülkemize gelen meydanlarda bizimle birlikte demokrasiye ve Türkiye’ye sahip çıkan, bizi kültürümüzü, dilimizi daha yakından tanımak isteyen siz değerli öğrencilerimize şükranlarımızı ifade etmek istiyorum. Sizler artık birer misafir değil bu ülkenin evladısınız. Gönül dilimiz Türkçeyi bilmenin, kültürümüzü tanımanız sizlere hayatınız boyunca çok önemli kapılar açacağına içtenlikle inanıyorum” diye konuştu.

Türkçe Bayramının teröre verilmiş en güzel cevap olduğunu vurgulayan Bakan Avcı, “Bugün kutladığımız Türkçe Bayramı aynı zamanda teröre verilmiş en güzel cevaplardandır. Çünkü, terör gündelik hayatımızı, bu türden faaliyetlerimizi sekteye uğratmak ve itibarsızlaştırmak içinde faaliyet gösteriyor. Buna verilecek en güzel cevap biz sana rağmen güzel işler yapmaya, hayırlar işlemeye devam edeceğiz demektir. Bugün burada bu işlevi birlikte yapıyoruz. Bize bu imkanı veren Cenabı Hakka şükürler olsun. Şehitlerimize Allah gani gani rahmet eylesin” şeklinde konuştu.

“Esas gücümüz milletten”

Prof Ateş, Türkçemiz dünyanın heryerindeProgramda konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ise enstitünün sadece Türkçeyi değil, öğrencilere Türk kültürünü de öğrettiğini vurgulayarak “Ülkemizin sinemasından müziğine, sanatından mantalitesine kadar bütün kültürel değerlerini farklı coğrafyalarda, farklı din ve dile sahip insanlara tanıtmaya gayret ediyoruz. Biz, işlerimizi tek başımıza yapmıyoruz, aksine devletimizin ortak aklını, tecrübesini ve bilgisini hemhal ederek Türkiye’yi, Türk dilini ve sanatını yurt dışında tanıtmak için çabalıyoruz” diye konuştu. “Esas gücümüzü milletimizden alıyoruz” diyen Ateş, Türkçeyi öğretmek, Türk kültürünü ve Türkiye’yi tanıtmak amacıyla bütün bir yıl çalıştıklarını ifade etti.

Türkçe dünyanın her yerinde

Enstitü Başkanı Prof Ateş'ten Bakan Avcı'ya plaketProgramda, Türkçe Yaz Okulu Programına ilişkin bilgi veren Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Türkçe Yaz Okulu’na bu yıl dünyanın 46 farklı ülkesinden ilgi gösterildiğini ve bir aydır 540 yabancı öğrencinin Türkiye’nin 16 şehrindeki üniversitelerde Türkçe dil eğitimi gördüklerini belirtti. Türkçe Yaz Okulu Programını yurt dışında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüleri ile Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirdiklerini belirten Ateş, öğrencilerin hem Türkçe eğitimi alma, hem de bulundukları şehirlerin tarihî ve turistik yerlerini gezerek, yörenin kültürünü tanıma imkânı bulduklarını kaydetti. Başkan Ateş, Yunus Emre Enstitüsünün 4 kıtada, 37 ülkede, 45 merkeziyle Türkiye’nin kültür diplomasisi görevini üstlendiğinin altını çizdi.

“Dostluk Tırı” il il gezdi, yabancı öğrenciler “Türkçe” yarıştı

Öğrencilerin İnsan ve Türkçe temalı gösterisi konukları büyülediTürkçe Yaz Okulu kapsamında Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde yayın yapan Türkçe’nin Sesi Radyosu ve özel olarak hazırlanan “Dostluk Tırı” ay sonuna kadar 10 ilde yabancı öğrencilerle buluştu. “Türkçe Dünyanın Her Yerinde” konsepti ile gün içinde şehir meydanında konumlanan Dostluk Tırı’nda akşamüstü “Kültür Geceleri” düzenlendi. Programda Türkçe Yaz Okulu öğrencileri ödüllü yarışmalara katıldı ve “Türkçe” yarıştı. Yabancı öğrencilerin katılımıyla düzenlenen “Türkçe Yarışıyorum” etkinliği ve “Kültür Geceleri”, Türkçenin Sesi Radyosu aracılığıyla tüm dünyaya ulaştırıldı. Bu kapsamda Samsun, Ankara, Denizli, İzmir, Çanakkale, Sakarya, Bursa, Kocaeli, Edirne ve İstanbul’da “Kültür Geceleri” program dizisi gerçekleştirildi.

2016 Türkçe Yaz Okulu öğrencileri sertifika ve ödüllerini aldı

Türkiye'den gözyaşları içinde ayrıldılar2016 Türkçe Yaz Okulu’na katılan 540 yabancı öğrenci 25 Ağustos’ta sertifika ve ödüllerini aldı.  Dedeman Bostancı Otel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törende “Türkçeyle Yarışıyorum” Bilgi Yarışması, “Türkiye’yi Yaşıyorum” Fotoğraf, Video ve Metin Yarışması’nın ödülleri ile Türkçe Yaz Okulu’na katılan öğrencilere sertifikaları takdim edildi.

Türkçe coşkusu

  1. Uluslararası Türkçe Bayramı’nda bir araya gelen 540 yabancı öğrenci ise dilimizin coşkusunu hep birlikte yaşayarak ve “İnsan ve Türkçe” temalı kapanış gösterisiyle dünyaya “Türkçe” olarak barış, dostluk ve sevgi mesajları gönderdi.

Projelere katılımların olduğu ülkeler

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı öğrencilerle birlikteTürkçe Yaz Okulu’na bu yıl 46 ülkeden katılım bulunuyor. Programa katılımın sağlandığı ülkeler ise şöyle: Afganistan (Kabil), Almanya (Köln), Amman (Ürdün), Arnavutluk (Tiran, İşkodra), Avusturya (Viyana), Azerbaycan (Bakü), Belçika (Brüksel), Bosna Hersek (Saraybosna, Mostar, Foynitsa), Cezayir (Cezayir), Fas (Rabat), Fransa (Paris), Gürcistan (Tiflis), İngiltere (Londra), İran (Tahran), Filistin (Kudüs), İtalya (Roma), Japonya (Tokyo), Karadağ (Podgoritsa), Kazakistan (Astana), Kırgızistan (Bişkek), Kosova (Priştine, Prizren ve İpek), Lübnan (Beyrut), Macaristan (Budapeşte), Makedonya (Üsküp), Mısır (Kahire, İskenderiye), Polonya (Varşova), Romanya (Bükreş, Köstence), Sırbistan (Belgrad), Sudan (Hartum).

Dünya gençleri Bakan Avcı ile hatıra fotoğrafı çektirdilerTürkoloji projesi kapsamında ise Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Estonya, Hırvatistan, Hindistan, Irak, Letonya, Litvanya, Moğolistan, Pakistan, Rusya, Slovakya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Yunanistan’dan katılım sağlandı.

Türkçe Yaz Okulu’nun gerçekleştiği üniversiteler ise şöyle: Afyon Kocatepe Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, On sekiz Mart Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, On dokuz Mayıs Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (DİLMER), Uludağ Üniversitesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Samsun Şubesi, Ankara Üniversitesi TÖMER Bursa Şubesi.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

“Türkçe Yaz Okulu” kapsamında bu yıl 46 ülkeden 540 öğrenciyi Türkiye’nin 16 şehrinde ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, programını 27 Ağu...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

“Türkçe Yaz Okulu” kapsamında bu yıl 46 ülkeden 540 öğrenciyi Türkiye’nin 16 şehrinde ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, programını 27 Ağu...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

“Türkçe Yaz Okulu” kapsamında bu yıl 46 ülkeden 540 öğrenciyi Türkiye’nin 16 şehrinde ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, programını 27 Ağu...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

“Türkçe Yaz Okulu” kapsamında bu yıl 46 ülkeden 540 öğrenciyi Türkiye’nin 16 şehrinde ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, programını 27 Ağu...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri