Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“Ben TÜRK’üm ve Bunu Asla İnkar Etmeyeceğim”

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu ve yıllardır verdikleri desteklerin karşılığını bir türlü alamayan Müslüman toplum için yeni bir umut olan, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Lideri Lütfi Mestan, “Her ne kadar bedenen Bulgaristan’da olsak da 15 Temmuz darbe girişimi gecesini Türkiye’deki kardeşlerimizle birlikte yaşadık ve Bulgaristanlı Türkler olarak bütün gece […]

27 Ağustos 2016 - 14:17 'de eklendi ve 897 kez görüntülendi. A+A-

“Ben TÜRK’üm ve Bunu Asla İnkar Etmeyeceğim”

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu ve yıllardır verdikleri desteklerin karşılığını bir türlü alamayan Müslüman toplum için yeni bir umut olan, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Lideri Lütfi Mestan, “Her ne kadar bedenen Bulgaristan’da olsak da 15 Temmuz darbe girişimi gecesini Türkiye’deki kardeşlerimizle birlikte yaşadık ve Bulgaristanlı Türkler olarak bütün gece hiç uyumadık” dedi

DOST Genel Başkanı Mestan, MHP Lideri Bahçeli'yi ziyaret ettiKurmaylarıyla birlikte Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaretin amacının, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türk hükümeti ve Türk halkına desteklerini göstermek ve kuruluş çalışmaları devam eden parti hakkında bilgi vermek olduğunu belirten Mestan, ziyaret kapsamında Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştüklerini belirtti.
“Bulgaristan’da 15 Temmuz gecesini Türk halkı ile beraber yaşadık ve Bulgaristanlı Türkler olarak bütün gece hiç uyumadık” diyen Mestan, ülkedeki Türk azınlığın darbe girişiminin başarılı olmamasından dolayı çok sevindiğini de dile getirdi. DOST Partisi’nin böyle kritik zamanlarda Türk halkının daima yanında olduğunu ifade eden Mestan, darbe girişimi gecesi seçilmiş hükümetin yanında oldukları mesajını da ilk partisinin verdiğini hatırlattı.
Mestan, Bulgaristan medyasına darbe girişimini kınadıklarını ve Türkiye’deki seçilmiş hükümeti desteklerini açık bir şekilde anlattıklarını da ifade ederken, “Bulgaristan’ın milli çıkarları açısından baktığımızda da bu askeri darbe girişiminin başarısız olması Bulgaristan için en iyi haber.” ifadesini kullandı.
“Ülkeler FETÖ Konusunda Türkiye’ye Yardımcı Olmalı”
Fetullahçı Terör Örgütü’ne ilişkin (FETÖ) Bulgaristan da dahil diğer bütün ülkelerin Türkiye’ye bilgi alışverişi gibi birçok konuda yardımcı olması gerektiğinin de altını çizen Mestan, FETÖ’nün “para kasası” olduğu iddiasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan Abdullah Büyük’ün kaçtığı Bulgaristan’dan Türkiye’ye iadesinin çok doğru bir karar olduğunu ve sonuna kadar desteklediğini söyledi.
“DOST Partisinden Beklentiler Çok Yüksek”
DOST Genel Başkanı Mestan ve yardımcısı Şabanali Ahmet TBMM Başkanını ziyaret ettiTürk makamlarına partinin kuruluş sürecinde yaşadıkları sıkıntılar hakkında da bilgiler verdiklerini belirten DOST Lideri Mestan, Sofya Şehir Mahkemesi’nin Türkçe ismi nedeniyle reddettiği partinin resmi kayıt başvurusunun Yargıtay’ın onayının ardından yapıldığını belirtti.
Mestan, Başbakan Yıldırım ile yaptığı görüşmede, partisinin yerel teşkilatlarının kurulma sürecinin çok hızlı bir şekilde başladığını kendisine aktardığını, bunun sebebi olarak da partilerinden beklentilerin çok büyük olmasını gösterdiklerini belirtti. DOST Partisi’nin toplum adına kurulduğunu ve milli kimliklerini daima savunacaklarını vurgulayan Mestan açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;
“Ben hiçbir zaman içinde siyasi kompleksler barındıran bir siyasetçi olmadım. Biliyorum ki bugün Türkiye’de olmam bile bazı insanları rahatsız edecek. Döndüğümde bana ‘Niçin ziyaretini Türkiye’ye yapıyorsun?’ şeklinde sorular da sorulacak. Çünkü ben bir Türk’üm ve bunu asla inkar etmeyeceğim. Türk hükümeti ve siyasetçileri ile kurduğumuz diyalog çok doğal bir durumdur ve ayrıca da şarttır. Ben diğer siyasi partilere de çağrıda bulunuyorum; Türkiye’deki siyasi parti liderleriyle siz de diyalog kurun'”
Türkiye’nin yalnız komşu değil aynı zamanda dost ülke olduğuna da işaret eden Mestan, iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesinden Bulgaristan’ın çok kazancı olabileceğine dikkat çekti. Bugüne kadar ikili ilişkilerin tarihte yaşanan olaylar yüzünden yeterince gelişemediğini de söyleyen Mestan, “Biz siyasetçilerin görevi, yeni nesilleri bu tarihi kompleks zehrinden kurtarmak.” dedi.
Başbakan Yıldırım DOST Lideri mestan ve heyetini kabul ettiDOST Partisi Başkanı Mestan, Bulgaristan’da yaşayan Türklerin karşılaştığı sorunların öncelikle milli kimlik ve dil sorunu olduğunu vurguladı.
Okullarda seçmeli ders olarak verilen Türkçe eğitimin kesinlikle yeterli olmadığını belirten DOST Genel Başkanı, 19 yıldan bu yana yapmış olduğu milletvekilliği süresince, Türkçe’nin seçmeli ders olarak değil müfredatın normal programı olan A bölümünde yer alması için beş defa yasa tasarısı hazırladığını ifade etti.
Ülkede seçim kampanyası sırasında bile Türkçe konuşulmasının yasak olduğunu hatırlatan Mestan, bugüne kadar aldığı cezaların sayısının 15’i aştığını ve Bulgaristan’a Avrupa nezdinde dava açtığını söyledi. Mestan, söz konusu dava ile ilgili, “Bulgaristan’a çağrıda bulundum. Gelin, biz bu ayrımcı maddeyi kanundan çekelim, buna karşılık ben de davayı Strazburg’dan çekeceğim dedim. Bulgaristan’ın siyasi gelişiminin olgunluğundan dolayı biz bu işi çözdüğümüzü dünyaya duyurarak böyle bir imaj oluşturalım dedim, fakat kimse beni anlamadı.Yapılacak bir şey yok. Dava süreci devam ediyor ve ben kazanacağıma da eminim.” dedi.
Anadil konusunun Bulgaristan’daki Türk azınlık için büyük bir sorun olduğunu vurgulayan Mestan, öncelikle anadilini öğrenmeyen bir kişinin ülkenin resmi dilini öğrenmesinin pek mümkün olmadığını ve anadilin milli kimliğin temelinde olduğunu belirtti.
56 yaşında olduğunu ve bugüne kadar sadece üç yıl Türkçe eğitim alabildiğini söyleyen Mestan, her şeye rağmen bulunduğu bütün platformlarda ana dilinde konuşmak için çabaladığını dile getirdi.
Bulgaristan’da yaşayan Türklere daima anadillerini öğrenmeleri konusunda çağrıda bulunduğunu aktaran Mestan, “Haftada üç saatte olsa mutlaka bu Türkçe dersini alın, anadilinizde yazın ve okuyun diyorum. Dil kimlik demektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede her gün 7-8 dakika verilen Türkçe yayının kesinlikle yeterli olmadığını da ifade edenMestan, Türk azınlığın adetlerini, kültürünü ve halk edebiyatını anlatan programlara ihtiyacı olduğunu ve bütün bu sorunları göz önünde bulundurarak yeni bir parti kurduklarını belirtti.
Mestan Bulgaristan’da yaklaşık 1 milyon Türk yaşadığına fakat Türkçe yayın yapan bir televizyon ya da radyo kanalı bulunmadığına da işaret ederek, partisinin hedefleri arasında bu sorunun çözülmesi olduğunu da söyledi. Lütfi Mestan, “Bize bu konuda yardımcı olacak yatırımcılara ihtiyacımız var. Bulgaristan’daki iş adamları ve yurt dışından, Türkiye’den gelecek yatırımcılarla bu hedefi gerçekleştirebiliriz.” diye konuştu.
Etnik, dini ve kültürel farklılıkların ülkedeki bazı siyasetçiler tarafından tehdit olarak görüldüğünü belirten Mestan, “Oysa söz konusu bu farklılıklar Bulgaristan’ın zenginliğidir. Bizlerin bunu böyle kabul etmesi lazım.” dedi.
Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler arasında en düşük asgari ücrete sahip Bulgaristan’da, işsizliğin en çok hissedildiği bölgelerin genellikle Türklerin yoğun olarak yaşadıkları bölgeler olmasına ilişkin Mestan, iş olanaklarının gittikçe azaldığını ve gençlerin Batı’ya yöneldiğini söyleyerek, “İş olanaklarını artırarak bu sorunun çözülmesi konusunda Türkiye’den beklentilerimizin çok fazla olduğunu belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu ve yıllardır verdikleri desteklerin karşılığını bir türlü alama...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu ve yıllardır verdikleri desteklerin karşılığını bir türlü alama...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu ve yıllardır verdikleri desteklerin karşılığını bir türlü alama...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu ve yıllardır verdikleri desteklerin karşılığını bir türlü alama...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri