Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Yarışmanın Galibi Kazaklar Oldu

Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali, dördüncü kez Türk Dünyası’nı Bolu’da bir araya getirdi. Türk kültürünü ve sanatını yansıtacak ve kardeşlik sembolü olacak dev Köroğlu Heykeli için ilk adım atıldı. Köroğlu Heykeli, Müze, Araştırma ve Kongre Merkezi için açılan uluslararası tasarım yarışmasını Kazak Mimar Yedil Tussibbekov ve Heykeltraş Murat Mansurov’un imzasını taşıyan eser kazandı. […]

20 Ağustos 2016 - 19:24 'de eklendi ve 757 kez görüntülendi. A+A-

Yarışmanın Galibi Kazaklar Oldu

Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali, dördüncü kez Türk Dünyası’nı Bolu’da bir araya getirdi. Türk kültürünü ve sanatını yansıtacak ve kardeşlik sembolü olacak dev Köroğlu Heykeli için ilk adım atıldı. Köroğlu Heykeli, Müze, Araştırma ve Kongre Merkezi için açılan uluslararası tasarım yarışmasını Kazak Mimar Yedil Tussibbekov ve Heykeltraş Murat Mansurov’un imzasını taşıyan eser kazandı.

Köroğlu'nun filmi yapılacakBolu’yu gerçek anlamda Türk dünyasının buluşma noktası haline getireceklerini vurgulayan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Yaratıcılıklarını Türk Dünyası’nın sembolü olacak Köroğlu Heykeli için ortaya koyarak yarışmamıza katılan tüm mimar ve heykeltıraşlarımıza müteşekkiriz. Ayrıca Uluslararası düzeyde isim yapmış isimlerden oluşan ve hepsi birbirinden ünlü ve değerli jüri üyelerimiz de şükranlarımı sunuyorum dedi.

Türk Cumhuriyetleri’ni ve tüm Türk Halklarını Bolu’da buluşturan Marka Şehir Bolu ve 4. Uluslararası Köroğlu Festivali’ne bu yıl kültürel etkinlikler damgasını vurdu. Demokrasi şehitlerine saygı nedeniyle eğlence etkinlikleri iptal edilen Festival, bu yıl 19-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival Bolu’da yapılacak Köroğlu Parkı Projesi kapsamında gerçekleştirilecek dev Köroğlu Heykeli için açılan uluslararası tasarım yarışmasının sonuçlarının açıklandığı törenle başladı.

Bolu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Bolu Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, MHP İl Başkanı Adem Evcil, Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu, Ekrem Çetinkaya, Zerrin Biçen, il müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende Ankara-İstanbul TEM Otoyolu’ndan da görülebilecek büyüklükte 30 metre yüksekliğinde olması öngörülen Köroğlu Heykeli için açılan Uluslararası tasarım yarışmasının sonuçlarını Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov birlikte açıkladı. Jürinin yaptığı değerlendirmenin sonunda Kazakistan’dan Mimar Yedil Tussibbekov ve Heykeltraş Murat Mansurov’un imzasını taşıyan eser birinci seçildi.

Türkiye’den Mimar İbrahim Bakır ve Heykeltraş Murat Oğuz’un eseri ikinci olurken, Özbekistan’dan Mimar Abdukakhor Turdiv ve Heykeltraş Tulyagan Tadjıkhodjaev eseri ise üçüncü oldu. Birinci mansiyon ödülünü Türkiye ekibinden Mimar İbrahim Bakır ve Heykeltıraş Özcan Özkarakoç’un eseri alırken, ikinci mansiyon ödülünü Azerbaycan’dan katılan Mimar Elbay Gasımzada, Mimar Jahid Alizade, Mimar Maksud Mammadov ve Heykeltıraş Omar Eldarov’un eseri aldı. Yarışmada Türkiye heyetinden  Mimar Latif Rustemov ve Heykeltıraş Sait Rüstem’in eseri ise üçüncü mansiyon ödülüne layık görüldü.

KÖROĞLU PARKI KAHRAMANLIK VE KARDEŞLİK SEMBOLÜ OLACAK

Başkan Yılmaz Bolu Belediyesi olarak, Köroğlu ile ilgili daha yapacak çok projemiz varFestivalin açılış töreninde konuşan Bolu Belediye Başkanı Aladdin Yılmaz, Bolu’da Köroğlu adına yapılacak Park Projesi’nin Türk Dünyası’nın ortak projesi olacağını söyledi. Köroğlu’nun Türk Cumhuriyetlerini ve tüm akraba topluluklarını birleştiren ortak değer olduğunu vurgulayan Alaaddin Yılmaz, bu nedenle TÜRKSOY’un koordinasyonunda uluslararası bir tasarım yarışması düzenlediklerini kaydetti. Bundan sonraki aşamanın Köroğlu efsanesini beyaz perdeye taşıyacak sinema filmi olduğunu açıklayan Başkan Yılmaz, “Hedefimiz Bolu’yu Türk Dünyası’nın ve kültürünün buluşma noktası yapmak. Köroğlu Bolu’dan dünyaya yayılacak” dedi.

Türk Cumhuriyetleri ve akraba topluluklarıyla Türkiye arasında kültür ve sanat bağı kurmayı amaçladıklarını belirten Yılmaz şunları söyledi:

“Bolu Belediyesi olarak 4 yıl önce Anadolu’dan Türkmenistan’a, Azerbaycan’dan Kazakistan’a Kırgızistan’dan Özbekistan’a, Balkanlara kadar Türklerin bulunduğu coğrafyada bilinen ve sevilen halk kahramanı Köroğlu’nu tüm dünyaya duyurmak ve Köroğlu markasını Bolu’yla bütünleştirmek için yola çıktık. Dünyada da Köroğlu’nu Türk dünyasının ortak markası yapmak istiyoruz.

Bolu’da Köroğlu adına Türk Cumhuriyetleri’nin buluşma noktası olmasını hedeflediğimiz Köroğlu Parkı’nı yapmak için projemizi başlattık. Bu park Türk Cumhuriyetleri halklarının kendi Köroğlularını bulabilecekleri bir park olacak. Yaklaşık 80 dönümlük bir parkın ortasında, Ankara-İstanbul TEM Otoyolu’ndan da görülebilecek büyüklükte yaklaşık 30 metre yüksekliğinde bir Köroğlu Heykeli olacak. Park alanında heykelin, yanı sıra Köroğlu Müzesi, Türk Dünyası Araştırma ve Kültür Merkezi ile kongre merkezi de olacak. Köroğlu Parkı, sadece Bolu’nun veya Türkiye’nin parkı olmayacak. Tüm Türk Dünyasının Parkı olacak. Türk Cumhuriyetleri’nin ve akraba topluluklarının her birinin bu parkta ayrı bir yeri olacak. Köroğlu Parkı tüm Türk dünyasını kapsayacak kardeşlik sembolü bir park olacak.

BÜTÜN ESERLER BİZİM İÇİN BİRİNCİ

Başkan Yılmaz Kazak milli kıyafetlerini giydiTüm bunları tek başımıza yapmak istemedik. Bunun için TÜRKSOY ile birlikte yola çıktık ve uluslararası bir tasarım yarışması açtık. Türkiye’den ve Türk Cumhuriyetleri’nden ‘Türk Dünyası’nın ortak kahramanı Köroğlu’nu en iyi ben anlatırım’ diyen mimar ve heykeltıraşlarımız yarışmaya katıldı. Yaratıcılıklarını Türk Dünyası’nın sembolü olacak Köroğlu Heykeli için ortaya koyarak yarışmamıza katılan tüm mimar ve heykeltıraşlarımıza müteşekkiriz. Uluslararası düzeyde isim yapmış isimlerden oluşan ve hepsi birbirinden ünlü ve değerli jüri üyelerimiz de katılan eserleri büyük bir titizlikle inceledi, değerlendirdi. Yarışma jürisinde yer alan Kazakistan Mimarlar Birliği Başkanı Mimar Akmurza Rustambekov, Kırgızistan Mimarlar Birliği Başkanı Mimar Alymbek Abdraimov, Azerbaycanlı Heykeltıraş Akif Asgarov, Özbekistanlı Sanat Eleştirmeni Nigora Akhmedova, Heykeltıraş Atanas Karaçoban, Mimar İbrahim Aksoy ve Heykeltıraş Prof. Dr. Ferit Özşen’e ayrı ayrı minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Yarışma sonuçlarını bugün açıklıyoruz ama şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki;  Bu yarışmaya katılan bütün eserler bizim için birincidir. Bu yarışmada bize rehberlik eden TÜRKSOY’a ve Sayın Genel Sekreterine de bir kez daha teşekkür ediyorum.”

“KAHRAMANLIK, GENLERİMİZDE, TARİHİMİZDE, DEĞERLERİMİZDE VAR”

Tasarım yarışmasını Kazak Mimar Yedil Tussibbekov ve Heykeltraş Murat Mansurov’un imzasını taşıyan eser kazandı.Marka Şehir Bolu ve 4. Köroğlu Festivali’ni buruk ama bir o kadar da geleceğe umutla bakarak kutladıklarını söyleyen Alaaddin Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

“Türk Cumhuriyetlerinden gelen dostlarımızın da yakından takip ettiği gibi 15 Temmuz gecesindeki darbe girişiminin ardından Ülkemiz daha da güçlenerek normale dönüyor. Hain terör örgütünün darbe girişimine Millet olarak göğsümüzü siper ettik ve darbe girişimini engelledik. Ülkesi adına gözünü kırpmadan canını veren Demokrasi Şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum.

Bir taraftan yaralarımızı sararken diğer taraftan Ülkemizin değerlerine sahip çıkarak daha aydınlık bir geleceğimizi kurmak için çalışmaya devam ediyoruz. Kaybedecek zamanımız yok. Bizim bu ülke ve bu şehir için yapacak çok işimiz var. Şimdi daha çok çalışma zamanıdır. 15 Temmuz gecesi Türk Milleti Kahramanlık Destanı yazdı. Kahramanlık, bizim genlerimizde, tarihimizde, değerlerimizde var. Gelecek nesillere taşımak, adına yakışır dev bir heykel yapmak için yarışma açtığımız Türk Dünyası’nın ortak değeri Köroğlu da bu değerlerimizden biri.

KÖROĞLU EFSANESİ BOLU’DAN TÜM DÜNYAYA UZANACAK

Köroğlu bir marka ve biz bu markayı Bolu’yla bütünleştirerek tüm dünyaya duyurmak istiyoruz. Köroğlu Efsanesi Bolu’dan tüm dünyaya uzanacak.  Bolu Belediyesi olarak, Köroğlu ile ilgili daha yapacak çok projemiz var.  Köroğlu efsanesini konu alacak ve dev bir prodüksiyonla gerçekleştirilecek bir sinema filmi yapacağız.

Tüm dünya tarafından bilinen ve kahramanlara baktığımızda hepsinin filmlerle tanındığını görüyoruz. Türk coğrafyasında bilinen ve benimsenen Köroğlu efsanesinin de tüm dünya tüm ülkelerinin ilgisini çekecek bir kahramanlık hikayesi var. Bu konuda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’dan destek talep ettik. Güçlü bir senaryo ve büyük bir prodüksiyonla Köroğlu’nun dünyada tanıtmayı planlıyoruz. Gelecek kuşaklar ve tüm dünya bu kahramanlık destanını öğrenmeli.

KÖROĞLU KARDEŞLİĞİ OLUŞTURULACAK

Köroğlu ile başlayarak Türk Dünyası’nda kültürel kardeşliği de oluşturmayı planlıyoruz. Evrensel dil olan müzik, halk oyunları gibi kültürel birlikteliklerle her ülke ile ayrı ayrı proje oluşturmak için çalışmalara başladık. Bizler değerlerimize sahip çıkmalıyız ki evlatlarımıza, gelecek nesillere bu değerleri gururla aktarabilelim.

Bir başka projemizle de Bolu gibi Köroğlu efsanesinin olduğu Türk Cumhuriyetlerinin şehirleriyle  ‘Köroğlu Kardeşliği’ oluşturmayı, bu şehirlerimizle birlikte hareket etmeyi arzu ediyoruz. Türk Dünyası’nın Kültür Bakanları Zirvesi’ni, hatta Devlet Başkanlarının katılacağı bir zirveyi de Bolu’da gerçekleştirmek istiyoruz.

KÖROĞLU KÜLTÜRÜNÜ DÜNYAYA TANITACAK

Kaseinov Bu proje Köroğlu kültürünün tüm dünya tanıtılması açısından çok önemli bir çalışmaTÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da törende yaptığı konuşmada Köroğlu Heykeli ve Kaide Binesi için açılan yarışmaya birbirinden özgün eserlerin katıldığını söyledi. Farklı kuşakları ve ortak kültürleri bir araya getiren bu çalışma da olmaktan, gurur duyduğunu dile getiren Düsen Kaseinov, “Tarihi bir günde Tabiatın Kalbi Bolu’da bulunmaktan kıvanç duyuyorum. Türk Dünyası’nın ortak kahramanı, adaletin temsilcisi Köroğlu kültürünü Bolu’da birleştirecek Köroğlu Parkı’na yapılacak Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım Yarışması’nda birbirinden değerli eserler yarıştı. Türk Dünyası’ndan özgün çalışmalar Bolu’ya özveriyle ulaştırıldı. Kendi ülkelerinin önde gelen mimar ve heykeltıraşları olan jüri üyelerimiz titiz bir çalışma yürüttüler. Bolu Belediyesi ve TÜRKSOY’un ortak katkıları ile gerçekleştirilen bu çalışma Türk Dünyası’nı Bolu’da birleştirecektir. Bu proje Köroğlu kültürünün tüm dünya tanıtılması açısından çok önemli bir çalışma” diye konuştu.

MİNİK ÇAĞAN, BAŞKAN’DAN KÖROĞLU ÇİZGİ FİLMİ İSTEDİ

Minikler Başkan Yılmaz'dan Köroğlu çizgi filmi istediTörende halk kahramanı Köroğlu’nu kendi gözünden anlatan 7 yaşındaki Çağan Özaktaş “Başkan Amcam” dediği Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’dan Köroğlu çizgi filmi yapılmasını istedi.

Çizgi film izlemeyi ve kahramanları çok sevdiğini belirten minik Çağan, “Ben-10, Pokemon, Batman, Minionlar, Red-Kit, Robin Hood benim severek izlediğim çizgi filmler. Başkan Amcamın yaptığı çalışmalar sayesinde yeni bir kahramanım oldu. Öğrendim ki bizim şehrimizde de o kahramanlardan daha yiğit bir kahraman biri yaşamış. Artık bizim gerçek kahramanımız Köroğlu’nu tüm dünya çocukları tanısın, bilsin istiyorum. Başkan Amcam’dan bir isteğim var. Lütfen Köroğlu’nun çizgi film yapılsın, Hikaye kitapları yazılsın. Benim gibi bütün dünya çocukları O kahramana hayran olsun. Köroğlu dünyanın kahramanı olsun” dedi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali, dördüncü kez Türk Dünyası’nı Bolu’da bir araya getirdi. Türk kültürünü ve sanatını ...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali, dördüncü kez Türk Dünyası’nı Bolu’da bir araya getirdi. Türk kültürünü ve sanatını ...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali, dördüncü kez Türk Dünyası’nı Bolu’da bir araya getirdi. Türk kültürünü ve sanatını ...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali, dördüncü kez Türk Dünyası’nı Bolu’da bir araya getirdi. Türk kültürünü ve sanatını ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri