Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Azerbaycan Demokrasi Şehitlerimizi Unutmadı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade ve beraberindeki heyeti TBMM Divan Salonu’nda kabul etti.Kahraman, kabülde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi bir büyük badireyi atlattığını, ülkede darbeler döneminin kapa ndığını söyledi.  Halkın ilk defa darbeye karşı sokağa çıktığını, bir bütün halinde mücadele ettiğini belirten […]

19 Ağustos 2016 - 11:07 'de eklendi ve 717 kez görüntülendi. A+A-

Azerbaycan Demokrasi Şehitlerimizi Unutmadı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade ve beraberindeki heyeti TBMM Divan Salonu’nda kabul etti.Kahraman, kabülde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi bir büyük badireyi atlattığını, ülkede darbeler döneminin kapa ndığını söyledi. 

TBMM Başkanı Kahraman Allahşükür Paşazade'yi kabul ettiHalkın ilk defa darbeye karşı sokağa çıktığını, bir bütün halinde mücadele ettiğini belirten Kahraman, “Millet darbeyi yendi. Bu noktada öncülüğü yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Meydanlara çağırdı. Allah razı olsun. Bir başka meydana çağıran oldu şerefelerden, minarelerden. Selalar çağırdı.” diye konuştu.

Kahraman, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle Meclise geçmiş olsun ziyaretinde bulunan heyete teşekkür ederek, gösterdikleri desteğin çok önemli olduğunu vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez de Kahraman’a kendilerini kabul etmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti.

15 Temmuz gecesi dost ve kardeş ülkelerin diyanet işleri başkanlarının kendisiyle irtibata geçerek, yaşadıkları üzüntüyü aktardıklarını ifade eden Görmez, bunun tarihi ve önemli bir destek olduğunu kaydetti.

Kafkas Müslümanları İdaresi· Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade ise sözlerine geçmiş olsun dileğinde bulunarak başladı.

Türkiye’nin büyük bir imtihandan geçtiğinin altını çizen Paşazade, Azerbaycan halkının da Türkiye ile aynı üzüntüleri paylaştığını, duaları ile Türk halkının yanında olmaya çalıştığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı darbeye karşı meydanlara çağırmasına işaret eden Paşazade, “Milyonlarca insan sokaklara döküldü. Öz birliğini, öz devletini korudular.” diye konuştu.

Paşazade, darbe girişiminde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdinov da Rusya Müslamanları olarak Türkiye’de yaşanan üzücü olayı gözyaşları ile takip ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin çok büyük bir imtihanı başarıyla geçtiğini vurgulayan Gaynutdinov, ülkenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la hareket ettiğini ve demokrasinin kazandığını söyledi. Rusya Müslümanları olarak Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin güçlenmesinden yana olduğunun altını çizen Gaynutdinov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmelere işaret etti. Gaynutdinov, görüşmelerin olumlu geçtiği yönünde haberler olduğunu belirterek, iki ülke için hayırlı kararların alınması ve dostluğun güçlendirilmesini dilediklerini ifade etti.

Heyette bulunan Bosna Hersek Reisül Uleması Husein Kavazovic ile Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava da darbe girişimi nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletti, Türk halkının yanında olduklarını anlattı.

Müslüman din adamları TBMM'deKonuşmaların ardından Kafkas Müslümanları İdaresi· Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade, Azerbaycan halkı tarafından 15 Temmuz demokrasi kahramanlarının yaralarının sarılması için gönderilen 100 bin dolara dair sembolik çeki de Meclis Başkanı Kahraman’a sundu. Kahraman da Azerbaycan halkının duyarlılığına teşekkür etti. Öte yandan Görmez ile Kafkas Müslümanları İdaresi· Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade ve beraberi·ndeki· heyet, Meclisi gezdi ve FETÖ’nün darbe girişiminde bombalanarak zarar gören yerleri inceledi.

Görmez, burada yaptığı açıklamada, darbe girişiminin yaşandığı andan itibaren heyetteki din görevlileri ile iletişim halinde olduklarını söyledi. Türkiye’ye dost ülke vatandaşlarının da Türk halkı ile gözyaşı döktüğünü aktaran Görmez, “Türkiye’de minarelerden selalar okunmaya başladığında onlarda da başladı, onlar da bizlerle birlikte dua ettiler.” diye konuştu.

Kafkas Müslümanları İdaresi· Başkanı Paşazade de Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi çok büyük bir acı yaşadığını, kendilerinin de bu acıyı en derinden hissettiklerini ifade etti.

Yaşananları Türkiye halkı için bir imtihan olarak nitelendiren Paşazade, “Türk halkı kendi özünü koruyabildi, öz devlet rehberinin arkasından gidebildi. O gece şehit verdi ama inşallah o şehitlerin kanı yerde kalmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Paşazade, Türkiye halkının bundan sonra da böyle girişimlere izin vermeyeceğini ifade etti.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşaz...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşaz...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşaz...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşaz...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri