Diyar-i Türk

Yunus Emre Enstitüsü FETÖ’nünmüş!

15 Temmuz sürecinden sonra yaşadıklarımız, duyduklarımız, gördüklerimiz bize en fazla şu duayı ettirdi; “Ey Allah’ım sen benin aklıma mukayyit ol” Bu duayı bu günde Kosova Türk Toplumu ile ilgili yazılan bir yazının ardından ettik! Türkiye’deki bir internet sitesinde köşe yazan aklıevvelin biri yazısında şu cümlelere yer vermiş; “Kosova Türk Aydınlar Ocağı Başkanı Ferhat Derviş Kosova’daki Türk kimliğini […]

Bu Haber 18 Ağustos 2016 - 0:50 'de eklendi ve 3375 kez görüntülendi.

Yunus Emre Enstitüsü FETÖ’nünmüş!

15 Temmuz sürecinden sonra yaşadıklarımız, duyduklarımız, gördüklerimiz bize en fazla şu duayı ettirdi; “Ey Allah’ım sen benin aklıma mukayyit ol”

Bu duayı bu günde Kosova Türk Toplumu ile ilgili yazılan bir yazının ardından ettik!

Türkiye’deki bir internet sitesinde köşe yazan aklıevvelin biri yazısında şu cümlelere yer vermiş;

“Kosova Türk Aydınlar Ocağı Başkanı Ferhat Derviş Kosova’daki Türk kimliğini ve kültürünü korumak mücadelesinin öncülerindendir. O’nun için Türkçe’nin yaşatılması buradaki Türklerin beka meselesidir.

Kosova’ya üç sene önce gittiğimde Ferhat Derviş Bey bir yazısını bana vermişti. Bu yazısında şu bilgileri veriyordu:

“Altmışbeş senedir Kosova’da Türkçe eğitimi gözümüzü gibi koruyoruz. 1912 yılında kapanan okullar, okullarda susturulan Türkçe, 1951 yılında yine açıldı, yine Türkçe bu topraklarda eğitim dili oldu.

Bu süre içerisinde çok darbeler yedik ama ayaktayız. Savaş sonrası Türkiye yanımıza geldi çok sevindik, artık yalnız ve bu topraklarda yetim değiliz, yanımızda anaülke var dedik. Eğitimimiz, kültürümüz bu topraklarda çok yaşayacaktır dedik.

1992 yılında Türkiye Cumhuriyetinin çocuklarımıza açtığı Üniversite kapıları bizim gücümüze güç kattı. Bugün ise bizim çocuklarımız için Türkiye’de okuma şartları değişiyor.

Kosova’da 12-13 yıl Türkçe eğitim alan bir öğrenci, YÖK kararı üzere diğer dillerde eğitim alan öğrencilerle aynı pakete alınmış ve Türkçe sınavına tabii tutulacakmış.

Ama Kosova’da (Cemaat’e ait) Yunus Emre Enstitüsü, ya da Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde üç ay Türkçe kurs görenler bu sınava tabii tutulmuyorlar.”

(Halen devam eden) Bu uygulamanın manası “siz Kosova’da boş verin Türkçe okumayı. Biz varız, bizim kolejler var, başka dillerde de okusan Yunus Emre Enstitüsü’nün üç aylık kursu senin için yeterlidir.”

Kosova’daki Türkçe eğitimi yıkabilecek bu uygulamayı aşağıdaki cümlelerle eleştiren Ferhat Derviş’in tespitlerini son gelişmeler ışığında tekrar okuyunca sizinle paylaşmak istedim.

“Yunus Emre Merkezi’nin bu topraklarda kuruluş amacı nedir?

Bazı cemaatlerin görüşleri bildiğiniz gibi ABD çıkarlarıdır. Bunların arasında Türk, Arnavut, Sırp vb aynıdır. Yeter ki cemaat üyesi olsun.

Kosova’da Türkçe olunca, İslam da olacaktır.

Yabancılar ve Kosova’da faaliyet yapan 600 misyoner bunu iyi biliyor.

Türkçe eğitim biterse, Türkçe biter ve Türkler bitecektir. Türkler biterse, İslam da yok olur.

Balkanlara taşınan ve Türk toplumlarına zarar veren cemaatlerin önünde durmalıyız.

Türkiye’den gelen bir cemaat, 600 Hıristiyan misyonerinden bence daha tehlikeli olmaya başlıyor.”

Ferhat Derviş Bey’e iki gün önce bu konuyu sordum.

“Biz o zaman ‘Cemaat’ denilen örgüt hakkında uyarılarımızı yaparken bize ‘siz Türklük ve İslam düşmanısınız’ diye saldırdılar. Aynı şahıslar şimdi ‘FETÖ’nün ABD maşası hainler’ olduğunu anlatıyorlar. Bunların samimiyetine nasıl inanalım?” cevabını verdi.”

Ne diyor Dedem Korkut?

“Kahpe içerden olunca

Kapı kilit tutmaz oğul!

Halk içinde bozgunluk yapan

Haindir oğul!”

Hadi Kosova’daki zat-ı muhterem bunları araştırmadan, soruşturmadan sana anlattı, sen bu yazıyı yazarken YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ nasıl bir kurumdur, kimler tarafından yönetilir, ne gibi faaliyetlerde bulunur hiç mi merak etmedin be zavallı!

Senin, TİKA’nın Kosova’da radikal İslam’ı teşvik ettiğini iddia eden ABD’li profesörden ne farkın var?

Peki sen; darbe gecesi Türkiye’de bulunan Kosovalıları Türk Ordusuna, polisine, halkına saldırmaya davet eden meslektaşından, ruhdaşından ne kadar daha kalitelisin?

İşin bir diğer acı yönü ise, geçmişte bu topluma liderlik yapmış bir takım köhnemiş beyinlerin, pisliklerinde boncuk bulmuş gibi bu yazıyı sağa sola servsi yapmaları, paylaşmaları!

Şahsen ben, Yunus Emre Vakfının Mütevelli Heyetinde ya da Yönetim Kurulunda yer alan isimlerin yerinde olsam bu insanlara ayrı ayrı dava açarım. Çünkü artık FETÖ=VATAN HAİNİ

 

Peki, FETÖCÜ diye, yani VATAN HAİNİ olarak itham ettiğiniz Yunus Emre Enstitülerinin mütevelli heyetinde ya da yönetim kurulunda kimler var biliyor musunuz?

Bakın kimler varmış?

Mevlüt ÇAVUŞOĞLU Dışişleri Bakanı (Başkan)

Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ Başbakan Yardımcısı

Veysi KAYNAK Başbakan Yardımcısı

Prof. Dr. Nabi AVCI Kültür ve Turizm Bakanı

Naci AĞBAL Maliye Bakanı

Dr. İsmet YILMAZ Millî Eğitim Bakanı

  1. Rifat HİSARCIKLIOĞLUTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı

Prof. Dr. M. Ali Yekta SARAÇ İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi, YÖK Başkanı

Prof. Dr. Derya ÖRS Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı

Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN Türk Dil Kurumu Başkanı

Prof. Dr. Mahmut AK İstanbul Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Ramazan KAPLAN Bartın Üniversitesi Rektörü

Doç. Dr. Ömer BOLAT İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi

Rasim ÖZDENÖREN Yazar

 

Yönetim Kurulu;

Prof. Dr. A. Halûk DURSUN Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı, Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. Serdar ÇAM Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı

Doç. Dr. Kudret BÜLBÜL Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı

Lale ÜLKER Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Kültür İşleri Genel Müdürü

Nazife ŞİŞMAN Yazar

Yrd. Doç. Dr. M. Yalçın YILMAZ İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi

Funda KOCABIYIK Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü

Yrd. Doç. Dr. Yunus UĞUR İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Yusuf SARINAY TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Şeref ATEŞ Enstitü Başkanı

İnsan bazı kişi ve kurumları itham ederken biraz vicdan sahibi olacak. Toplumu aydınlatma, bilgilendirme gibi son derece önemli görevleri olan bir gazeteci de bir konu hakkında yazı yazarken biraz araştıracak.

Siz kimsiniz de benim ülkemin; Dışişleri Bakanını, Başbakan Yardımcılarını, Maliye Bakanını, Milli Eğitim Bakanını, Kültür ve Turizm Bakanını ve onlarca bürokratını, akademisyenini, yazarını VATAN HAİNİ ilan ediyorsunuz?

Beyler ayrıca;“Yunus Emre Merkezi’nin bu topraklarda kuruluş amacı nedir? diye sormuşlar. Şayet şimdiye kadar görmediyseniz, duymadıysanız, anlamadıysanız bu sizin ayıbınız ya da bilinçli şekilde yaptığınız maniplasyonunuz. Ama biz yine de onu da resmi ifadelerle  anlatalım;

Yunus Emre Enstitüsünün resmi web sayfasında derki;

Misyonumuz Türkiye’yi, kültürel mirasını, Türk dilini, kültürünü ve sanatını tanıtmak, Türkiye’nin diğer ülkeler ile dostluğunu geliştirmek, kültürel alışverişini arttırmak, bununla ilgili yurt içi ve yurt dışındaki bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak, Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek

Vizyonumuz; kültür sanat ve yabancılara Türkçe öğretimi ana başlıkları altında dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilecek faaliyetler ve oluşturulacak iş birlikleri ile dünya toplumlarının Türkiye’yi daha yakından ve doğru kaynaklardan tanımasını sağlamak.

İsterseniz bu çalışmalara güncel bir kaç örnek verebiliriz;

Örneğin şu anda, Türkiye genelinde ki 16 farklı şehirde, 20 farklı üniversitede Yunus Emre Enstitülerinin Türkçe Yaz Okullarında; Kosova’dan Afganistan’a, Üsküp’tan Kahire’ye yüzlerce öğrenci Türkçe’yi ve Türk Kültürünü öğreniyor.

Yine Sayın Büyükelçimizin himayelerinde, Karabük Belediyesi ve Priştine Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde yüzlerce Kosovalı hanımefendiye meslek edindirecek kurslar çok yakında başlıyor.

Hani; “FETÖ Yunus Emre’ye de sızmış” deseniz anlayacağım ve de “Nereye sızmadı ki?” deyip susacağım. Ancak “Cemaate ait Yunus Emre Enstitüsü” ifadesine bir vatansever olarak asla sessiz kalamam!

Devlet Osmanlıdan kalma askeri okulları kapatacak, askeri üsleri yok edecek, ama bu enstitü cemaate ait olmasına rağmen halen faaliyetlerine devam edecek öyle mi?

Resmen ya aklınızı yitirmişsiniz, ya da bilinçli yapıyorsunuz!

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal