Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

ET VE TIRNAK GİBİYİZ!

KKTC Demokrasiye Destek Platformu’nun, Türkiye’deki darbe girişimini kınamak ve Türkiye halkının yanında olduğunu göstermek amacıyla düzenlediği “Demokrasiye Destek Mitingi” Lefkoşa Sarayönünde gerçekleştirildi.Mitinge Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, bakanlar, milletvekilleri ve binlerce Kıbrıs Türk’ü katıldı. Mitingin açılış konuşmasını, Demokrasi Platformu kurucularından Kıbrıs Türk Çiftçiler […]

07 Ağustos 2016 - 14:17 'de eklendi ve 573 kez görüntülendi. A+A-

ET VE TIRNAK GİBİYİZ!

KKTC Demokrasiye Destek Platformu’nun, Türkiye’deki darbe girişimini kınamak ve Türkiye halkının yanında olduğunu göstermek amacıyla düzenlediği “Demokrasiye Destek Mitingi” Lefkoşa Sarayönünde gerçekleştirildi.Mitinge Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, bakanlar, milletvekilleri ve binlerce Kıbrıs Türk’ü katıldı.

KKTC'deki mitingde Türkiye ve KKTC bayrakları birlikte dalgalandıMitingin açılış konuşmasını, Demokrasi Platformu kurucularından Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle yaptı. Konuşmasına Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un şiirini okuyarak başlayan Kelle, Kıbrıs Türk halkının demokrasiye inandığını ve Türkiye’nin yanında olduğunu belirtti.

Daha sonra kürsüye Başbakan Hüseyin Özgürgün ile Türkiyenin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş çıktı.

İlk sözü Türkeş aldı. Türkeş, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesajı okudu.
Mitingte  halka hitap etmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Türkeş, Kıbrıs Türkünün çok zorluk gördüğünü ancak buna rağmen demokrasiyi en iyi bilen toplum olduğunu, vurguladı ve “bunun için hepinizi kutluyorum” dedi.

15 Temmuzda Türkiyede yaşanan olayın sapkın dini bir yapının Türkiyede terörizm yolu ile yönetime el koyma girişimi olduğunu vurgulayan Tuğrul Türkeş, bunun cezasız kalmayacağını belirtti.

Konuşmasına; “Bunların suçu ağır, yanlışları büyüktür. Ancak bugün Türkiyede herşeye rağmen güzel şeyler yaşandı. Muhalefet de dahil herkes net bir tavır sergileyerek, bu girişimin kabul edilemeyeceğini duyurdu. Bunun için muhalefetin demokrasiye katkısını asla gözardı edemeyiz. Türk medyasının da demokrasiye desteği takdire şayandır” şeklinde devam eden Türkeş, Türk milletinin çıplak eliyle darbeyi savuşturduğunu bu yüzden en büyük övgüyü onların hak ettiğini vurguladı.
Türkeş, KKTC halkına ve Demokrasiye Destek Platformuna teşekkürlerini sunarak konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra Başbakan Hüseyin Özgürgün halka hitap etti. Kıbrıs Türk halkının anavatanına destek vermek için meydanları doldurduğunu ifade eden Başbakan Özgürgün, katılıma katkı koyanları kutladı. Özgürgün, “Kıbrıs Türk halkı çok sıkıntılar çekerek bu günlere ulaştı. Kıbrıs Türkü faşist Yunan darbesinin ardından 20 temmuzda özgürlüğüne kavuştu. Biz 15 Temmuzlara hayır diyoruz. Demokrasiye elele yürüyoruz. “ dedi.

Mitinge Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'te katıldıTarihinde Kıbrıs Türkünün büyük direnişler gösterdiğini anlatan Başbakan, özgürlüğüne kavuşana kadar Türkiye’de Kıbrıs Türkü için mitingler yapıldığını ve büyük destekler verildiğini de anımsatan Özgürgün; “Şimdi biz de destek vererek şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türkünün anavatan Türkiye’nin birlik içinde güçlü olmasını istediğini belirtti.

Hükümetin terör örgütlerine yönelik kararlı tutumunu sürdüreceğini söyleyen Özgürgün, hükümet ortaklarına ve Kıbrıs Türk’üne destekleri için teşekkür etti. Başbakan Özgürgün “ Anavatanla birlikte bu yolu yürümeye devam edeceğiz. Gelecek aydınlıktır. Gelecek Türk milletinindir” dedi.
Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu söyleyen Özgürgün, “En büyük güç demokrasidir. Gücünü halktan almayan hiçbirşey şey başarılı olamaz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Mitingde daha sonra Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, telekonferans yöntemiyle, halka hitap etti. Yıldırım, Türkiye’de yaşanan alçakça darbe teşebbüsünde kalbi 79 milyonla birlikte atan Kıbrıs Türk Halkına şükranlarını sundu. Yıldırım, 15 Temmuz’un hem Kuzey Kıbrıs Halkı hemde Türkiye için demokrasi tarihinde bir dönüm noktası olduğuna işaret etti.

Başbakan Yıldırım mitinge telekonferans ile katıldı15 Temmuz 1974’ün Kıbrıs için her şeyin değiştiği gün olduğunu ve o gün Kıbrıs Türkü’nün çok büyük bir darbeyle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Başbakan Yıldırım; “O gün de Türkiye oradaki kardeşlerimize sahip çıkmıştır ve darbenin sonuçlarını barışa dönüştürmüştür’ diye konuştu.

Yıldırım 15 Temmuz darbe girişiminin dünya yakın tarihine, silahsızların silahlara karşı kazandığı bir zafer olarak altın harflerle yazılacağını söyledi. Binali Yıldırım ‘Özellikle Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimize şükranlarımızı iletiyoruz. Aynı acıları bizlerle yaşadınız. İlk andan itibaren gözünüz kulağınız Türkiye’de oldu. Burada neler olup bittiğini takip edip bize ne gibi destek gerekirse vermeye hazırız mesajını ilettiniz. Dayanışmanızı en üst düzeyde gerçekleştirdiniz. İşte kardeşlik böyle olur. Kardeşlik zor günde anlaşılır. Anavatanla yavru vatanın etle tırnak gibi olduğunu bir kez daha gösterdiniz Türk milleti adına teşekkür ederim’ ifadelerini kullandı.

Yıldırım; “Bayrağımız, dilimiz ve dinimiz bir, ayrı yerlerde yaşasak da aynı milletiz. Gelecekte aynı durum Kıbrıs’ın da başına gelecek olursa asla affetmeyiz. Biliniz ki şah damarınızdan daha yakın Türkiye var. rahat olun” dedi.

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

KKTC Demokrasiye Destek Platformu’nun, Türkiye’deki darbe girişimini kınamak ve Türkiye halkının yanında olduğunu göstermek amacıyla dü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

KKTC Demokrasiye Destek Platformu’nun, Türkiye’deki darbe girişimini kınamak ve Türkiye halkının yanında olduğunu göstermek amacıyla dü...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

KKTC Demokrasiye Destek Platformu’nun, Türkiye’deki darbe girişimini kınamak ve Türkiye halkının yanında olduğunu göstermek amacıyla dü...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

KKTC Demokrasiye Destek Platformu’nun, Türkiye’deki darbe girişimini kınamak ve Türkiye halkının yanında olduğunu göstermek amacıyla dü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri