Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Bulgaristan’da Hukuk Kazandı!

Yıllardır HÖH tarafından kandırılan, istismar edilen Bulgaristan Türkleri için yeni bir umut olan ve tescili aylardır beklenen DOST partisin kuruluşunda mutlu sona ulaşıldı. Bulgaristan’da Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Temyiz Mahkemesi tarafından onaylandı. Temyiz Mahkemesi, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisinin ihraç edilen eski Genel Başkanı Lütvi Mestan’ın […]

30 Temmuz 2016 - 14:11 'de eklendi ve 951 kez görüntülendi. A+A-

Bulgaristan’da Hukuk Kazandı!

Yıllardır HÖH tarafından kandırılan, istismar edilen Bulgaristan Türkleri için yeni bir umut olan ve tescili aylardır beklenen DOST partisin kuruluşunda mutlu sona ulaşıldı. Bulgaristan’da Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Temyiz Mahkemesi tarafından onaylandı.

Mahkeme DOST'u tescillediTemyiz Mahkemesi, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisinin ihraç edilen eski Genel Başkanı Lütvi Mestan’ın kurduğu DOST partisi ile ilgili kararını nihayet açıkladı.

Mahkeme, etnik temelli bir parti olduğunu iddiasıyla DOST’un tesciline onay vermeyen Sofya İl Mahkemesinin kararını bozdu. Üst mahkeme, gerekçeli kararında, DOST’un dini veya etnik temelli bir oluşum olduğunu gösteren herhangi bir kanıta rastlanmadığını belirtti.

DOST Genel Başkanı Lütfi Mestan, Bulgaristan Ulusal Radyosuna yaptığı açıklamada, “Partimizin yasal tescili Bulgaristan için iyi bir haber.” dedi. Karar sayesinde Bulgaristan yargısının güven tazelendiğini de ifade eden Mestan, “Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşları için siyasi meydan herkese açıktır. Bu ülkedeki soydaşımızın oyunun sadece bu veya şu partiye ait olabileceğini ileri sürmek yanlıştır.” diye konuştu.

DOST KongreMestan, DOST partisinin Bulgaristan’da 6 Kasım’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Avrupa-Atlantik değerlerini net bir şekilde savunan bir adaya destek verebileceğini de dile getirdi.

DOST lideri Mestan, HÖH’ün 2,5 yıl genel başkanlığını yapmış, Rus uçağın düşürmesinin ardından parlamentoda Türkiye ve NATO’yu destekleyen bir konuşma yapan Mestan, bu konuşmadan dolayı partinin Onursal Başkanı Ahmet Doğan’ın tepkisi ile karşılaşmış, ardından partiden ihraç edilmişti.

MESTAN’DAN ÇAĞRI

Mestan, Karar siyaset üstüÖte yandan DOST Genel Başkanı Lütfi Mestan mahkemenin kararını vermesinin ardından bir açıklama yaptı ve verilen kararı “siyaset üstü” ve “hukukun zaferi” olarak değerlendirdi. DOST Lideri ayrıca, Bulgaristan Türkleri başta olmak üzere, değişik baskılara maruz kalan yurttaşların partileri aleyhine yapılan propagandalardan etkilenmemesi çağrısını tekrarladı ve birlik olmaya davet etti.

Mestan açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

Yargıtay tarafından Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisinin (DOST) tescil kararı, aylar önce gerçek eşitliğe ve gerçek demokrasiye susamış binlerce Bulgaristan yurttaşının yüreğinde oluşan bir olgunun resmi olarak tanınmasıdır.

“Demokratik, sorumluluk sahibi, özgür ve hoşgörü dolu Bulgaristan için” davamıza inanan yeni partinin ilk yandaşlarına canı gönülden teşekkür ederim.

Düşünce olarak bizimle olan, ancak bugüne değin kendilerine saldırgan bir biçimde DOST Partisinin tescil olmayacağı fikrinin aşılanması istenen herkese samimi çağrıda bulunuyorum; demokrasi, gerici güçlerden ve onların büyülerinden çok daha güçlüdür ve bu yüzden iradenizi özgür kılmanızı, enerjinizi serbest bırakmanızı  bekliyorum , hep birlikte yeni ve güçlü bir seçeneğin parçası olalım.

Mestan,hep birlikte yeni ve güçlü bir seçeneğin parçası olalımYargıtay’ın kararı DOST için iyi haber olmaktan ziyade Bulgaristan için iki nedenden dolayı iyi haberdir. Birincisi, aldığı karar siyaset üstüdür. Yüksek Mahkeme aldığı bu kararla, Sofya Kent Mahkemesi yargıcının reddetmesi sonucu binlerce DOST üye ve yandaşının hukukun üstünlüğüne ilişkin yitirdiği güveni onarmıştır. Yargıtay’ın bu kararı kayıtsız şartsız Bulgaristan’ın kendi vatandaşlarının siyasi örgütlenme özgürlüğü anayasal hakkını güvence altına alan bir hukuk devleti olduğuna bir işarettir.

İkincisi bu karar siyasi derinliğe sahiptir. DOST’un kurulması, Bulgaristan’ın dürüst ve tutarlı bir Avrupa-Atlantik devleti olarak gelişmesi için yeni, güçlü bir demokratik kaynaktır. Bu DOST için önceliklerin önceliğidir. Çünkü uygar siyasetin bütün değerlerini içerir ki, bunların başında da etnik ve dini ayrımcılığın olmadığı gerçek eşitlik gelir. Bizler gelecekte de cesaretle tam ve etkin bir eşitlik elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz..

DOST Lideri Lütfi MestanDışlayan yerine kucaklayan; yeni, çağdaş, yurttaş yurtseverliği anlayışımız, ciddi zorluk teşkil eden ve dünya demokrasisinin karşı karşıya kaldığı acımasız terör bağlamında daha anlamlı hal almaktadır. Terör tırmanışını önleyecek etkin koruma olarak ulusal güvenlik sisteminin güçlendirilmesinin yanı sıra, DOST çizgisine sahip partiler önemli bir kaynaktır. Çünkü her şeyden önce bizler, nefret
söylemiyle bölünmeden ziyade hoşgörüyle bütünleşmeye inanıyoruz.

Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar, Bulgar toplumunda tüm NATO karşıtı, Avrupa karşıtı, aşırı sağcı ve oligarşik güçlere karşı bir seçenektir. Demokratik değişikliklerin başlamasından 26 yıl geçmesine rağmen, bu gerici güçler Bulgar demokrasisi için gerçek bir tehdit oluşturmaktadır. Birleştirilmiş önlemler gerekmektedir ve bizde tam da burayı yerimiz olarak belirliyor ve de siyasi amaçlarımızın bu doğrultuda olacağını ifade ediyoruz.

Yolun başında olduğumuzu biliyor ve doğru yolda olduğumuz  için de başaracağımıza inanıyoruz.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Yıllardır HÖH tarafından kandırılan, istismar edilen Bulgaristan Türkleri için yeni bir umut olan ve tescili aylardır beklenen DOST par...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Yıllardır HÖH tarafından kandırılan, istismar edilen Bulgaristan Türkleri için yeni bir umut olan ve tescili aylardır beklenen DOST par...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Yıllardır HÖH tarafından kandırılan, istismar edilen Bulgaristan Türkleri için yeni bir umut olan ve tescili aylardır beklenen DOST par...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Yıllardır HÖH tarafından kandırılan, istismar edilen Bulgaristan Türkleri için yeni bir umut olan ve tescili aylardır beklenen DOST par...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri