Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

DTİK’ten Muhteşem Batı Trakya Çıkartması

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Komitesi Yunanistan’da şimdiye kadar görülmemiş muhteşem bir toplantıya evsahipliği yaptı. Batı Trakya Türklerinin sembol ismi, efsane lider Dr. Sadık Ahmet’in oğlu, DTİK Balkanlar Komitesi Başkanvekili Levent Ahmet’in evsahipliğinde gerçekleşen toplantıya 250’nün üzerinde Türk kökenli işadamı katıldı. DTİK Balkanlar Komitesi Başkanı Ömer Süsli ve DTİK İcra Komitesi Üyesi Berna İlter […]

24 Temmuz 2016 - 14:40 'de eklendi ve 746 kez görüntülendi. A+A-

DTİK’ten Muhteşem Batı Trakya Çıkartması

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Komitesi Yunanistan’da şimdiye kadar görülmemiş muhteşem bir toplantıya evsahipliği yaptı. Batı Trakya Türklerinin sembol ismi, efsane lider Dr. Sadık Ahmet’in oğlu, DTİK Balkanlar Komitesi Başkanvekili Levent Ahmet’in evsahipliğinde gerçekleşen toplantıya 250’nün üzerinde Türk kökenli işadamı katıldı.

DTİK Heyeti Başkonsolos Okan'ı ziyaret ettiDTİK Balkanlar Komitesi Başkanı Ömer Süsli ve DTİK İcra Komitesi Üyesi Berna İlter başta olmak üzere, birçok komite üyesi ve işadamının yer aldığı heyet ilk olarak, T.C Selanik Başkonsolosu Yalman Okan’ı ziyaret etti. Selanik Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle bir iş yemeğinde bir araya gelen DTİK Balkanlar Komitesi, daha sonra Batı Trakya Türklerinin merkezi konumundaki Gümilcine’ye geçti.

Gümülcine’de gerçekleştirilen toplantı da  yapılan açıklamada, 10 ülkeden temsilcilerin yer aldığı DTİK Balkanlar Komitesinin öncelikli hedefinin, her ülke temsilcisinin bulunduğu ülke ile Türkiye arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik ilişklerin geliştirilmesi olduğu belirtilirken, Selanik ve Gümilcine’de düzenlenen organizasyonun da bu doğrultuda yapılan çalışmalardan biri olduğu ifade edildi.

DTİK Balkanlar Bölge Komitesi Başkanı Ömer Süsli, toplantıda yaptığı konuşmasına ilk olarak, Türkiye’de FETÖ Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında yaşanan acı olaylara değindi ve komite adına kalkışmayı sert bir dille kınadı. Süsli, “Ülkemizde Cumhurbaşkanımıza, devletimize, milletimize karşı kalleşçe bir saldırı gerçekleşti. TBMM’nin bombalandı, kadınlarımızın, çocuklarımızın üzerine kurşun yağdırıldı, gençlerimizin üzerinden tankların geçti, böyle bir şeye daha önce ne şahit olduk ne de yaşandı. Bunun için ben ve bütün yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız bu olayı şiddetle kınıyoruz. Bir daha ülkemizde bu tür olayların tekerrür etmemesi için Allah’ımıza yalvarıyor ve dua DTİK Heyeti Selanik Ticaret Odası üyeleriyleediyoruz. Şehitlerimizi rahmetle anıyor ve hepimize de geçmiş olsun diyoruz” ifadelerini kullandı.
Süsli, aslen Batı Trakyalı olan DTİK Balkanlar Komitesi Başkanvekili ve Yunanistan Temsilcisi Levent Ahmet’in girişimleriyle Selanik ve Batı Trakya’da iş çevreleriyle bir takım görüşmeler yaparak incelemelerde bulunduklarını ve bölgede her sektörde ciddi bir yatırım eksikliği bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Türk işadamlarının bölgeye yatırım yapabileceklerini de belirten Süsli, yatırımların gerçekleşmesi durumunda bölge halkının yanı sıra Yunan devletinin de karlı çıkacağını ifade etti. Süsli, “Türk ve Yunan toplumları birbirine çok benziyor, ancak ortada bizim çözemediğimiz bir sorun var. İki gündür buradayız. Burada onlarca, yüzlerce fabrika olmalıydı. Bu fabrikalarda binlerce genç çalışmalıydı. Tüm bunlardan Yunanistan katma değer kazanmalıydı” dedi.

DTİK İca Komitesi Üyesi Berna İlterSüsli, DTİK’in hedefinin, Türk işadamlarının bölgeye yatırım yapması ve istihdam sağlanaması olduğunu da vurgularken açıklamalarını;
“Buranın Yunanistan Cumhuriyeti olduğunu hepimiz açık yüreklilikle kabul ediyoruz. Burada yapacağımız yatırımın Yunan devletine yapılmış bir yatırım olacağını da biliyoruz. Bizim tek isteğimiz, biz onları canı gönülden nasıl seviyorsak, onların da bize aynı şekilde karşılık vermeleridir. Bu çok uzun zamanlara yayılacak konu değil. Eminim haftalar, aylar sonra Türk işadamlarının burada yapacakları fabrikalardan geçilemeyecek duruma gelecek. Bu bir başlangıç, biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Buralarda ne Türk ne de Yunan kardeşlerimizin işsiz kalmalarına gönlümüz razı olmuyor. Sayın Levent Ahmet’e bizleri sizlerle buluşturduğu için ve yatırımları sizin refahınız için bu bölgeye çekmek istediği için kendisine minnettarım. Bizler DTİK olarak, bu konuda kendisinin yanında olacağımızı, sizlerin yanında olacağımızı vurgulamak istiyorum.” şeklinde sürdürdü.

Gümülcine'deki toplantıya 250'nin üzerinde işadamı katıldıDTİK Balkanlar Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı ve Yunanistan  Temsilcisi Levent Ahmet ise DTİK üyesi bir iş adamı olarak soydaşlarının karşısında bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Bugün iş hayatımın en önemli günlerinden biri” dedi.

Batı Trakyalı iş adamlarının el ele vererek DTİK ile işbirliği halinde bölgede yapacağı çalışmaların kriz nedeniyle zor günler geçiren bölge halkının sıkıntılarını aşmasında büyük rol oynayacağını belirten Ahmet, “Bugün ticaret köprülerinin atıldığı gündür. Biz iş adamları olarak el ele verirsek krizi kolayca aşabiliriz. Ben üzerime düşen görevi yerine getirmeye hazırım. Bugün savaşa hayır, demokrasiye evet diyerek, el ele verip daha çok iş yapma günüdür. DTİK üyesi ve Yunanistan temsilcisi olarak, ülkem Yunanistan için bölgem Batı Trakya için ve bilhassa doğmuş olduğum şehir Gümülcine için elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım” diye konuştu.

DTİK İcra Komitesi üyesi iş kadını Berna İlter ve Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı’nın da birer konuşma yaptığı toplantıyı, DTİK’in Makedonya, Romanya,Bulgaristan, Hırvatistan, Bosna Hersek,  Kosova,  Arnavutluk, Karadağ temsilcileri ve balkan ülkelerinden gelen iş adamlarının yanı sıra çok sayıda Batı Trakyalı izledi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İzzetbegovic Şanlıurfa’da İzzetbegovic Şanlıurfa’da

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Komitesi Yunanistan’da şimdiye kadar görülmemiş muhteşem bir toplantıya evsahipliği yaptı. Batı ...

“ALİYA’NIN EN BÜYÜK ESERİ BOSNA, EN ÖNEMLİ MİRASI DA ASALETİDİR” “ALİYA’NIN EN BÜYÜK ESERİ BOSNA, EN ÖNEM...

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Komitesi Yunanistan’da şimdiye kadar görülmemiş muhteşem bir toplantıya evsahipliği yaptı. Batı ...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Komitesi Yunanistan’da şimdiye kadar görülmemiş muhteşem bir toplantıya evsahipliği yaptı. Batı ...

Kosova ve Bosna’dan Bodrum çıkartması Kosova ve Bosna’dan Bodrum çıkartm...

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Balkanlar Komitesi Yunanistan’da şimdiye kadar görülmemiş muhteşem bir toplantıya evsahipliği yaptı. Batı ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Türk vekiller kelle aldı! Türk vekiller kelle aldı!...

 “ Türkiye ve Sırbistan, tam olarak 600 yıl Arnavut hal...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ...

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş ol...

“Türkiye’yi Balkanlarda daha çok görmek istiyoruz”  “Türkiye’yi Balkanlarda d...

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü tarafından organize...

Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyay...

 Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen...

Başkan Yağcılar, kapı yağsız ve artık gıcırdıyor! Başkan Yağcılar, kapı yağ...

Türk tarihi bunu da yazdı! Kosova’daki bir Türk partisinin, ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri