Diyar-i Türk

İki Kadın Siyasetçiden Bölgesel Değerlendirme

Azerbaycan Tovuz Bölgesi Bağımsız Milletvekili ve Türk Dünyası çalışmalarıyla Avrasya coğrafyasının yakından tanıdığı isimlerden biri olan, gazeteci, akademisyen, aktivist Doç. Dr. Ganire Paşayeva Kosova Eski Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ile bir araya geldi. Bölgesel konularla ilgili fikir alışverişinde bulunan iki kadın siyasetçinin ele aldığı konuların başında ise Karabağ konusu geldi.20 yıldır bir milyondan fazla insanın evlerinden, […]

Bu Haber 22 Temmuz 2016 - 14:22 'de eklendi ve 878 kez görüntülendi.

İki Kadın Siyasetçiden Bölgesel Değerlendirme

Azerbaycan Tovuz Bölgesi Bağımsız Milletvekili ve Türk Dünyası çalışmalarıyla Avrasya coğrafyasının yakından tanıdığı isimlerden biri olan, gazeteci, akademisyen, aktivist Doç. Dr. Ganire Paşayeva Kosova Eski Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ile bir araya geldi.

İki kadın siyasetçi ülke ve bölge konularını konuştuBölgesel konularla ilgili fikir alışverişinde bulunan iki kadın siyasetçinin ele aldığı konuların başında ise Karabağ konusu geldi.20 yıldır bir milyondan fazla insanın evlerinden, vatanlarından ve doğduğu topraklardan ayı olduğuna dikkat çeken Doç. Dr Ganire Paşayeva;Avrupa’da iki buçuk milyon göçmen var ve bunun bir milyonu Azerbaycan’da. Ülkemiz topraklarının % 25’i yaklaşık 20 yıldır işgal altında. Ermeniler tüm dünyanın gözü önünde tam anlamıyla bir soykırım gerçekleştirdiler ve tam anlamıyla vandalizm uyguladılar. Bu da yetmedi, tarihi eserlerimizi, camilerimizi, kültürel değerlerimizi, hatta mezarlarımızı yerle bir ettiler” dedi

Kosova’nın daha fazla ülke tarafından tanınması ve uluslararası kuruluşlarda yerini alması noktasında yapılabilecek çalışmalarla ilgili de fikir alışverişinde bulunan Jahyaga-Paşayeva ikilisi ayrıca, iki ülkede de kadının siyasette ve sivil toplumdaki yerinin güçlendirilmesi ve ülke yönetiminde kadın sayısının artırılması ile ilgili yapılacak çalışmalarla ilgili durum değerlendirmesinde bulundular.

Azerbaycan Milletvekili Paşayeva görüşmenin sonunda Jahyaga’ya, Ermeni Katliamları ve Karabağ gerçeklerini anlatan film seti ve çeşitli dökümanlar takdim etti.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal