Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Türk Dünyası UNESCO İçin Toplandı

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları ve Komiteleri 6. Toplantısı 9 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya 7 üye ile 3 gözlemci ülke katıldı. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, KKTC, Gagavuzya, Türkmenistan katılımcı, Bosna Hersek, Moğolistan ve Moldova’nın gözlemci ülke olarak toplantıda yerini aldı. Türkiye UNESCO Millî Komisyonunun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve […]

14 Temmuz 2016 - 1:22 'de eklendi ve 594 kez görüntülendi. A+A-

Türk Dünyası UNESCO İçin Toplandı

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları ve Komiteleri 6. Toplantısı 9 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya 7 üye ile 3 gözlemci ülke katıldı. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, KKTC, Gagavuzya, Türkmenistan katılımcı, Bosna Hersek, Moğolistan ve Moldova’nın gözlemci ülke olarak toplantıda yerini aldı.

Milli Komisyonlar 6. Kez Bir Araya GeldiTürkiye UNESCO Millî Komisyonunun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz, TÜRKSOY üyesi ülkeler UNESCO Millî Komisyon ve Komitelerinin genel sekreter ve temsilcileri, TÜRKSOY, Türk Konseyi, TÜRKPA çalışanları ve UNESCO’nun faaliyet alanına giren alanlarda görevli kişi ve kuruluşlar katılım gösterdi.

İlki 2010 yılında Ankara’da gerçekleştirilen toplantılar vesilesiyle TÜRKSOY üyesi ülkeler ve akraba topluluklar arasında işbirliği imkânlarının araştırılması, çeşitli projelerin hayata geçirilmesi, UNESCO prestij listelerine ortak adaylık Türkiye dönem başkanlığını Azerbaycan'dan devraldı.dosyalarının hazırlanması ve dolaylı olarak Türk dünyası ülkeler ve halklar arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi amaçlanmakta.

6,TÜRKSOY üyesi ülkeler  UNESCO Millî Komisyonları toplantısı kapsamında, TÜRKSOY Üyesi Ülkeler 3. Eğitim Semineri, 9. Somut Olmayan Kültürel Miras Semineri, 4. Somut Kültürel ve Doğal Semineri ve 4. Dünya Belleği Seminerleri gerçekleştirildi.

Bakan Avcı; ‘’UNESCO Sadece UNESCO’dan İbaret Değildir’’

Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Bugün Türkiye’den, Azerbaycan’dan, Bosna-Hersek’ten, Bakan Avcı,UNESCO Sadece UNESCO’dan İbaret DeğildirKırgızistan’dan, Kazakistan’dan, Moldova’dan,Türkmenistan’dan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Türk dünyasına gönül vermiş aziz dostları bir arada görmenin mutluluğu içindeyim.” dedi.

Bakan Avcı, “UNESCO Genel Direktörü Irina Bakova’nın da söylediği gibi ‘UNESCO sadece UNESCO’dan ibaret değildir. Genel sekreterin de vurguladığı gibi özellikle TÜRKSOY gibi başka uluslararası işbirliklerinin UNESCO ideallerine hizmet konusunda ve işbirliğinde çok önemli, vazgeçilmez değerli katkıları vardır. Bugün burada biz 40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’ndan bir gün önce bu toplantıyı düzenleyerek UNESCO Genel Direktörü Irina Bakova’nın vurguladığı bu idealler ortaklığına vurgu yapmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Genel Sekreter Kaseinov; “Kültür Alanında Çok Zengin Bir Mirasa Sahibiz”

Kaseinov ,Kültür Alanında Çok Zengin Bir Mirasa SahibizSözlü kültür, halk kültürü veya somut olmayan kültür alanlarının, Türk kültürünün en güçlü yönlerinden biri olduğuna işaret eden Genel Sekreter Kaseinov ise, “Destanlardan masallara, ninnilerden ağıtlara, el sanatlarından mutfağa, Türk halkları, somut olmayan kültür alanında çok zengin bir mirasa sahiptir. TÜRKSOY çalışmaları ile bu alanda farkındalık yaratmaya gayret etmekte, Türk dünyasının ortak sesi olmaktadır.” dedi. Genel Sekreter Kaseinov ayrıca, “nevruz”, “aşıklık” gibi somut olmayan kültürel miras öğelerinin ortak dosya olarak UNESCO’ya sunulduğunu ve listeye dahil edildiğini de ekleyerek Milli Komisyon toplantılarının gelenekselleşmesinden duymuş olduğu memnuniyeti ifade etti.

Milli Komisyonlar 6. Kez Bir Araya Geldi

Toplantıya 7 üye ile 3 gözlemci ülke katıldı.TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları ve Komiteleri Toplantılarının ilki 2010 yılında Ankara’da, ikincisi 2011 yılında Tataristan’ın başkenti Kazan’da, üçüncüsü 2012 yılında Kazakistan’ın başkenti Astana’da, dördüncüsü 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’de, beşincisi ise 2014 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılmıştır.

Türk dünyası adına önemli kararların alındığı, uluslararası ve bölgesel iş birliğine ciddi katkılar sunmanın yanı sıra, kültürler arası diyalog ve yakınlaşma imkanları oluşturan toplantılara tüm TÜRKSOY üyesi ülkeler aktif olarak katılmakta. 6. Toplantının  ev sahibi olan Türkiye, gerçekleştirilen toplantı ile birlikte dönem başkanlığını Azerbaycan’dan devraldı.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları ve Komiteleri 6. Toplantısı 9 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Topla...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları ve Komiteleri 6. Toplantısı 9 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Topla...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları ve Komiteleri 6. Toplantısı 9 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Topla...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları ve Komiteleri 6. Toplantısı 9 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Topla...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri