Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

HÖH Bakıyor Tarih Yanıyor!

Romanya ve Hırvatistan gibi Avrupa Birliği başta olmak üzere, Moldova, Kosova, Karadağ, Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan ve Arnavutluk’da yıllardır faaliyetlerini sürdüren ve bir çok Osmanlı eserinin restorasyonuna imza atan TİKA’nın, Balkanlar’da en fazla Türk’ün yaşadığı Bulgaristan’da bir ofisinin olmaması ve proje uygulayamaması tam anlamıyla bir tarih katliamına neden oluyor. Her gün gram gram eriyen ve […]

14 Temmuz 2016 - 15:19 'de eklendi ve 727 kez görüntülendi. A+A-

HÖH Bakıyor Tarih Yanıyor!

Romanya ve Hırvatistan gibi Avrupa Birliği başta olmak üzere, Moldova, Kosova, Karadağ, Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan ve Arnavutluk’da yıllardır faaliyetlerini sürdüren ve bir çok Osmanlı eserinin restorasyonuna imza atan TİKA’nın, Balkanlar’da en fazla Türk’ün yaşadığı Bulgaristan’da bir ofisinin olmaması ve proje uygulayamaması tam anlamıyla bir tarih katliamına neden oluyor. Her gün gram gram eriyen ve yok olan Osmanlı eserlerinden sonuncusu ise, Balkanlar’deki en büyük Osmanlı camilerinden biri olan Pargalı İbrahim Paşa Camii

Pargalı İbrahim Paşa CamiiPargalı İbrahim Paşa Camii, Osmanlı’nın Balkan topraklarına miras bıraktığı en özel yapılardan biri. Mabed, Bulgaristan’ın Razgrad kentinde. UNESCO Kültürel Anıtlar Listesi’nde bulunan yapı yıllardır kaderine terk edilmiş durumda ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Deliorman bölgesinin merkez kenti Razgrad’da minareleri yükselen cami, 30 yıldır restorasyon için uzanacak bir yardım eli bekliyor.

Kanuni Sultan Süleyman Han’ın sadrazamı Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın yaptırdığı caminin inşaatı 1530-1535 yıllarında başlamış. İbrahim Paşa’nın vefatından sonra durdurulan inşaat, 1616’da Mahmut Paşa tarafından tamamlanmış ve cami ibadete açılmış.
Klasik Türk mimarisinin en güzel eserlerinden biri olan cami, orta kubbeli yapıya sahip. Dış duvarlarda dört sıra penceresi var. Minaresi ise lale motifleriyle süslü, taş oymacılığın en nadide örneklerinden.

UNESCO Dünya Kültür Mirası kataloğunda kayıtlı olan cami, ibadete kapalı ve kapısı kilitli. Kültür Bakanlığı nezdinde bölge tarih müzesine bağlı cami, 1927’de kültür anıtı ilan edilse de restorasyonu konusunda bürokratik engeller halen aşılmış değil. Başmüftülük’ün vakıf mülklerini iadesi için açtığı davalar da henüz sonuçlanmadı.

BÖLGE HALKI SEFERBER OLDU

Müze adı altında kapalı tutulan cami için bölge Müslümanları seferber oldu. Bağımsız Milletvekili Günay Hüsmen konuyu meclis gündemine taşıyarak Kültür Bakanı Vejdi Raşidov’a soru önergesi sundu. Bağımsız Milletvekili Günay Hüsmen, caminin restorasyona alınması yönündeki çabaları ve mabedin şu anki durumu hakkında şu şekilde konuştu:
“ Cami Osmanlı zamanından kalan bir tarihi eser. Kültürel bir anıt, kültürel bir zenginlik. Sadece Razgrad için değil, hem Bulgaristan için hem de dünya için önemli bir mimari eser. Kültür Bakanı Sayın Raşidov’a birinci sorum şöyleydi;Bu caminin en azından üstünü ne zaman temizleyeceksiniz?  25 yıldan beri neden hiç bir şey yapılmıyor.”

Bulgaristan Bağımsız Milletvekili Günay Hüsmen konuyu parlamentoya taşıdıGünay Hüsmen caminin yıkılmaması adına bir an önce çalışma başlatılmasını vurgularken sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Bu kültür eserinin yıkılmaması için bir şey yapılması gerekiyor. Yakında herhalde bakanımızdan cevap gelecektir. Bu yıl olmasa da gelecek sene bu eserin restorasyonuna ödenek ayrılmasını teklif edeceğim. Eğer bu güçlü devlet bir miktar para ayıramazsa, bu zenginliği koruyamazsak, biz halk olarak, şahsen ben duyarlı bir insan ve milletvekili olarak bir kampanya başlatacağım.”

Türk asıllı bir Kültür Bakanının görevde bulunduğu bir dönemde tarihi eserlerin her geçen gün yok olmadı dikkatlerden kaçmazken, üzerinde durulması gereken bir nokta ise, yıllardır Türkleri ve Müslümanları Bulgaristan Parlamentosu ve hükümetlerinde temsil eden hak ve Özgürlükler Hareketinin duyarsızlığı.

Böyle bir konuya duyarsız kalmayan, milli hassasiyet gösteren ve sorunu meclis gündemine taşıyan milletvekilinin, halkın tercihleriyle seçilmesi gerekçe gösterilerek HÖH’ten ihraç edilmesi de aslında HÖH’ün konuya bakış açısının en güzel göstergesi!

DOST’un kuruluşunun ardından bir anda Türkiye dostu kesilen ve Türkiye’ye ziyaretlerini sıklaştıran HÖH yöneticileri şu ana kadar Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinde hiç bir zaman aracı olmadı, TİKA ve Yunus Emre gibi kuruluşların ülkede çalışma yapma, proje üretme imkanını sağlamadı.

Ecdat yadigarı eserler göz göre göre yok olurken, bu eserlerin vakıflar ve Başmüftülük yönetimine devrini sağlamadı, bu eserlerin yok olmasına adeta çanak tuttu.

Şayet TİKA ve Bursa Büyükşehir Belediyesi gibi, Balkanlar’a ve Osmanlı eserlerine yönelik eserlerle yakından ilgilenen kurumların ülkede proje üretmesine imkan sağlansaydı bu acı tablolar yaşanır mıydı? Bu konuda HÖH’ün hiç mi kabahati yok? Takdir siz değerli okurlarımızın

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Romanya ve Hırvatistan gibi Avrupa Birliği başta olmak üzere, Moldova, Kosova, Karadağ, Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan ve Arnavutlu...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Romanya ve Hırvatistan gibi Avrupa Birliği başta olmak üzere, Moldova, Kosova, Karadağ, Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan ve Arnavutlu...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Romanya ve Hırvatistan gibi Avrupa Birliği başta olmak üzere, Moldova, Kosova, Karadağ, Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan ve Arnavutlu...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Romanya ve Hırvatistan gibi Avrupa Birliği başta olmak üzere, Moldova, Kosova, Karadağ, Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan ve Arnavutlu...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri