Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Bu Gözyaşı 21 Yıldır Hiç Dinmedi!

Sırpların 1995 yılında en az 8 bin 372 Müslüman Boşnak’ı acımasızca öldürdüğü Srebrenitsa Katliamı’nın 21. yıldönümünde yaşanan acılar tazeliğini koruyor. 8 bin 372 Müslüman Boşnak’ın 1995 yılında Sırplar tarafından acımasızca öldürüldüğü Srebrenitsa Soykırımının 21. yılında hayatını kaybedenler yıldönümünde yapılan anma töreni ile bir kez daha anıldı. Avrupa’da, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi […]

12 Temmuz 2016 - 3:36 'de eklendi ve 826 kez görüntülendi. A+A-

Bu Gözyaşı 21 Yıldır Hiç Dinmedi!

Sırpların 1995 yılında en az 8 bin 372 Müslüman Boşnak’ı acımasızca öldürdüğü Srebrenitsa Katliamı’nın 21. yıldönümünde yaşanan acılar tazeliğini koruyor. 8 bin 372 Müslüman Boşnak’ın 1995 yılında Sırplar tarafından acımasızca öldürüldüğü Srebrenitsa Soykırımının 21. yılında hayatını kaybedenler yıldönümünde yapılan anma töreni ile bir kez daha anıldı.

Memorial ceremony to mark the 21th anniversary of the Srebrenica massacre,11 July 2016.Avrupa’da, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımının 21. yıl dönümü kapsamında, savaşta Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki askerlerin üs olarak kullandığı Potoçari’deki eski akümülatör fabrikasında anma töreni düzenlendi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, burada yaptığı konuşmada, bu acılı günde hislerini tarif edecek kelime bulmakta zorlandığını belirterek, “Bugün sahip olduğumuz devleti ve bu yeri canlarıyla elde eden annelere, eşlere ve çocuklara ne söyleyebiliriz? En sevdiklerini buraya defnedenlerin acısı ve çilesi o kadar büyük ki en iyisi sadece susmak.” ifadelerini kullandı.

127 şehit için defin işleminden önce Kur'an-ı Kerim okunduİzetbegoviç konuşmasının devamında ise;”Bugün defnedilecek en küçük kurban Avdija (14) ve en yaşlı kurban Mustafa (77) için de dua ettiklerini kaydeden İzetbegovic, “Onlar sadece isimleri, dinleri ve etnik kökenleri nedeniyle öldürüldü. Daha binlercesi burada yatıyor. Daha bin tanesini de bulmaya çalışıyoruz.” dedi.

İzetbegovic, tepelere, ormanlara ve çukurlara gömülen insanları aramaya devam ettiklerini belirterek, “Acaba adaletin sağlanması yolunda mıyız? Bosna Hersek’teki kurban yakınları için adaletin sağlanması için doğru yolda mıyız? Adaleti sağlamalıyız. Çünkü adalet olmadan barış da güvenin inşası da mümkün değil. Kurbanların gözleri, adalet sağlanırsa kapanacaktır, aksi takdirde açık kalacaktır.” diye konuştu.

“Hakikat ve adalet, Boşnaklara da Sırplara da eşit miktarda gereklidir”

Boşnak din adamları anma törenlerinde yine yerlerini aldıSrebrenitsa Belediye Başkanı Camil Durakovic de hala yaklaşık bin soykırım kurbanına ulaşılamadığına işaret ederek, toplu mezarların yerlerini bilen herkese, bu mezarların bulunması için yetkililere bilgi vermeleri çağrısında bulundu.

Bugün 127 kurbanın daha toprağa verileceğini kaydeden Durakovic, “Bugün defnedileceklerden birçoğu bugün baba ya da torunlarıyla mutlu dedeler olabilirdi.” diye konuştu.

Durakovic, her yıl 11 Temmuz’da Potoçari’de defnedilen kurbanların kemiklerinde Sırp askerlerin çığlıklarının, silah seslerinin ve BM askerlerinin sessizliğinin yankılandığını vurgulayarak, “Hakikat ve adalet, Srebrenitsa’daki Boşnak ve Sırp çocuklar için sağlıklı geleceğe giden tek yoldur. Hakikat ve adalet, Boşnaklara da Sırplara da eşit miktarda gereklidir.” dedi.

“Kızlarım, Sırpların kazanamadığının en büyük göstergesi”

Memorial ceremony to mark the 21th anniversary of the Srebrenica massacre,11 July 2016.Srebrenitsa soykırımında babasını kaybeden Nermina Muminovic ise sadece Boşnak oldukları için katledilen 127 kurbanının daha bugün toprağa verileceğini belirterek, kendisinin de 1995 yılında, çocuk yaşta ailesiyle evini terk etmek zorunda kalan kurban yakınlarından sadece biri olduğunu kaydetti.

Babasının, Potoçari’deki BM üssüne sığınırken söylediği “Artık güvendeyiz” sözlerini hala hatırladığını aktaran Muminovic, “Bizi koruması gerekenler bizi korumadı, bize ihanet etti.” dedi.

Babasını son kez diğer erkeklerle birlikte orman yolundan giderken gördüğünü aktaran Muminovic, “Onu bir daha göremedim. Babamı da diğer 8 bin Boşnak gibi, Sırp halkı ve Sırp Cumhuriyeti adına öldürdüler.” diye konuştu.

ICTY, adaletin sağlanmasında önemli rol üstlendi
Tek suçları Türk'ü kardeş görmek ve Müslüman olmaktıLahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) Başkanı Carmel Agius de bu anlamlı günde burada bulunmaktan onur duyduğunu belirterek, barış sürecinin temel taşının adalet olduğunu, adaletin sağlanmasında da mahkeme olarak kendilerinin önemli bir rol üstlendiğini anlattı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Srebrenitsa’yı unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Srebrenitsa soykırımının acısını hala yüreklerinde hissettiklerini belirterek, “Bir daha bu acıların yaşanmaması için Srebrenitsa’yı unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız.” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu törende konuştuTören öncesinde fabrikayı gezerek duvarlarda yer alan Srebrenitsa soykırımına ilişkin fotoğrafları inceleyen Çavuşoğlu, soykırımda hayatını kaybedenler anısına açılan defteri imzaladı.

Çavuşoğlu törende yaptığı konuşmada ise 21 yıl önce Srebrenitsa’da insanlık onurunun ağır bir yara aldığını, Srebrenitsa soykırımının insanlık ve Avrupa tarihi için kara bir leke olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, “Bosnalı kardeşlerimizin Srebrenitsa’da yaşadığı tarifsiz acıyı bugün hala yüreğimizde hissediyoruz. Bosnalı yavrunun belleğimize kazınan ‘Askerler çocukları küçük kurşunla öldürürler, değil mi anne?’ sözleri bugün bile Çavuşoğlu, soykırımda hayatını kaybedenler anısına açılan defteri imzaladıhafızalarımızdan çıkmadı. Bir daha bu acıların yaşanmaması için Srebrenitsa’yı unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız.” ifadesini kullandı.

Anne, baba ve çocuk demeden insanları katledenleri insanlığın vicdanına havale ettiklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Burada masumiyeti kirletenleri, insanları toplu mezarlara gömenleri ülkem ve milletim adına lanetliyorum. Şehitlerimizin ailelerine en içten taziyelerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Srebrenitsa Gerçeği

Katliamda hayatını kaybeden 8 bin 372 kişiden bu güne kadar sadece 7 bini bulundu. Bugüne kadar toprağa verilen kurbanların sayısı 6 bin 377’ydi. Bu yıl kimliği tespit edilen 127 cenaze daha toprağa verildi. Katliamdan bu yana halâ izi bulunamayan bin 372 kişi var.
Memorial ceremony to mark the 21th anniversary of the Srebrenica massacre,11 July 2016.Birçok kadın ve küçük yaştaki çocuklar da katliamda öldürülürken Sırp ordusunun dışında “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçlerinin de katliama katıldığı belgelerle kanıtlandı. Srebrenitsa katliamı II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşen en büyük toplu insan kıyımı olarak ve Avrupa’da hukuki olarak ilk kez belgelenen soykırım olarak kayıtlara geçti.

Yugoslavya’nın çöküşü üzerine 1992 yılında Sırpların Bosna’da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye zoraki olarak müdahale eden Birleşmiş Milletlerin güvenli bölge ilan ettiği 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunmaktaydı. Savaştan önce nüfusu 24 bin civarında olan kentin nüfusu diğer bölgelerden gelen göçlerle 60 bin civarına gelmişti. Artık Srebrenitsa ‘açlık’ ve ‘hastalıklar’ ile mücadele eden bir yere dönüşmüştü. Üstelik Boşnakların ellerindeki silahlar da BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı.
Onları koruması gerekenler yalnızca onlara değil insanlığa da ihanet etti1992 Bosna Savaşı’ndan sonra Sırbistan, Bosna-Hersek’in stratejik alanı haline geldi. Özellikle ülkenin doğu tarafı Avrupa Birliği tarafından yasak bölge ilan edildi. Bu bölge içinde Sırbistan’ın o zamanki başkenti Srebrenitsa da vardı. Bu da Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri için bir fırsat olarak değerlendirildi. Ayrıca Bosna Hersek’in bütün maddi varlığı olan en büyük maden ocakları da ülkenin tek geçim kaynağıydı. Memorial ceremony to mark the 21th anniversary of the Srebrenica massacre,11 July 2016.Bu da Sırplar için bir araç olarak değerlendirildi. Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ve Sırp zulmüne karşı yetersiz imkânlarla karşı koymaya çalışan Srebrenitsa’nın Tanjarz Kırsalı’nda tam 10 bin kişiyi esir alan askeri grup, Srebrenitsa katili Ratko Mladiç’in emriyle esirleri öldürmeye başladı.

Memorial ceremony to mark the 21th anniversary of the Srebrenica massacre,11 July 2016.11 Temmuz 1995 günü Sırp katil General Ratko Mladiç silahlarından arındırılmış kente hiç zorlanmadan girdi. Sonra da Sırp askerler Müslüman Boşnakları çocuk ve kadın demeden yollarda, dağlarda katlettiler. Sırp askerler cesetlerin kimlikleri tespit edilmesin diye cesetleri parçalayarak sayıları 64’ü bulan toplu mezarlara gömdüler. Sırp vahşeti Avrupa’dan yüz bularak doruğa çıktı ve tam 5 gün süren katliamda 8 bin 300 kişi öldürülürken kalan 2 bin 700 kişi de serbest bırakıldı.
Uluslararası Savaş Suçluları Mahkemesi tarafından Srebrenitsa Soykırımı’ndan dolayı aranan, yargılanan ve mahkum olan Sırp katil üst subaylar ve siyasilerin arasında, Momcilo Krajisnik, Bilyana Plavsiç, Ratko Mladiç ve Zdravko Tolimir’in isimleri bulunuyor.

 

 

 

 

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Sırpların 1995 yılında en az 8 bin 372 Müslüman Boşnak’ı acımasızca öldürdüğü Srebrenitsa Katliamı’nın 21. yıldönümünde yaşanan acılar ...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Sırpların 1995 yılında en az 8 bin 372 Müslüman Boşnak’ı acımasızca öldürdüğü Srebrenitsa Katliamı’nın 21. yıldönümünde yaşanan acılar ...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Sırpların 1995 yılında en az 8 bin 372 Müslüman Boşnak’ı acımasızca öldürdüğü Srebrenitsa Katliamı’nın 21. yıldönümünde yaşanan acılar ...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Sırpların 1995 yılında en az 8 bin 372 Müslüman Boşnak’ı acımasızca öldürdüğü Srebrenitsa Katliamı’nın 21. yıldönümünde yaşanan acılar ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri