Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Binlerce İnsan Srebrenitsa İçin Yürüdü

Srebrenitsa Soykırımından kaçanların Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı güzergahta, geleneksel olarak düzenlenen Barış Yürüyüşü binlerce kişinin katılımıyla yapıldı. Avrupa’da, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük soykırım olarak kabul edilen Srebrenitsa’daki soykırımından kaçmak isteyenlerin takip ettiği ve halk arasında “ölüm yürüyüşü” olarak da bilinen etkinliğe katılan sekiz bini aşkın kişi sabahın erken saatlerinde Bosna Hersek’in […]

10 Temmuz 2016 - 21:38 'de eklendi ve 502 kez görüntülendi. A+A-

Binlerce İnsan Srebrenitsa İçin Yürüdü

Srebrenitsa Soykırımından kaçanların Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı güzergahta, geleneksel olarak düzenlenen Barış Yürüyüşü binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

II. Dünya Savaşından bu yana yaşanan en büyük soykırım SrebrenitsaAvrupa’da, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük soykırım olarak kabul edilen Srebrenitsa’daki soykırımından kaçmak isteyenlerin takip ettiği ve halk arasında “ölüm yürüyüşü” olarak da bilinen etkinliğe katılan sekiz bini aşkın kişi sabahın erken saatlerinde Bosna Hersek’in orta kesimlerindeki Nezuk kasabasında toplandı.

Soykırım kurbanları için dua edip, saygı duruşunda bulunan katılımcılar, yaklaşık 100 kilometre uzunluğundaki yürüyüşün sonrasında Potoçari Anıt Mezarlığına ulaşmak üzere yola çıktı.

Barış Yürüyüşü Organizasyon Komitesi temsilcilerinden Munir Habibovic, Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinden katılımcı olduğunu belirterek, katılımcılara etkili sağlık hizmeti sunmak için 24 saat doktor bulundurduklarını söyledi.

Etkinliğe 7. kez katılan 59 yaşındaki Cazim Ahmic, herkesin hayatında bir kez olsun bu yürüyüşe katılması gerektiğini ifade ederek, her seferinde tek hissettiğinin üzüntü olduğunu belirtti.

Kimlikleri tespit edilen 127 şehidi taşıyan tır Potiçari'ye ulaştıSinop’tan gelen Mevlüde Doğrer ise eşi ve iki oğluyla yürüyüşe katıldıklarına işaret ederek, “İlk defa geliyoruz. Srebrenitsa’da yaşanan korkunç olayları biliyoruz. Burada hayatını kaybedenleri anmak ve oğullarını kaybeden annelerin yanında olmak için geldik.” dedi.

Barış Yürüyüşüne ABD’den katılan Annalisa Triola ise ikinci kez bu yürüyüşe katıldığını belirtirken, “Yaşananlar içler acısı. Burada bulunmanın önemli olduğunu düşünüyorum çünkü dünyada çok az kişinin Bosna’da yaşananlarla ilgili bilgisi var.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın dört bir yanından gelen binlerce kişinin katılımıyla Tuzla yakınlarındaki Nezuk kasabasında başlayan yürüyüşe katılanlar, ilk olarak soykırım kurbanlarının defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığını ziyaret etti.

Başta Boşnakların savaşta kullandığı zambaklı bayrak olmak üzere, ellerinde Bosna Hersek, Türkiye ve Arnavutluk bayrakları taşıyan katılımcılar, mezarlıkta duygu dolu anlar yaşadı.Barış Yürüyüşüne katılanlar, soykırım anıtının önünde dua edip saygı duruşunda bulundu.

Bu yıl 11’incisi düzenlenen yürüyüşe katılan 8 binden fazla kişi, üç gün boyunca 100 kilometreden fazla yol yürüdü.

CENAZE TÖRENİ YARIN YAPILACAK

 127 soykırım kurbanını taşıyan konvoy, soykırımda yakınlarını kaybedenler tarafından gözyaşları ve çiçekler eşliğinde uğurlandı.Öte yandan Srebrenitsa’daki soykırımda hayatını kaybeden kurbanlardan kimlik tespiti yapılan 127 kişinin cenazelerini taşıyan tır, Visoko’dan törenlerin yapılacağı Potoçari’ye ulaştı. Potoçari Anıt Mezarlığı’nda 11 Temmuz’da düzenlenecek anma törenlerinde defnedilecek 127 soykırım kurbanının cenazesini taşıyan konvoy, soykırımda yakınlarını kaybedenler tarafından gözyaşları ve çiçekler eşliğinde uğurlanmıştı.

Bu yıl defnedilecek kurbanların en yaşlısı öldürüldüğünde 75 yaşında olan Yusuf Smayloviç. Smayloviç, oğlu ve torunu ile birlikte toprağa verilecek.Öte yandan, bu yıl defnedilecekler arasında ayrıca öldürüldüklerinde henüz reşit olmayan 18 kurban da bulunuyor.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Srebrenitsa Soykırımından kaçanların Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı güzergahta, geleneksel olarak düzenlenen Barış Yürüyüşü binl...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Srebrenitsa Soykırımından kaçanların Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı güzergahta, geleneksel olarak düzenlenen Barış Yürüyüşü binl...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Srebrenitsa Soykırımından kaçanların Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı güzergahta, geleneksel olarak düzenlenen Barış Yürüyüşü binl...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Srebrenitsa Soykırımından kaçanların Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı güzergahta, geleneksel olarak düzenlenen Barış Yürüyüşü binl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri