Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

AKYOL “Çirkin ve Cahilce!”

Son günlerde, Balkanlar ve Balkan Göçmenleri ile ilgili Türkiye’de başlayan tartışmaların ardından Türk Basınının usta kalemi ve ünlü belgeselci Taha Akyol’dan müthiş bir analiz geldi. Duayen gazeteci Hürriyet Gazetesindeki “Rumeli” başlıklı yazısında şu satırlara yer verdi. SOSYAL medyayla ilgim yok, Ahmet Hakan’ın köşesinde okudum, bir avukat “Balkan göçmenleri geldikten sonra bu ülkenin kimyası bozuldu” diye […]

10 Temmuz 2016 - 23:54 'de eklendi ve 736 kez görüntülendi. A+A-

AKYOL “Çirkin ve Cahilce!”

Son günlerde, Balkanlar ve Balkan Göçmenleri ile ilgili Türkiye’de başlayan tartışmaların ardından Türk Basınının usta kalemi ve ünlü belgeselci Taha Akyol’dan müthiş bir analiz geldi. Duayen gazeteci Hürriyet Gazetesindeki “Rumeli” başlıklı yazısında şu satırlara yer verdi.

SOSYAL medyayla ilgim yok, Ahmet Hakan’ın köşesinde okudum, bir avukat “Balkan göçmenleri geldikten sonra bu ülkenin kimyası bozuldu” diye hezeyan kusmuş.

Balkan göçmenleri “temel değerlerimizi dejenere” etmiş imiş!

Şaşırmadım. Zira “Suyun öbür tarafı” denilerek, “Selanikliler” denilerek ifade edilen hezeyanların olduğunu biliyorum.
İkinci Meşrutiyet’i Selanik’in Anadolu’dan intikamı diye yazanlar da oldu!
Bilmezler ki, İkinci Meşrutiyet sürecinde ilk isyanlar Selanik ve Manastır’da değil, Anadolu’da “vergi ayaklanmaları” olarak ortaya çıkmıştı… En büyüğü de Erzurum’da gerçekleşmişti.

RUMELİ, KIRIM, KAFKASYA
Bir Balkan çocuğu olan Yahya Kemal, Albert Sorel’in Fransız milletini Fransız tarihinin bin yılda yarattığını söylemesinden çok etkilenmiş, bizim bugünkü milli varlığımızı da tarihimizin bin yılda yarattığını belirtmişti.
Rumeli, Kırım ve Kafkasya’dan son iki asırda göçler gelmeseydi, onlar oralarda eriseydi, hepimiz bugünkü vatanımızda toplanamasaydık!.. Düşünebiliyor musunuz?!
Tarihçi Kemal Karpat’ın “Osmanlı Nüfusu” adlı araştırmasına göre, 1820 yılında Osmanlı coğrafyasında Müslüman nüfus oranı yüzde 69’du. Osmanlı Avrupası’nda yüzde 32’den ibaretti.
Milliyetçilik akımları, Sırp, Rum, Bulgar isyanları, toprak kayıpları, Rus genişlemesi… Bu süreçte Rumeli, Kırım ve Kafkasya’dan göç ve tehcirlerle bugünkü Türkiye coğrafyasına 9 milyon göçmen geldi. Kabaca üçümüzden biri.

Ünlü yazarın Rumeli'ye Elveda isimli bir kitabı bulunuyorİyi ki geldiler, bu burada hep beraber vatan kurduk.
İyi ki geldiler, Kemal Karpat Hocamızın anlattığı gibi, Anadolu bozkırına farklı coğrafyalardan sebze tarımını getirdiler, yanlarındaki altınlarla şirketler kurdular. Eğitim ve kültürümüze katkıları da büyüktür.
Siyaset ve ideoloji uğruna aynı bin yıllık tarihin aynı vatanda buluşmuş çocuklarını “göçmen” diye ayırmak! Çirkin ve cahilce!
ABDÜLHAMİD VE GENÇ TÜRKLER

Abdülhamid’le Atatürk’ü farklı yer ve işlevleriyle değerlendirmek yerine, birbiriyle vuruşturmak ve birini tutup öbürüne saldırmak şeklindeki ideolojik tarih anlayışıyları böyle bir çok hezeyan üretiyor.

Abdülhamid’in bu ülkeye büyük hizmetleri geçmiştir. Modern eğitimi yaygınlaştırdı, Ortaçağ usulü “patrimonyal”  yani padişahın şahsi hizmetkarlığı şeklindeki memuriyet yerine, Tanzimat’la başlayan modern bürokrasiyi ve modern mahkeme teşkilatını geliştirdi.

Liste uzatılabilir. Fakat…

Devlet öylesine zaaf içindeydi ki, Balkanlar’da asayiş sağlayamadığı için Avrupalı devletlerin denetiminde ve İtalyan General Di Giorgi kumandasında yabancı jandarma teşkilatının Rumeli’de kurulmasını Abdülhamid kabul etmek zorunda kaldı.

Meşrutiyet “Vatanı kurtarmak” için ilan edildi. İlk aylarda bunu başaracak gibi gözüküyordu. Hatta İngiliz Dışişleri Bakanı Edward Grey, İstanbul’daki büyükelçisi Gerard Lowter’ı uyarmıştı: Osmanlı’da Meşrutiyet başarılı olursa sömürgelerimiz Hindistan ve Mısır’da da halk parlamento istemeye başlar! İngiltere Genç Türkleri desteklemeyecektir.

İDEOLOJİK ŞABLONLAR

Evet Genç Türkler vatansever fakat çok tecrübesiz gençlerdi. Çok hatalar yaptılar, Osmanlı Devleti onların elinde Birinci Dünya Savaşı içinde ömrünü tamamladı.

Fakat Abdülhamid tecrübeli bir siyaset sınıfı mı yetiştirmişti? Hayır… Cevdet Paşa’dan bile şüphelendiği için Mecelle Cemiyeti’ni dağıtmıştı.

Şu da bir gerçektir ki, Abdülhamid’in okullarından mezun olanlar Milli Mücadele’yi yaptılar, Cumhuriyet’i kurdular.

Bütün bunları şu gerçeği vurgulamak için yazıyorum: Günümüz gibi tarih de çok karmaşıktır, ideolojik şablonlarla bakmak mutlak yanlıştır.

 

Kaynak:Hürriyet

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Son günlerde, Balkanlar ve Balkan Göçmenleri ile ilgili Türkiye’de başlayan tartışmaların ardından Türk Basınının usta kalemi ve ünlü b...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Son günlerde, Balkanlar ve Balkan Göçmenleri ile ilgili Türkiye’de başlayan tartışmaların ardından Türk Basınının usta kalemi ve ünlü b...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Son günlerde, Balkanlar ve Balkan Göçmenleri ile ilgili Türkiye’de başlayan tartışmaların ardından Türk Basınının usta kalemi ve ünlü b...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Son günlerde, Balkanlar ve Balkan Göçmenleri ile ilgili Türkiye’de başlayan tartışmaların ardından Türk Basınının usta kalemi ve ünlü b...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri