Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

TÜRK DÜNYASI İSTANBUL’DA BULUŞTU

Türk dünyasını bir araya getiren UNESCO Milli Komisyonları ve Komiteleri toplantılarının altıncısı İstanbul’da düzenlendi. Uluslararası Türk Dünyası Teşkilatı (TÜRKSOY) üyesi ülkeleri buluşturan toplantının açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, emekle, fikirle ve icraatla zenginleşen bu toplantıların, Türk dünyası adına, önemli kararlar alınmasına vesile olduğunu dile getirdi. TÜRKSOY gibi uluslararası iş birliklerinin UNESCO […]

09 Temmuz 2016 - 19:55 'de eklendi ve 792 kez görüntülendi. A+A-

TÜRK DÜNYASI İSTANBUL’DA BULUŞTU

Türk dünyasını bir araya getiren UNESCO Milli Komisyonları ve Komiteleri toplantılarının altıncısı İstanbul’da düzenlendi.

UNESCO Milli Komisyonları ve Komiteleri toplantılarının altıncısı İstanbul’da düzenlendi.Uluslararası Türk Dünyası Teşkilatı (TÜRKSOY) üyesi ülkeleri buluşturan toplantının açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, emekle, fikirle ve icraatla zenginleşen bu toplantıların, Türk dünyası adına, önemli kararlar alınmasına vesile olduğunu dile getirdi.

TÜRKSOY gibi uluslararası iş birliklerinin UNESCO ideallerine hizmet konusunda ve iş birliğinde çok değerli, vazgeçilmez katkıları olduğuna vurgu yapan Bakan Avcı, bu toplantıların yapılmasında ve sürekli hale gelmesindeki değerli katkıları için TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Bu Toplantıyı Medeniyet Başkenti İstanbul’da Yapmanın Haklı Gururunu Yaşıyoruz 

Bakan Avcı,Bu Toplantılar Türk Dünyası Adına Çok Değerli Bir Misyon Üstleniyor“Bugün Türkiye, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kazakistan, Moldova, Gagavuz Yeri, Türkmenistan ve KKTC’den Türk dünyasına gönül vermiş aziz dostları bir arada görmenin mutluluğu içindeyim.

Bu toplantıların ilki 2010 yılında Ankara’da gerçekleştirilmişti. İkincisini Tataristan’ın başkenti Kazan’da, üçüncüsünü Kazakistan’ın başkenti Astana’da, dördüncüsünü Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’de, beşincisini de Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaptık.

Bugün, dünyanın ve Türkiye’nin medeniyet başkenti İstanbul’da bu toplantıyı yapmanın haklı gururunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.”

Bu Toplantılar Türk Dünyası Adına Çok Değerli Bir Misyon Üstleniyor

“Güzel bir istişarenin sonucunda filizlenen bu toplantıların, Türk dünyası adına önemli kararlar alınmasına vesile olduğunu, uluslararası ve bölgesel iş birliğine ciddi katkılar sağladığını, daha fazla kültürler arası diyalog ve yakınlaşma imkânları oluşturduğunu görmekten son derece memnunum.

Türk Dünyası UNESCO toplantısı için bir araya geldiUNESCO Genel Direktörü (İrina) Bokova’nın da dediği gibi UNESCO sadece UNESCO’dan ibaret değildir. Özellikle TÜRKSOY gibi başka uluslararası iş birliklerinin UNESCO ideallerine hizmet konusunda ve iş birliğinde çok değerli, vazgeçilmez katkıları var. Bugün burada biz, 40. Dünya Miras Komitesinden bir gün önce bu toplantıyı düzenleyerek, Sayın Bokova’nın vurguladığı bu idealler ortaklığına vurgu yapmış oluyoruz.

Emekle, fikirle ve icraatla zenginleşen bu toplantıların, Türk dünyası adına çok değerli bir misyon üstlendiğine gönülden inanıyorum.

Dolayısıyla TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Milli Komisyonlarının, bu toplantıların yapılmasında ve sürekli hale gelmesindeki değerli katkıları için TÜRKSOY Genel Sekreteri Sayın Düsen Kaseinov’a ve çalışma arkadaşlarına bir kere daha teşekkür ediyorum.

Ayrıca toplantıya katılan yabancı ülke temsilcilerine ve toplantıya katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara da teşekkür ediyor, başarılı ve verimli bir toplantı olmasını temenni ediyorum.”

Coğrafyamızda Büyük Bir Miras Potansiyeli Yatmaktadır 

Türk Dünyası ToplantısıTÜRKSOY üyesi devletlerin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı alanlarına bakıldığında potansiyellerini tam anlamıyla harekete geçiremediklerini gördüklerini dile getiren UNESCO Dünya Miras Komitesi 40’ncı Oturum Başkanı Büyükelçi Lale Ülker ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Ata yurdumuzda sınırsız sayıda, üstün evrensel değere haiz kültürel ve doğal güzellik mevcut. Coğrafyamızda büyük bir miras potansiyeli yatmaktadır.

Geçici listelerimizde kayıtlı alanların Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı alanlarımızdan katbekat fazla olması bu potansiyelimizin önemli bir göstergesidir.

Ancak TÜRKSOY üyesi devletlerin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı alanlarına baktığımızda potansiyelimizi tam anlamıyla harekete geçiremediğimizi görüyoruz.

Toplantılar vesilesiyle ülkelerimizdeki benzer motifler keşfedilerek, bu unsurları birleştiren çok uluslu, sınır aşan adaylık dosyaları hazırlanabilir. Çünkü bizde, hepimizde bu potansiyeli gerçekleştirebilecek kapasitenin mevcut olduğunu düşünüyorum.”

‘Nevruz’ ve ‘Aşıklık’ Ortak Dosya Olarak Listede

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen KaseinovSözlü kültür, halk kültürü veya somut olmayan kültür denilen alanın, Türk kültürünün en güçlü yönlerinden biri olduğuna işaret eden TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’da yaptığı konuşmada, “Destanlardan masallara, ninnilerden ağıtlara, el sanatlarından mutfağa, Türk halkları, somut olmayan kültür alanında çok zengin bir mirasa sahiptir. TÜRKSOY, hazırladığı internet sayfası, yaptığı yayınlar, düzenlediği seminerler ve atölye çalışmalarıyla bu alanda farkındalık yaratmaya gayret etmektedir.” dedi.

‘Nevruz’, ‘Aşıklık’ gibi geleneksel mirasların ortak dosya olarak sunulduğunu ve listeye dahil edildiğini belirten Kaseinov, TÜRKSOY’un Türk halklarının zengin kültürünün korunmasına ve tanıtılmasına çalıştığını söyledi.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Türk dünyasını bir araya getiren UNESCO Milli Komisyonları ve Komiteleri toplantılarının altıncısı İstanbul’da düzenlendi. Uluslararası...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

Türk dünyasını bir araya getiren UNESCO Milli Komisyonları ve Komiteleri toplantılarının altıncısı İstanbul’da düzenlendi. Uluslararası...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

Türk dünyasını bir araya getiren UNESCO Milli Komisyonları ve Komiteleri toplantılarının altıncısı İstanbul’da düzenlendi. Uluslararası...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

Türk dünyasını bir araya getiren UNESCO Milli Komisyonları ve Komiteleri toplantılarının altıncısı İstanbul’da düzenlendi. Uluslararası...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri