Diyar-i Türk

Bulgaristan’da Bayram Coşkusu

Ramazan Bayramı tüm İslam aleminde olduğu gibi, Balkanlar’da en fazla Türk’ün yaşadığı Bulgaristan’da da coşkuyla kutlandı.Başkent Sofya’da ibadete açık tek cami olan Banyabaşı Camisi yetersiz kalınca cemaatin büyük bölümü sokaklara taştı. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Süleyman Gökçe, DOST Genel Genel Başkanı Lütfi Mestan ve Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Aliş Hacı ise bayramı Filibe’de karşıladı. Sultan Murad […]

Bu Haber 05 Temmuz 2016 - 21:45 'de eklendi ve 1413 kez görüntülendi.

Bulgaristan’da Bayram Coşkusu

Ramazan Bayramı tüm İslam aleminde olduğu gibi, Balkanlar’da en fazla Türk’ün yaşadığı Bulgaristan’da da coşkuyla kutlandı.Başkent Sofya’da ibadete açık tek cami olan Banyabaşı Camisi yetersiz kalınca cemaatin büyük bölümü sokaklara taştı.

Büyükelçi Süleyman Gökçe ve DOST Genel başkanı Mestan bayram namazını Filibe'de kıldıTürkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Süleyman Gökçe, DOST Genel Genel Başkanı Lütfi Mestan ve Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Aliş Hacı ise bayramı Filibe’de karşıladı.

Sultan Murad Hüdavendigar döneminde yapılan tarihi Osmanlı camiinde bayram namazını kıldıran Başmüftü, tüm dünyadaki Müslümanların bayramını kutlarken, İstanbul’da yaşanan terör saldırısını da bir kez daha kınadı.

Büyükelçi Gökçe Filibe Müftülüğünü ziyaret ettiKılınan namazın ardından, Büyükelçi Süleyman Gökçe, DOST Lideri Lütfi Mestan ve Başmüftü Mustafa Aliş Hacı vatandaşlarla bayramlaştı.Bayramlaşmanın ardından bir konuşma yapan Büyükelçi Süleyman Gökçe, bayramların maddi ve manevi birçok mesaj verdiğine dikkat çekerken şunları söyledi;
“Hoşgörü, dayanışma, bağışlama ve kardeşlik gibi yüksek manevi değerlerin, yardımlaşma ve paylaşma gibi ihtiyacın karşılanmasına yönelik maddi değerlerin yenilendiği, dostluğun en güzel örnekleriyle paylaşıldığı bir ayın ardından, Ramazan Bayramı’nı karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramlar, farklılıkların kültürel zenginliği güçlendirdiği ve her ferdin bu zenginliğin tamamlayıcı parçası olduğu anlayışından hareketle, görüş ayrılıklarına bakılmaksızın, toplumun tüm kesimlerinin kenetlenerek başarılı çalışmalarını asgari ortak paydalar zemininde beraberce yürütmeleri ve bu ruhu devralacak yeni nesiller yetiştirilmesi için vesilesi oluşturmaktadır.”

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal