Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Başbakan Yıldırım’a İlk Ziyaret Kartallar Ülkesinden

Başbakan Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşılandı.Başbakan Yıldırım ve Arnavutluk Başbakanı Rama, tören kıtasını denetledi. Rama, tören kıtasını Türkçe ‘Merhaba’ diyerek selamladı. Başbakan Yıldırım ve Rama, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yıldırım, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile Çankaya Köşkü’nde düzenlediği ortak basın toplantısında […]

30 Haziran 2016 - 13:12 'de eklendi ve 825 kez görüntülendi. A+A-

Başbakan Yıldırım’a İlk Ziyaret Kartallar Ülkesinden

Başbakan Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşılandı.Başbakan Yıldırım ve Arnavutluk Başbakanı Rama, tören kıtasını denetledi. Rama, tören kıtasını Türkçe ‘Merhaba’ diyerek selamladı. Başbakan Yıldırım ve Rama, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Rama Çankaya Köşkünde resmi törenle karşılandıBaşbakan Yıldırım, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile Çankaya Köşkü’nde düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, davetine icabet ederek Türkiye’yi ziyaret eden Rama ve çalışma arkadaşları ile bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda, dün Türkiye’nin bir kez daha hain bir saldırıya maruz kaldığını anımsatan Yıldırım, saldırıda masum, hiçbir şeyden haberi olmayan Türk ve yabancı uyruklu insanların hayatını kaybettiğini, birçok kişinin de yaralandığını söyledi.

Dostu Rama’ya gösterdiği dayanışma ve taziye dileklerinden dolayı teşekkür eden Yıldırım, “Arnavut halkının her zaman iyi ve zor günde yanımızda olduğunu bilmek bizim için büyük bir mutluluk vesilesi. Bir kez daha gördük ki terörün her türlüsü, DAEŞ, PKK ve diğerleri, terörle mücadele konusunda asla ve asla farklı bir tutum izlememek ülkelerin geleceği ve güvenliği için hayati öneme sahip. İyi terör, kötü terör örgütü olmaz. Terör örgütlerinin tek bir amacı var öldürmek ve onlara verilen emirleri yerine getirmek. Onlar kendilerini bu iş için tayin eden üst akılların taşeronlarıdır.” diye konuştu.

İki başbakan görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenlediYıldırım, Arnavutluk ile köklü ve samimi ilişkilerin olduğunu, Rama ve heyeti ile bugün yapılan görüşmede ikili ilişkilerin tüm alanlarda çok daha genişletilmesi, işbirliğinin derinleştirilmesi, karşılıklı ticaret ve yatırımların daha fazla yapılmasının sağlanmasını görüştüklerini dile getirdi.

Ayrıca büyük altyapı projelerinde Türkiye’nin ve Türk müteahhitlerinin tecrübesinden yararlanılması gibi konuları etraflıca görüştüklerini aktaran Yıldırım, birçok konuda prensip olarak mutabakata vardıklarını bildirdi.

Yıldırım, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının gelişen şartlara göre güncellenmesi konusunda da mutabık kaldıkları bir hususun öne çıktığını belirterek, “İki ülke arasındaki işbirliği sadece ticari değil. Az önce de söylediğim gibi Türkiye’nin Arnavutluk’taki müteahhitlik hizmetleri 3 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Yeni projelerle bu miktarı daha fazla artırma imkanı vardır.” değerlendirmesinde bulundu.

İş adamlarının Arnavutluk’ta yeni projelere imza atmaya devam ettiğini belirten Yıldırım, son dönemlerde özellikle enerji sektöründe Türk yatırımcıların daha fazla yer aldığını bildirdi.

Arnavutluk ile Türkiye’nin her bakımdan benzer özelliklere sahip iki ülke olduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Kültürlerinin birbirine benzerliği, geleneklerimizin birbirine benzerliği ve halkımızın yaşam tarzının, hayata bakışının birbirine benzerliği daha fazla birlikte iş yapmamızı, daha fazla her iki ülke halkının refahı için çalışmamızı bize bir görev olarak veriyor.” diye konuştu.

Yıldırım, bu görevin sorumluluğu ile ellerinden gelen her türlü gayreti göstereceklerinden emin olunmasını isteyerek, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, Rama’yı ilk resmi konuk olarak ağırlamasının kendisi için unutulmayacak bir hatıra olduğunu kaydetti.

Bir gazetecinin, “Gündemin en önemli konusu olan güvenlik dışında Arnavutluk’ta Türk yatırımcıların sayısının artmasını tartıştınız mı?” sorusuna Yıldırım, şöyle yanıt verdi.

MENŞET“Gayet tabi bu görüşmenin ana konusu, Arnavutluk ile Türkiye arasında ekonomik ilişkileri nasıl daha ileri taşırız. İkincisi, Türkiye’nin uluslararası yaptırımlar konusundaki tecrübesini Arnavutluk’ta daha fazla nasıl kullanabiliriz, Arnavutluk’un ihtiyacı olan altyapı yatırımlarına daha fazla katkı nasıl sağlarız. Hatta genel görüşmelerin dışında spesifik projeleri dahi konuştuk. O detayları burada anlatmaya gerek yok ama proje bazında da konuştuk. Altyapı, enerji, organize sanayi bölgeleri kurulması gibi konuları etraflıca konuştuk, değerlendirdik ve bundan sonra süreçlerin biraz daha hızlanması konusunda bir mutabakata vardık.”

Yıldırım, sözlerini Arnavutluk halkının yaklaşan Ramazan Bayramı’nı tebrik ederek tamamladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ARNAVUTLUK BAŞBAKANI RAMA’YI KABUL ETTİTürkiye ile ülkesi Arnavutluk arasındaki ilişkileri ‘ mükemmel’ olarak değerlendiren konuk Başbakan Rama;” Türkiye ve Arnavutluk olarak hem stratejik ortak hem de partner ülke olacağız.Özellikle ekonomi alanında birlikte çok şey başarabiliriz. Biz yalnızca misafirperver olmak istemiyoruz, Türk yatırımcılar her alanda bir çok stratejik yatırımı ülkemizde yapabilir. Denizcilik sektörü ve enerji bunların başında geliyor. Türk yatırımcılar gerek kendileri, gerekse de Arnavut yatırımcılarla hem ülkemize yönelik, hem de bölgesel yatırımlara imza atabilirler, bizim yatırımcılara sunmuş olduğumuz imkanlardan yararlanabilirler. Bu ziyaretimiz ile işbirliğinde yeni bir sayfa açacağımız inancındayım. Türk yatırımcıları en kısa sürede ülkemize bekliyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden kabul edildi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Başbakan Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Çankaya Köşkü’...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Başbakan Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Çankaya Köşkü’...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Başbakan Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Çankaya Köşkü’...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Başbakan Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Çankaya Köşkü’...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri