Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

KUR’AN-I KERİM NURU TÜM DÜNYAYI SARIYOR

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, “Planlanan ve hazırlıkları devam eden toplam 154 bin 500 adet Kuran-ı Kerim’in hazırlıkları Eylül ayına kadar tamamlanmış olacak. Gönderilmiş ve planlanan yurt içi ve yurt dışı toplam 246 bin 589 Kur’an-ı Kerim’i 2016 yılında Kur’an’a hasret gönüle ulaştıracağız” dedi. “Hediyem Kur’an Olsun” projesi ile dünyanın dört bir tarafına […]

28 Haziran 2016 - 13:49 'de eklendi ve 584 kez görüntülendi. A+A-

KUR’AN-I KERİM NURU TÜM DÜNYAYI SARIYOR

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, “Planlanan ve hazırlıkları devam eden toplam 154 bin 500 adet Kuran-ı Kerim’in hazırlıkları Eylül ayına kadar tamamlanmış olacak. Gönderilmiş ve planlanan yurt içi ve yurt dışı toplam 246 bin 589 Kur’an-ı Kerim’i 2016 yılında Kur’an’a hasret gönüle ulaştıracağız” dedi.
“Hediyem Kur’an Olsun” projesi ile dünyanın dört bir tarafına hat ve imla ile basılan Kur’an-ı Kerim ulaştıran Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Ramazan ayında da 14 ülkeye toplam 18 bin 500 mealli Kur’an-ı Kerim gönderdi.
“PROJE KAPSAMINDA ŞU ANA KADAR TOPLAM 394 BİN 962 KUR’AN-I KERİM BAĞIŞI YAPILDI”
TÜRKİYE DİYANET VAKFI, KUR'AN'A HASRET GÖNÜLLERE KUR'AN-I KTDV Genel Müdürü Mustafa Tutkun, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV tarafından yurt içinde ve yurt dışından Kur’an-ı Kerim taleplerini karşılamak için başlatılan Hediyem Kur’an Olsun Projesi kapsamında şu ana kadar toplam 394 bin 962 Kur’an-ı Kerim bağış yapıldığını bildirdi. Proje başladığından bugüne kadar 20 ülkeye 92 bin 89 Kur’an hediye ettiklerini vurgulayan Tutkun, proje kapsamında yurt içine 47 bin 339, yurt dışına da 44 bin 750 Kur’an-ı Kerim ulaştırdıklarını kaydetti.
Ramazan dolayısıyla 14 ülkeye 18 bin 500 mealli Kur’an-ı Kerim daha gönderdiklerini belirten Tutkun, “Senegal, Togo, Burkino Faso, Cibuti, Nijer ve Çad’a Fransızca mealli 6 bin Kur’an, Kazakistan’a 3 bin Kazakça mealli Kur’an, Azerbaycan’a 5 bin Azerice mealli Kur’an, Ukrayna (Kırım), Kırgızistan, Belarus’a 3 bin 500 adet Rusça mealli Kur’an, Gazze ve Hindistan’a da Arapça bin adet Kur’an-ı Kerim hediye ettik. Ramazan’da aynı zamanda bu bölgelere yardım götüren TDV ekipleri 14 ülkede Kur’an-ı Kerim dağıtımlarına da iştirak ediyor” diye konuştu.
“HER COĞRAFYADA BÖLGE HALKININ ALIŞIK OLDUĞU KIRAATLE BASILMIŞ, YEREL DİLLERDE MEALLİ MUSHAFLAR GÖNDERMEYİ PLANLIYORUZ”
TÜRKİYE DİYANET VAKFI, KUR'AN'A HASRET GÖNÜLLERE KUR'AN-I KKur’an-ı Kerim’in dünyanın değişik coğrafyalarında farklı hatlar ve farklı imla (harekelendirme) ile basıldığının altını çizen Tutkun, hat farklılığından dolayı okuma güçlüğünün önüne geçmek için her bir coğrafyada bölge halkının alışık olduğu kıraatle basılmış, yerel dillerde mealli Mushaflar göndermeyi planladıklarını söyledi.
Proje çerçevesinde Bosna Hersek’te 50 bin Boşnakça meal basılacağını bildiren Tutkun, bu konuda hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Tutkun, “Bosna’da Boşnakça resmi Osmani imlasıyla basılacak. Basılan meallerin dağıtımları Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan Sancak bölgesinde yapılacak. Ayrıca İngilizce 10 bin, İspanyolca 10 bin Arnavutça 5 bin, Almanca bin adet Kur’an-ı Kerim basımına başlanacak” ifadesini kullandı.
Yurt içinde dağıtılmak üzere de 50 bin Türkçe mealli Kur’an hazırlığı yapıldığını belirten Tutkun, “Bunun 20 binini Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda dağıtacağız. Dağıtım Türkiye genelindeki tüm yurtlara müftülükler vasıtasıyla öğrenci yurtlarındaki her odaya birer tane olacak şekilde yapılacak” şeklinde konuştu.
“EYLÜL AYINA KADAR TAMAMLANMIŞ OLACAK”
Yurt dışında yerelde meal basma hazırlıklarının da sürdüğünü ifade eden Tutkun, şunları kaydetti;”Bosna dışında Kazakistan için Kazakça basıp dağıtabilecek, Afrika’da Sudan’da farklı kıraatlerde, Etiyopya’da yerel dillerde, Kırım’da ve Tataristan’da Rusça, Arnavutluk’ta ise Arnavutça olarak basım hazırlıklarımız söz konusu. Suriyeli mültecilere 50 bin adet kendi okuyabilecekleri kıraatle basılmış Arapça Kur’an, 20 bin adet de elifba basımı için hazırlıklara başladık. Yakın zamanda basım tamamlanarak sınır ötesinde ve ülkemizde Suriyelilerin yoğun yaşadığı illerde dağıtımlar yapılacak. Planlanan ve hazırlıkları devam eden toplam 154 bin 500 adet Kuran-ı Kerim’in hazırlıkları Eylül ayına kadar tamamlanmış olacak. Gönderilmiş ve planlanan yurt içi ve yurt dışı toplam 246 bin 589 Kur’an-ı Kerimi 2016 yılında Kur’ana hasret gönüle ulaştıracağız. Planlanan meallerden Türkçe, Boşnakça, Azerice, Almanca, İngilizce, İspanyolca ve Arnavutça’nın basım hazırlıkları devam ediyor. Fransızca, Rusça ve Gürcüce dağıtımları sürüyor, bitince baskılar yeniden yapılacak.”

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, “Planlanan ve hazırlıkları devam eden toplam 154 bin 500 adet Kuran-ı Kerim...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, “Planlanan ve hazırlıkları devam eden toplam 154 bin 500 adet Kuran-ı Kerim...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, “Planlanan ve hazırlıkları devam eden toplam 154 bin 500 adet Kuran-ı Kerim...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, “Planlanan ve hazırlıkları devam eden toplam 154 bin 500 adet Kuran-ı Kerim...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri