Diyar-i Türk

AVRUPA’NIN ORTASINDA İSLAMOFOBİ ZİRVESİ

İstanbul Ümraniye Belediyesi, son dönemde Avrupa’da artan İslamofobi’ye karşı Bosna Hersek’te zirve gerçekleştirdi. Zirvede katılımcılara seslenen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Dünya bir tane ve insanlık tek bir yürek. Dolayısıyla bu dünyayı her birimizin güzel yaşayacağı bir mekan halinde sonsuza kadar taşımak bizim elimizde” dedi. Ümraniye Belediyesi, son dönemde Avrupa’da artan İslamofobi’ye karşı Bosna Hersek’in […]

Bu Haber 26 Haziran 2016 - 1:59 'de eklendi ve 524 kez görüntülendi.

AVRUPA’NIN ORTASINDA İSLAMOFOBİ ZİRVESİ

İstanbul Ümraniye Belediyesi, son dönemde Avrupa’da artan İslamofobi’ye karşı Bosna Hersek’te zirve gerçekleştirdi. Zirvede katılımcılara seslenen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Dünya bir tane ve insanlık tek bir yürek. Dolayısıyla bu dünyayı her birimizin güzel yaşayacağı bir mekan halinde sonsuza kadar taşımak bizim elimizde” dedi.
Ümraniye Belediye Başkanı Hasan CanÜmraniye Belediyesi, son dönemde Avrupa’da artan İslamofobi’ye karşı Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bir zirve gerçekleştirdi. Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın ev sahipliğinde Osmanlı yapımı Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi’nde gerçekleşen oturuma eski İspanya Başbakanı Luis Zapatero, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, eski Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kueshner, AK Parti milletvekilleri Hasan Turan, Belma Satır, Avrupa ülkelerinden gelen bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri, akademisyenler, uzmanlar ve aktivistlerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Müslüman, Katolik, Ortodoks ve Museviler’in yüzyıllar boyunca barış içinde yaşamasıyla Avrupa’nın Kudüs’ü olarak kabul edilen Saraybosna’da gerçekleşen Avrupa İslamofobi Zirvesi’nde özellikle Avrupalı katılımcılara İslam’ın hoşgörüsü anlatıldı. Üç gün boyunca devam edecek olan zirvenin sonunda ortaya çıkacak olan fikirler kitaplaştırılarak ilgili kurumlara verilecek.
“BİR KİŞİNİN YAPTIĞI BÜTÜN CAMİAYA MAL EDİLEMEZ”
İstanbul Ümraniye Belediyesi, son dönemde Avrupa'da artan İslamofobi'ye karşı Bosna Hersek'te zirve gerçekleştirdiZirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Aslolan insanlığın farklılıkları, zenginlik olarak kabul etmesi ve bu zenginliği daha da nasıl zengin bir hale getirebiliriz ve bu dünyayı farklılıklara rağmen barış içinde nasıl yürütebiliriz. Dünya kuruldu kurulalı her zaman için mutlaka ölen, öldüren vardır. Dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak. Milyarlarca insanın yaşadığı bir dünyada herkesin aynı bir frekansı olması, aynı zihniyette olması mümkün değil. Mutlaka iyi insan da, kötü insan da olacak. Birinin dini Ümraniye Belediyesi, son dönemde Avrupa'da artan İslamofobi'ye karşı Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bir zirve gerçekleştirdi.Museviliktir, birini dini Hristiyanlıktır, birinin dini de Müslümanlıktır. Ama onların yaptığı hiçbir şey Müslümanları bağlamaz. İslam’ı bağlamaz. Müslümanlara karşı bir nefret duygusunun geliştirilmesine sebep olamaz. Aynı şekilde bir Hristiyan’ın, bir Musevi’nin ya da bir Budist’in yaptığı iş de aynı şekilde bütün bir camiaya mal edilemez. Burada vurgulamak istediğimiz de budur” şeklinde konuştu.
“BİR KİŞİYİ ÖLDÜRMEK, BÜTÜN İNSANLIĞI ÖLDÜRMEK GİBİDİR”
Başkan Can, “Adı barış olan bir İslam dini, bir kişiyi yaşatmayı, bütün insanlığı yaşatmak gibi, bir kişiyi öldürmeyi de bütün insanlığı öldürmek gibi olduğunu ifade eden Kur’an-ı Kerim’in şekillendirdiği bir İslam dininden bahsediyorsak hiç kimse İslamofobi ile yaklaşmamalıdır” dedi.
“DÜNYA BİR TANE, İNSANLIK TEK BİR YÜREK”
T.C Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginayİlk günkü zirvenin ardından Başkan Hasan Can, zirvenin katılımcılarına iftar yemeği verdi. Başkan Can, iftarda konukları ile yakından ilgilendi. İftarın ardından da bir konuşma yapan Can, “Dünya bir tane ve insanlık tek bir yürek. Dolayısıyla bu dünyayı her birimizin güzel yaşayacağı bir mekan halinde sonsuza kadar taşımak bizim elimizde. Bunun için lazım olan sadece hoşgörü, sadece birbirimize katlanmak ve nefret duygularını yok etmek. Sadece İslamofobi değil, her türlü ırkçılığa ve her türlü din karşıtlığına karşı nefret duygularını yok etmek ve farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul etmek işin temel esprisi” ifadelerini kullandı.
Başkan Can, iftarın sonunda zirveye katılan Avrupalı üst düzey yöneticilere İslam eserlerinden oluşan çeşitli hediyeler verdi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal