Diyar-i Türk

MEŞHEDİ-İ HÜDAVENDİGAR’DA DUA ETTİ

Şanlıurfa’nın Haliliye Belediyesi ile Prizren Müftülüğü’nün düzenlediği iftar yemeğine katılmak üzere Kosova’ya giden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bir dizi ziyaret ve görüşmelerde bulundu. T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç tarafından karşılanan Bakan Çelik, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava ile bir araya geldi. Görüşmede, Bakan Çelik’e Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç eşlik etti. […]

Bu Haber 25 Haziran 2016 - 22:31 'de eklendi ve 965 kez görüntülendi.

MEŞHEDİ-İ HÜDAVENDİGAR’DA DUA ETTİ

Şanlıurfa’nın Haliliye Belediyesi ile Prizren Müftülüğü’nün düzenlediği iftar yemeğine katılmak üzere Kosova’ya giden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bir dizi ziyaret ve görüşmelerde bulundu.

Bakan Çelik NATO Barış Gücünde görev yapan Türk Askerini ziyaret ettiT.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç tarafından karşılanan Bakan Çelik, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava ile bir araya geldi. Görüşmede, Bakan Çelik’e Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç eşlik etti.
Kosova İslam Birliği’nin başkent Priştine’deki merkezinde gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasındaki kardeş ilişkilerin başarıyla gelişmesi nedeniyle karşılıklı olarak memnuniyet dile getirildi. Bakan Çelik Ramazan ayı boyunca şehirler arasında tertiplenen iftar programlarının iki halk ve iki ülke arasındaki işbirliğin gelişmesine katkı sapladığını anımsattı.
Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Terneva ve Bakan ÇelikKosova İslam Birliği’ndeki görüşmede, Ramazan ayında Kosova’yı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çelik, Türkiye’nin Kosova’ya ve Kosova halkına ayrı bir önem ve değer verdiğini kaydetti. İki ülke arasında tarihi ve kültürel bağların güçlü olduğuna işaret eden Bakan Çelik, “Bu ilişkileri bozmak ve zedelemek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Bu ilişkileri daha ileriye taşıyacağız” dedi.
Yaşar Bey Camii çalışmalarıyla ilgili TİKA Koordinatörü Ümütlü'den bilgiler aldıTürkiye’nin Kosova’yı desteklemeyi sürdüreceğini kaydeden Bakan Faruk Çelik, Türkiye’yi kaos içinde olan bir ülke olarak göstermeyi, Türkiye’nin bir iki ilindeki terörle mücadeleyi, Türkiye’nin genelinde karışıklık olarak yansıtmaya çalışan çevrelerin olduğunu bildiklerini söyledi. Bakan Çelik Türkiye ile Kosova arsında gelecekte ilişiklerin daha da derinleşmesi için çalışacaklarını
vurguladı. Kosova Müftüsü Naim Tırnava, Bakan Çelik’e, Priştine’de inşa edilecek Merkez Camisi hakkında bilgi verdi. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Priştine’de inşa edilecek caminin inşaatına da Ramazandan sonra başlanacak.
Bakan Çelik Sultan Murad Türbesinde dua ettiMüftü Ternava, Türkiye’nin Kosova’ya sağladığı destek ve katkılarından dolayı teşekkür ederek, iki ülke arasında farklı alanlarda devam eden iş birliğinin mükemmel olduğunu söyledi.
Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tırnava ile görüşmesinin ardından Kosova Fatihi Sultan Murad Hüdavendigar’ın türbesini de ziyaret etti, burada dua etti.

TİKa tarafından restore edilen ve geçriğimiz günlerde ibadete açılan Yaşar Bey Camiini de ziyaret eden Bakan Çelik, TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü’den çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Kosova ziyaretini Prizren’de sürdüren Bakan Çelik, Türk Temsil Heyet Başkanlığını ziyaret etti, ardından Bayraklı Camii avlusundaki iftara katıldı.

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal