Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“TİKA EN ÖNEMLİ DIŞ POLİTİKA ENSTRÜMANLARIMIZDAN BİRİ HALİNE GELDİ”

 Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Bugün çok değerli bilim insanlarının desteği ile ortaya çıkan ‘Balkanlarda İslam Miadı Dolamayan Umut’ adlı eser İslam’ın Balkanlar’daki serüvenin daha iyi anlamamızı sağlarken, kültür hayatımıza bir halka daha eklenmektedir” dedi. TİKA işbirliği ile hazırlanan ve alanında en kapsamlı eser olarak değerlendirilen “Balkanlarda İslam ve Miadı Dolmayan Umut” kitabının tanıtımı gerçekleştirildi. Eserin […]

24 Haziran 2016 - 3:14 'de eklendi ve 688 kez görüntülendi. A+A-

“TİKA EN ÖNEMLİ DIŞ POLİTİKA ENSTRÜMANLARIMIZDAN BİRİ HALİNE GELDİ”

 Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Bugün çok değerli bilim insanlarının desteği ile ortaya çıkan ‘Balkanlarda İslam Miadı Dolamayan Umut’ adlı eser İslam’ın Balkanlar’daki serüvenin daha iyi anlamamızı sağlarken, kültür hayatımıza bir halka daha eklenmektedir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak TİKA Balkanlar Buluşması İftarında Balkanlardan din ve devlet adamları ile biraraya geldiTİKA işbirliği ile hazırlanan ve alanında en kapsamlı eser olarak değerlendirilen “Balkanlarda İslam ve Miadı Dolmayan Umut” kitabının tanıtımı gerçekleştirildi. Eserin tanıtım paneline Başbakan Yardımcısı Veysi Kanık, Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve çok sayıda davetli katıldı.

“TİKA, EN ÖNEMLİ DIŞ POLİTİKA ENSTRÜMANLARIMIZDAN BİRİ HALİNE GELDİ”
TİKA’nın kuruluşundan bu yana 24 yılı hizmet ve yatırımla geçirdiğine değinen Kaynak, “Gerçekten gözbebeğimiz, yüzümüzü ağartan bir kurum var ortada. Başta yakın coğrafyamız olmak üzere bugün kalkınma işbirliği alanında Türkiye; ekonomik, sosyal ve kültürel alandaki birikimini başta yakın coğrafyamız olmak üzere tüm dünya ile Makdedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat MATUSİTEB Başkanı Tahsin İbrahimcömertçe paylaşıyor. Dünyada güvenlik odaklı politik yaklaşımların güçlendiği, birlikte kalkınma, sosyal adalet gibi kavramların derin yara aldığı bir dönemde Türkiye, insan odaklı medeniyet birikimiyle son 14 yılda yaşanan ekonomik büyüme ve istikrarın sonucu olarak TİKA ile başta kendi kültür coğrafyası olmak üzere dünyanın en ücra noktalarına şeffaf ve yapıcı politik bir vizyonla ulaşıyor. Bu yeni dönemde ülkemizin güven ve istikrar alanına dönüşmesi sürecinde TİKA, en önemli dış politika enstrümanlarımızdan biri haline geldi” ifadelerine yer verdi.
“Dünyanın zengin ülkeleri kalkınma yardımlarına en çok ihtiyaç duyan en az gelişmiş ve kırılgan ülkeler yerine, orta gelirli ülkelere yardım yapmayı tercih ediyor” diyen Kaynak konuşmasını şöyle sürdürdü:
KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar meclis Başkanvekili Fikrim Damka“Oysa Türkiye, TİKA eliyle geri kalmışlık gibi kavramlarla horlanan, görmezden gelinen, yoksulluğa mahkûm edilen mazlum ve mahrumların yanında yer almaya devam ediyor. Dünyanın neresinde ihtiyaç sahibi bir halk varsa yardımına koşuyoruz. Birilerinin yüksek riskli diye dönüp bakmadığı, kendi kaderine terk ettiği; iç çatışmaların, kıtlığın ve savaşların yaşandığı ülkelere gidip fedakârca ve büyük bir özveriyle projeler yürütüyoruz.”
“KÜLTÜR HAYATIMIZA BİR HALKA DAHA EKLENMEKTEDİR.”
TİKA’nın katkıları ile gün yüzüne çıkan bir eser vesilesi ile bir arada bulunduklarını belirten Kaynak, “Bugün çok değerli bilim insanlarının desteği ile ortaya çıkan ‘Balkanlarda İslam Miadı Dolamayan Umut’ adlı eser İslam’ın Balkanlar’daki serüvenin daha iyi anlamamızı sağlarken, kültür hayatımıza bir halka daha eklenmektedir. Bu kıymetli eserin ortaya çıkmasına katkıda bulunan bilim insanlarına ve bugün mutluluğumuzu bizimle burada paylaşan tüm konuklarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

“COĞRAFYAMIZDA YAŞANAN HADİSELERİN BİR MEDENİYET KRİZİ OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZİYORUM”
Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan ve genel Başkan yardımcısı Şabanali Ahmetİslam medeniyetini doğru anlamak için İslam’ın yayılış tarihini İslam’ın farklı coğrafyalarında meydana getirdiği inşa ettiği medeniyetleri doğru okumak ve doğru anlamak gerektiğinin altını çizen Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Coğrafyamızda yaşanan hadiselerin sadece birer terör hadisesi olmadığını mezhep çatışmasından ibaret olmadığını, coğrafyamızda yaşanan hadiselerin bir medeniyet krizi olduğunun altını çiziyorum. Yaşadığımız medeniyet krizini doğru okumak ve doğru anlamak için bizim İslam’ın farklı coğrafyalarda inşa ettiği medeniyeti doğru okumamız ve doğru anlamamız gerekiyor” diye konuştu.
Başbakan Yardımcısı Kaynak TİKA Balkanlar Buluşması İftar Programı'na katıldıİslam medeniyetinde üç medeniyet havzasında inşa edilen ilişkilerin birbirine çok benzediğine dikkat çeken Görmez, bunların Endülüs İslam Medeniyeti, Maveraünnehir medeniyeti, Balkanlar olduğunu belirterek, “3 medeniyet havzası birbirine çok benziyor. Çok farklı coğrafyalarda inşa edilen fikirler düşünceler birbirine çok benziyor bunlardan ilki Endülüs’tür. Endülüs İslam medeniyeti 8 asır hayatta kalmış bir felsefe inşa etmiş medeniyet olarak okunabilir. Bugün Balkanlardaki İslam’ı iyi anlamak için Endülüs’ü yeniden okumak gerektiğini düşünüyorum” açıklamasında bulundu.
Görmez, ‘Balkanlarda İslam Miadı Dolamayan Umut’ adlı esere ilişkin ise “Gerçekten böyle bir esere ihtiyaç vardı. İçinde önemli tarih hocalarımızın bizzat yer almaları kitabın değerini yükseltiyor” ifadelerini kullandı.
Konuşmalarının ardından Kaynak, Görmez ve davetliler TİKA Balkanlar Buluşması İftar Programı’na katıldı. Başbakan Yardımcısı Kaynak ayrıca Balkanlar’dan gelen din ve siyaset adamlarını ülkeler halinde ayrı ayrı kabul ederek bilgiler aldı

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

 Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Bugün çok değerli bilim insanlarının desteği ile ortaya çıkan ‘Balkanlarda İslam Miadı Dolamayan Um...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

 Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Bugün çok değerli bilim insanlarının desteği ile ortaya çıkan ‘Balkanlarda İslam Miadı Dolamayan Um...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

 Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Bugün çok değerli bilim insanlarının desteği ile ortaya çıkan ‘Balkanlarda İslam Miadı Dolamayan Um...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

 Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Bugün çok değerli bilim insanlarının desteği ile ortaya çıkan ‘Balkanlarda İslam Miadı Dolamayan Um...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri