Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“KIRGIZİSTAN’IN NÜFUSU TÜRKİYE HALKIYLA BİRLİKTE 86 MİLYON”

Keçiören Belediyesi’nin düzenlediği 7. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde kardeş ülke Kırgızistan Keçiören’e konuk oldu.  Kalaba Kent Meydanı’nı dolduran Keçiörenliler’in yanısıra programa, Kırgızistan Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak,  Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. İbrahim Cunusov, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Karakol Belediye […]

24 Haziran 2016 - 14:22 'de eklendi ve 1276 kez görüntülendi. A+A-

“KIRGIZİSTAN’IN NÜFUSU TÜRKİYE HALKIYLA BİRLİKTE 86 MİLYON”

Keçiören Belediyesi’nin düzenlediği 7. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde kardeş ülke Kırgızistan Keçiören’e konuk oldu. 

Ak, Kırgız kültürünü yakından tanımak isteyenlere kültür evini ziyaret etmeleri tavsiyesinde bulundu.Kalaba Kent Meydanı’nı dolduran Keçiörenliler’in yanısıra programa, Kırgızistan Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak,  Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. İbrahim Cunusov, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Karakol Belediye Başkanı Daniiar Arrpachiev, Kırgızistan Fahri Konsolosu Mustafa Kurt katıldı.
“Sınırları aşan kardeşlikte gönül coğrafyamızın ortasında yer alan Kırgızistan’ı misafir ediyor ve onlara misafir oluyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Baba yurttan ana yurda geldiler. Barış ve huzur içinde giderek gelişen Kırgızistan ile iş birliğimizi geliştirmeyi arzu ediyoruz. Yerel yönetimler olarak bizler de bu dostluğun gelişmesine katkı sunuyoruz. Kırgızistan Karakol Belediyesi ile Keçiören Belediyesi arasında kardeşlik protokolü imzaladık. Hayırlı olsun” dedi. Kırgız Kültür Evi’ni açtıklarını da hatırlatan Ak, Kırgız kültürünü yakından tanımak isteyenlere kültür evini ziyaret etmeleri tavsiyesinde bulundu.
Kırgızistan Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Ramazan’ın İslam aleminin kurtuluşuna vesile olmasını temenni ederek, “Kırgız dostlarımızla gözlerimizin şekli farklı olsa da gözyaşlarımızın rengi aynıdır, biz aynı toprakların, aynı coğrafyanın insanlarıyız. 1991 yılında Kırgızistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.
“KIRGIZİSTAN’IN NÜFUSU TÜRKİYE HALKIYLA BİRLİKTE 86 MİLYON”
Kırgızistan Kültür EviTürkler’le Kırgızlar’ın medeniyet, tarih, dil, din birliği yaptığının altını çizen Kırgızistan Büyükelçisi Prof. Dr. İbrahim Cunusov ise, Mevlana’nın “İnsanları güzelleştiren gözü, yüzü değil ağzından çıkan sözüdür” cümlesini hatırlatarak, “Bizler Türkiye ile aynı şeyleri söylüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir programda Kırgızistan’ın nüfusunu merak edip sormuştu altı milyon mu diye, ben de kendilerine Kırgızistan’ın nüfusu Türkiye halkıyla birlikte 86 milyon demiştim. Bizlerin kardeşliğinin bir işareti de bayraklarımız. İki ülkenin de bayrağının rengi kırmızı, Türk bayrağında ay- yıldız, Kırgız bayrağında güneş var. Ay-yıldız 12 saat olan geceyi, güneş 12 saat gündüzü tanımlıyor, böylece iki ülke bir günü tamamlıyor” dedi.
MANAS DESTANI'NIN KAHRAMANI KIRGIZLAR DOSTLUK RÜZGARLARI ESTİRDİKarakol Belediye Başkanı Daniiar Arrpachiev, Keçiören Belediyesi ile imzaladıkları kardeşlik protokolüne atıf yaparak, iki kardeş halk arasındaki iş birliğinin gelişip güçlenmesi temennisinde bulundu.
Programda Kırgızlı sanatçılar dansları ve müziklerinden seçkin eserler sunarlarken, Karakol Belediye Başkanı Daniiar Arrpachiev Başkan Ak’a Kırgız milli giysisi olan cepken ve kalpak hediye etti. Hediye takdiminin ardından gece, toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.
BAŞKAN AK’I DÜNYA GÖÇEBE OYUNLARI’NA DAVET ETTİLER
Kırgızlı sanatçılar dansları ve müziklerinden seçkin eserler sundu
Öte yandan Kırgızistan Büyükelçisi Prof. Dr. İbrahim Cunusov, Karakol Belediye Başkanı Arrpachiev ve beraberindeki heyet, program öncesi Mustafa Ak’ı makamında ziyaret etti. Başkan Ak, Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde Kırgızistan’ı misafir etmekten duydukları mutluluğu dile getirdi. Karakol Belediye Başkanı Daniiar Arrpachiev, Başkan Ak’ı Eylül ayında yaklaşık 40 ülkenin katılımıyla gerçekleştirecekleri 2016 Dünya Göçebe Oyunları’na ve 25 Ağustos 2016’da düzenleyecekleri Bağımsızlık Günü törenlerine davet etti. Karşılıklı istişare ve tecrübe paylaşımlarının devam edeceği mesajlarının verildiği görüşmede Başkan Arrpachiev, “Türk dünyasının başı olan Atatürk’ün ismini vereceğimiz bir kültür ve spor merkezi yapmak istiyoruz, tecrübelerinizi ve desteğinizi yanımızda görmek isteriz” derken, Başkan Ak, “Tecrübelerimizi paylaşmaya her zaman hazırız” yanıtını verdi.
Karakol Belediye Başkanı Daniiar Arrpachiev, Başkan Ak’a Isıkgöl’ün tarihini anlatan bir kitap hediye etti. Başkan Ak da Arrpachiev’e Keçiören’i anlatan kitapla tecrübe paylaşımına katkı sunması temennisiyle “Hizmette 6 Altın Yıl” kitabını hediye etti.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Keçiören Belediyesi’nin düzenlediği 7. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde kardeş ülke Kırgızistan Keçiören’e konuk oldu.  Kalaba Ken...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Keçiören Belediyesi’nin düzenlediği 7. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde kardeş ülke Kırgızistan Keçiören’e konuk oldu.  Kalaba Ken...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Keçiören Belediyesi’nin düzenlediği 7. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde kardeş ülke Kırgızistan Keçiören’e konuk oldu.  Kalaba Ken...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Keçiören Belediyesi’nin düzenlediği 7. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde kardeş ülke Kırgızistan Keçiören’e konuk oldu.  Kalaba Ken...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri