Diyar-i Türk

KOSOVALI TÜRKLER KDTP SOFRASINDA BULUŞTU

Kosova Türk Toplumu, Kosova Demokratik Türk Partisi tarafından verilen iftarda bir araya geldi. Prizren’de düzenlenen iftar programına, Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kosova Güvenlik Gücü Bakanı Haki Demolli,Kosova Meclis Başkanvekili Fikrim Damka, Makedonya Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı ve Makedonya Parlamentosu Milletvekili Dr. Kenan Hasip, Kosova Milletvekili Müferra Şinik, […]

Bu Haber 19 Haziran 2016 - 19:32 'de eklendi ve 1162 kez görüntülendi.

KOSOVALI TÜRKLER KDTP SOFRASINDA BULUŞTU

İftara katılanlar Sami Özer’in sahne aldığı Türk Tasavvuf Müziği Konserini dinledi.Kosova Türk Toplumu, Kosova Demokratik Türk Partisi tarafından verilen iftarda bir araya geldi. Prizren’de düzenlenen iftar programına, Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kosova Güvenlik Gücü Bakanı Haki Demolli,Kosova Meclis Başkanvekili Fikrim Damka, Makedonya Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı ve Makedonya Parlamentosu Milletvekili Dr. Kenan Hasip, Kosova Milletvekili Müferra Şinik, T.C Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Türk Temsil heyet Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava, Kosova’da görev yapan Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile binden fazla vatandaş katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçiİftara katılanlara hitaben bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi kendini evinde gibi hissettiğini ifade ederek başladığı konuşmasını;

“İşte İslam budur, Müslümanlık budur. Bu birliği, bu beraberliği, bu ruhu güçlendirip yaygınlaştırdığımız ölçüde hem Müslümanlar, hem de insanlık barışa, huzura ve saadete erişecektir.” Şeklinde devam etti.

KDTP Milletvekili Müferra Şinik ve Başkonsolos Selen EvcitKosova ile ilişkileri asırlar öncesine dayanan Türkiye’nin dost ve kardeş ülkeye desteklerinin bundan sonra da devam edeceğini belirten Bakan Tüfenkçi, Kosova’nın kalkınmasına, Avrupa Birliği ve NATO’ya alınmasına ve Kosova’yı tanıyan ülkelerin sayısının armasına geçmişte olduğu gibi bundan sonra da destek olacaklarını vurguladı.

Yemek Duasını Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Terneva yaptıKosova’da 340 milyon avro Türk yatırımı ve 1 milyar avro da Türk müteahhitler tarafından üstlenilen projeler olduğuna dikkat çeken Tüfenkci, Türkiye’nin Kosova’yavdoğrudan en fazla yatırım yapan ülke olduğunu ifade etti.

Kosova’daki ortak tarihi ve kültürel mirası eserlerin korunmasına ve restorasyonuna Türkiye olarak  büyük önem verdiklerini ve başta TİKA olmak üzere değişik kurumlar aracılığıyla ülkede çalışmalar yaptıklarını da hatırlatan konuk bakan bu tür çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini belirtti.

KDTP Lideri ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılarİftara katılan tüm konukların Ramazan ayını tebrik ederek konuşmasına başlayan KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ise, Türkiye’nin Kosova’nın bağımsızlığını kazandığı ilk günden itibaren her alanda dost ve kardeş ülkenin yanında olduğuna dikkat çekti ve; “Kosova’nın kalkınmasında ve gelişmesinde emeği geçen bütün devletlere, özellikle de Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ederim.” şeklinde duygularını ifade etti.

Kosova Başbakanı İsa MustafaKosova Başbakanı İsa Mustafa ise iftarda yaptığı konuşmada, Kosova Türk Toplumunun her zaman ülkesine bağlı ve Kosova’nın kalkınması için mücadele eden bir toplum olduğuna vurgu yaptı ve Türkiye’ye ülkesine verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

İftar yemeğinin ardından konuklar Prizren Kültür Evi’nde Sami Özer’in sahne aldığı Türk Tasavvuf Müziği Konserini dinledi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal