Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Torunlarından Meşhed-i Hüdavendigar’a Vefa

 Osmanlı’ya Cihan İmparatorluğunun kapılarını sonuna kadar açan Kosova Savaşı sırasında,savaş meydanında şehit düşen ve tek şehit padişah olan Sultan Murad Hüdavendigar Han, vefatının 627’nci yılında şehit edildiği Kosova’daki kabri başında dualarla anıldı. Kosova’nın Obiliç kasabasında bu yıl 12’ncisi düzenlenen ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın evsahipliği yaptığı anma törenine, KDTP Genel Başkanı ve Kosova Cumhuriyeti […]

16 Haziran 2016 - 18:30 'de eklendi ve 920 kez görüntülendi. A+A-

Torunlarından Meşhed-i Hüdavendigar’a Vefa

 Osmanlı’ya Cihan İmparatorluğunun kapılarını sonuna kadar açan Kosova Savaşı sırasında,savaş meydanında şehit düşen ve tek şehit padişah olan Sultan Murad Hüdavendigar Han, vefatının 627’nci yılında şehit edildiği Kosova’daki kabri başında dualarla anıldı.

MURAD HÜDAVENDİGAR HAN KOSOVA’DAKİ KABRİ BAŞINDA ANILDI OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR: "HOŞGÖRÜ VE ADALET GETİREREK GÖNÜLLERİ FETHETTİ" "ZAFERLERİN SIRRI, KALEM EHLİYLE KILIÇ EHLİNİN ORTAK GAYRETİYDİ"Kosova’nın Obiliç kasabasında bu yıl 12’ncisi düzenlenen ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın evsahipliği yaptığı anma törenine, KDTP Genel Başkanı ve Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar,Kosova Meclis Başkanvekili Fikrim Damka, Türkiye Cumhuriyeti Piriştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç,Türk Temsil Heyet Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı, Milletvekili Müferra Şinik, KTAP Genel Başkanı ve Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Selin Evcit,TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Kosova Din İşleri Koordinatörü İdris Keskin, Kosova İslam Birliği Başkan Vekili Bahri Seydiu, Meşhed-i Hüdavendigar Deneği Başkanı Mahammed Ali Yıldırım ile Türkiye ve Kosova’dan gelen çok sayıda misafir katıldı.
Türbenin bahçesinde ki anma töreni, Kur’an-ı Kerim ve Sultan Murad Hüdavendigar Han’ın savaş meydanında yapmış olduğu duanın okunmasıyla başladı.

MURAD HÜDAVENDİGAR HAN KOSOVA’DAKİ KABRİ BAŞINDA ANILDI OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR: "HOŞGÖRÜ VE ADALET GETİREREK GÖNÜLLERİ FETHETTİ" "ZAFERLERİN SIRRI, KALEM EHLİYLE KILIÇ EHLİNİN ORTAK GAYRETİYDİ"Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sultan 1. Murad Han’ın sergilediği şefkat, merhamet ve adaletli yönetim anlayışıyla çevresindekiler tarafından baba gibi sevilerek ‘Hüdavendigar’ ismini aldığını söyledi. Murad Hüdavendigar Han’ın fethedilen topraklarda baskıcı bir yönetim yerine, şefkatli bir üslup anlayışını benimsediğini belirten Başkan Dündar, “Böylece Osmanlı’ya olan sempati artmış, bölge halkının güveni kazanılmıştır. Buralarda huzur ve sükunet hakim olmuştur. Zaferlerle elde ettiği yerleri her biri sanat eseri olan mimari eserlerle donatmıştır. Osmanlı’da hakim olan hoşgörü ve yaşatma arzusu üm fetihleri birer medeniyet hamlesi haline getirmiştir. Buna vesile olan husus ise Osmanlı’da kalem ehliyle kılıç ehlinin ortak gayretiydi. Osmanlı’ya Balkanların kapısını açan Sultan Murad Han ve fetih ehli de, buralara barış, kardeşlik, adalet ve hoşgörüyü getirerek gönülleri fethetmiştir. Bizler de yaptığımız çalışmalarla bu geleneği yaşatmayı hedefliyoruz” dedi.
MURAD HÜDAVENDİGAR HAN KOSOVA’DAKİ KABRİ BAŞINDA ANILDI OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR: "HOŞGÖRÜ VE ADALET GETİREREK GÖNÜLLERİ FETHETTİ" "ZAFERLERİN SIRRI, KALEM EHLİYLE KILIÇ EHLİNİN ORTAK GAYRETİYDİ"Meşhed-i Hüdavendigar Derneği işbirliğinde Ramazan ayına denk gelen anma etkinlerinde, yüzyıllar sonra aynı coğrafyada barış ve kardeşlik duygularıyla buluşmanın hazzını yaşadıklarını söyleyen Dündar, bu programların iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkısı olduğunu ifade etti. Dündar, “Balkanlar, Osmanlı’dan sonra çok gözyaşı döktü, çok savaş gördü. Ancak bunlar artık sona erdi. Şu bilinmelidir ki Balkanlardaki kardeşlerimizin sorunları bizlerin de sorunudur. Osmangazi Belediyesi olarak biz bir yandan tarihi mirasa sahip çıkarken, diğer yandan da manevi mirası koruyup yaşatmaya büyük özen gösteriyoruz. Bu çerçevede Ramazanda kurduğumuz iftar sofraları, düzenlediğimiz sünnet şenlikleri, gibi pek çok etkinlikle, bölgedeki kardeşlerimizle derin bağlarımızı güçlendiriyoruz” dedi.
Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da törende yaptığı konuşmada, “Sultan Murad bu coğrafyayı fethedip bizleri buralara yerleştiren kişi. Dolayısıyla bizlerin gönlündeki yeri çok farklı. 12 yıldır Osmangazi Belediyesi ile birlikte gerçekleşen bu etkinlik, Kosova ve Türk halkları arasında daha fazla dostluklar kurulmasına önemli bir katkı sağlıyor. Kosova’ya desteklerinden dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyor, bu desteklerin devam edeceğini biliyorum” diye konuştu.
Büyükelçi Kılıç, Sultan Murad Han'ın türbesinin bulunduğu bu topraklar, Balkan Halklarının Türk halkı ile yüzyıllara dayanan bir dostluk ve kardeşlik bağının bir nişanesidirTürkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, konuşmasında şunları söyledi:“Sultan Murad Han’ın türbesinin bulunduğu bu topraklar, Balkan Halklarının Türk halkı ile yüzyıllara dayanan bir dostluk ve kardeşlik bağının bir nişanesidir. Atalarımızın bize ve Kosova halkına bir yadigarı olan bu türbede en büyük temennim, iki ülke halkının geçmişte olduğu gibi dostluk, barış ve kardeşlik içerisinde geleceğe birlikte yürümesidir. Bunun gerçekleşmesi için elimizden gelen çaba ve desteği vereceğimizi belirterek, herkesin Ramazanını kutluyorum” dedi.
Meşhed-i Hüdavendigar Derneği Başkanı Muhammed Ali Yıldırım ve Uludağ Üniversitesi Tarih Profesörü Yusuf Oğuzoğlu’nun yaptığı konuşmaların ardından yapılan iftar duası sonrası, törene katılan misafirler türbenin bahçesinde hep birlikte iftar açtı.

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

 Osmanlı’ya Cihan İmparatorluğunun kapılarını sonuna kadar açan Kosova Savaşı sırasında,savaş meydanında şehit düşen ve tek şehit...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

 Osmanlı’ya Cihan İmparatorluğunun kapılarını sonuna kadar açan Kosova Savaşı sırasında,savaş meydanında şehit düşen ve tek şehit...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

 Osmanlı’ya Cihan İmparatorluğunun kapılarını sonuna kadar açan Kosova Savaşı sırasında,savaş meydanında şehit düşen ve tek şehit...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

 Osmanlı’ya Cihan İmparatorluğunun kapılarını sonuna kadar açan Kosova Savaşı sırasında,savaş meydanında şehit düşen ve tek şehit...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri