Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Hedef Modern Üretim ve Göçü Durdurmak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Üretiminin Arttırılması Projesi ile Doğu Bosna’da iç göç engellenerek, tarımsal istihdam artırılacak. Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Üretiminin Arttırılması Projesi ile modern teknoloji aracılığıyla üretim, verim ve kalitenin artmasına paralel olarak gelirin arttırılması,  patates üreticilerinde pozitif ekonomik […]

16 Haziran 2016 - 19:52 'de eklendi ve 491 kez görüntülendi. A+A-

Hedef Modern Üretim ve Göçü Durdurmak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Üretiminin Arttırılması Projesi ile Doğu Bosna’da iç göç engellenerek, tarımsal istihdam artırılacak.

Bölgede yeni faaliyete geçecek kızartmalık patates fabrikalarında ve iç piyasada değerlendirilmesi amaçlanıyorGıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Üretiminin Arttırılması Projesi ile modern teknoloji aracılığıyla üretim, verim ve kalitenin artmasına paralel olarak gelirin arttırılması,  patates üreticilerinde pozitif ekonomik büyümenin gerçekleştirilmesi ve tarımsal araştırma alanında Bosna Hersek ve Türkiye’nin bilimsel kurumları arasında işbirliği kurulması hedefleniyor.

Projenin ilerleyen safhalarında Türk patates çeşitlerinin kullanımı yoluyla verim ve gelirleri arttırıp, üretim kalitesi yüksek yeni patates tohum çeşitleri ve genotiplerini tespit etmek amaçlanıyor.  Bosna Hersek’te tarımsal kalkınma alanında çalışan akademisyenler projenin Doğu Bosna’da yerel halkın  istihdam ve ekonomik kalkınmasını sağlayarak, iç göçü engelleyeceğini ifade ediyor.

Bosna Hersek’te patates üretim sektörünün son yıllarda ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya. Kalitesiz patatesin pazarlama gücünün düşmesi patates üreticilerinde büyük ekonomik kayıplar yaşanmasına neden oluyor.Eski patates üretim teknolojisinin yetersizliği ve yeni çeşitlerin mevcut olmaması ortaya kırsal fakirliği çıkartıyor.

Projenin ilk safhasında, Bratunac’da üç ton patates tohumunun 10 dekar arazide demonstrasyon amacıyla ekimine başlandı.Yeni üretim teknolojilerine ve çeşitlerine olan ihtiyacı gören TİKA,  Bosna Hersek ve Banja Luka’da mevcut Ziraat Fakülteleri ve Araştırma Kurumları, bu sorunların çözümüne yönelik yapılması gereken bilimsel çalışmalar için gerekli  finansal ve teknik destek ihtiyacının karşılanması ile yerli ve kaliteli tohum, eğitim, kooperatifleşme ve pazarlama yatırım konularını kapsayan paket bir proje hazırlayarak  Bratunac bölgesinde patates üretim çalışmalarına başladı.

Projenin ilk safhasında, Bratunac’da üç ton patates tohumunun 10 dekar arazide demonstrasyon amacıyla ekimine başlandı. Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi uzmanlarının gözetiminde gerçekleştirilen deneme ekimlerinde daha önce yapılmayan ekim öncesi ilaçlama gerçekleştirilerek yeni teknikler ile  patates üretiminden yüksek verim alınması amacıyla demonstrasyon alanında sulama sistemleri de kurularak, Bosna Hersek’te kaliteli ve verimli bir üretim süreci başlatıldı.

projenin Doğu Bosna’da yerel halkın  istihdam ve ekonomik kalkınmasını sağlayarak, iç göçü engelleyeceğini ifade ediyorProjenin ilerleyen safhalarında toplamda 20 hektar alanda modern yöntemlerle patates üretiminin yapılması, elde edilecek ürünlerin bölgede yeni faaliyete geçecek kızartmalık patates fabrikalarında ve iç piyasada değerlendirilmesi amaçlanıyor.

TİKA tarafından hazırlanan,Bosna Hersek’te Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Üretiminin Arttırılması Projesi üç yıl sürecek. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü ve Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde yürüyecek olan proje kapsamında, Doğu Bosna’nın Bratunac bölgesinde modern ekipmanlar ve AR-GE çalışmaları ile patates üretimi teşvik edilecek, patates üretiminden yüksek verim alınmasını sağlayacak, tarımsal faaliyetler çiftçilere öğretilecek, bölgedeki Ziraat Fakülteleri ve Araştırma Kurumlarına yönelik kapasite arttırıcı çalışmalar ve sosyal dayanışmaya öncü olarak kooperatifleşme çalışmaları gerçekleştirilerek kalkınma ve istihdamda yüzlerce insana ve aile işletmelerine ekonomik destek sağlanacak.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İzzetbegovic Şanlıurfa’da İzzetbegovic Şanlıurfa’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Ü...

“ALİYA’NIN EN BÜYÜK ESERİ BOSNA, EN ÖNEMLİ MİRASI DA ASALETİDİR” “ALİYA’NIN EN BÜYÜK ESERİ BOSNA, EN ÖNEM...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Ü...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Ü...

Kosova ve Bosna’dan Bodrum çıkartması Kosova ve Bosna’dan Bodrum çıkartm...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Ü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Türk vekiller kelle aldı! Türk vekiller kelle aldı!...

 “ Türkiye ve Sırbistan, tam olarak 600 yıl Arnavut hal...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ...

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş ol...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri