Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Hedef Modern Üretim ve Göçü Durdurmak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Üretiminin Arttırılması Projesi ile Doğu Bosna’da iç göç engellenerek, tarımsal istihdam artırılacak. Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Üretiminin Arttırılması Projesi ile modern teknoloji aracılığıyla üretim, verim ve kalitenin artmasına paralel olarak gelirin arttırılması,  patates üreticilerinde pozitif ekonomik […]

16 Haziran 2016 - 19:52 'de eklendi ve 552 kez görüntülendi. A+A-

Hedef Modern Üretim ve Göçü Durdurmak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Üretiminin Arttırılması Projesi ile Doğu Bosna’da iç göç engellenerek, tarımsal istihdam artırılacak.

Bölgede yeni faaliyete geçecek kızartmalık patates fabrikalarında ve iç piyasada değerlendirilmesi amaçlanıyorGıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Üretiminin Arttırılması Projesi ile modern teknoloji aracılığıyla üretim, verim ve kalitenin artmasına paralel olarak gelirin arttırılması,  patates üreticilerinde pozitif ekonomik büyümenin gerçekleştirilmesi ve tarımsal araştırma alanında Bosna Hersek ve Türkiye’nin bilimsel kurumları arasında işbirliği kurulması hedefleniyor.

Projenin ilerleyen safhalarında Türk patates çeşitlerinin kullanımı yoluyla verim ve gelirleri arttırıp, üretim kalitesi yüksek yeni patates tohum çeşitleri ve genotiplerini tespit etmek amaçlanıyor.  Bosna Hersek’te tarımsal kalkınma alanında çalışan akademisyenler projenin Doğu Bosna’da yerel halkın  istihdam ve ekonomik kalkınmasını sağlayarak, iç göçü engelleyeceğini ifade ediyor.

Bosna Hersek’te patates üretim sektörünün son yıllarda ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya. Kalitesiz patatesin pazarlama gücünün düşmesi patates üreticilerinde büyük ekonomik kayıplar yaşanmasına neden oluyor.Eski patates üretim teknolojisinin yetersizliği ve yeni çeşitlerin mevcut olmaması ortaya kırsal fakirliği çıkartıyor.

Projenin ilk safhasında, Bratunac’da üç ton patates tohumunun 10 dekar arazide demonstrasyon amacıyla ekimine başlandı.Yeni üretim teknolojilerine ve çeşitlerine olan ihtiyacı gören TİKA,  Bosna Hersek ve Banja Luka’da mevcut Ziraat Fakülteleri ve Araştırma Kurumları, bu sorunların çözümüne yönelik yapılması gereken bilimsel çalışmalar için gerekli  finansal ve teknik destek ihtiyacının karşılanması ile yerli ve kaliteli tohum, eğitim, kooperatifleşme ve pazarlama yatırım konularını kapsayan paket bir proje hazırlayarak  Bratunac bölgesinde patates üretim çalışmalarına başladı.

Projenin ilk safhasında, Bratunac’da üç ton patates tohumunun 10 dekar arazide demonstrasyon amacıyla ekimine başlandı. Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi uzmanlarının gözetiminde gerçekleştirilen deneme ekimlerinde daha önce yapılmayan ekim öncesi ilaçlama gerçekleştirilerek yeni teknikler ile  patates üretiminden yüksek verim alınması amacıyla demonstrasyon alanında sulama sistemleri de kurularak, Bosna Hersek’te kaliteli ve verimli bir üretim süreci başlatıldı.

projenin Doğu Bosna’da yerel halkın  istihdam ve ekonomik kalkınmasını sağlayarak, iç göçü engelleyeceğini ifade ediyorProjenin ilerleyen safhalarında toplamda 20 hektar alanda modern yöntemlerle patates üretiminin yapılması, elde edilecek ürünlerin bölgede yeni faaliyete geçecek kızartmalık patates fabrikalarında ve iç piyasada değerlendirilmesi amaçlanıyor.

TİKA tarafından hazırlanan,Bosna Hersek’te Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Üretiminin Arttırılması Projesi üç yıl sürecek. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü ve Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde yürüyecek olan proje kapsamında, Doğu Bosna’nın Bratunac bölgesinde modern ekipmanlar ve AR-GE çalışmaları ile patates üretimi teşvik edilecek, patates üretiminden yüksek verim alınmasını sağlayacak, tarımsal faaliyetler çiftçilere öğretilecek, bölgedeki Ziraat Fakülteleri ve Araştırma Kurumlarına yönelik kapasite arttırıcı çalışmalar ve sosyal dayanışmaya öncü olarak kooperatifleşme çalışmaları gerçekleştirilerek kalkınma ve istihdamda yüzlerce insana ve aile işletmelerine ekonomik destek sağlanacak.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Ü...

Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Ü...

Ceban; “Kardeşlerimizi ülkemize bekliyoruz” Ceban; “Kardeşlerimizi ülkemize be...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Ü...

Kazakistan Kapılarını Türk Yatırımcılara Açıyor Kazakistan Kapılarını Türk Yatırımcılara...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Patates Ü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri