Diyar-i Türk

Türkiye’nin Yeni Sanat Elçisi Elona HOŞ

Adı Elona Hoş. Arnavutluk’un başkenti Tiran doğmuş. Bir Türk akademisyenle evlenmiş ve dört sene önce Türk vatandaşı olmuş. Türkiye’yi ülkesi olarak benimsemiş ve “her şeyim”  dediği ailesi ile birlikte Türkiye’de yaşıyor. Elona Hanım yedi yıldır filografi sanatı ile meşgul. Kökeni Ortadoğu’ya dayanan bu sanat, tahta üzerine çakılmış çiviler ve arasına dikkatle gerilmiş bakır ve gümüş […]

Bu Haber 13 Haziran 2016 - 16:08 'de eklendi ve 2320 kez görüntülendi.

Türkiye’nin Yeni Sanat Elçisi Elona HOŞ

Adı Elona Hoş. Arnavutluk’un başkenti Tiran doğmuş. Bir Türk akademisyenle evlenmiş ve dört sene önce Türk vatandaşı olmuş. Türkiye’yi ülkesi olarak benimsemiş ve “her şeyim”  dediği ailesi ile birlikte Türkiye’de yaşıyor. Elona Hanım yedi yıldır filografi sanatı ile meşgul.

Sanatçımız Lübnan'daki dostlarıyla birlikte serginin açılışıKökeni Ortadoğu’ya dayanan bu sanat, tahta üzerine çakılmış çiviler ve arasına dikkatle gerilmiş bakır ve gümüş teller kullanılarak yapılan zor bir sanat. Elona Hoş Hanım da bunu İstanbul’da, belediyenin bir kursunda öğrenmiş ve yedi senedir tüm incelikleriyle uygulamakta. Kendine göre farklı teknikler geliştirerek hayli özgün modeller de meydana getirmiş. Evinde sessiz sedasız sanatı ile meşgul olan Elona Hanım, çalışmaları ile uluslararası medyaya da konu olmuş. Kendisi, dünyaca ünlü İslami Hüsn-i Hat, yani kaligrafi sanatçıları ile birlikte çalışıyor. Onların eserlerini, onlardan müsaade alarak ya da telif Elona Hoş tarafından dizayn edilen bir Osmanlı  Armasıhaklarını satın alarak işliyor ve sanatseverlerin beğenisine sunuyor. “Pahalı bir sanat olduğunu biliyorum, ancak maksadım bu işten para kazanmak değil. Zaten hiç bir sergimi satışa yönelik olarak da yapmadım. Önemli olan tahtaya ruhu aktarmak” diyor Elona Hanım. Bunu da, geçtiğimiz yıllarda başta Balkanlardaki camilere gönderdiği hediyeler olmak üzere değişik bağışlarıyla da kanıtlıyor.

Bu sanatı geçim kaynağı olarak görmekten daha çok sanatsal bir aşkla yapıyor olması, onu alanında Dünya’da giderek adını duyuran bir isim haline getiriyor. Nitekim geçtiğimiz Ramazan ayında dünyaca ünlü El Cezire (Al Jazeera) kanalında kendisi hakkında 10 dakikalık bir belgesel de yapıldı ve yayınlandı. Bu belgeselde kendisi, İslami sanatlarla uğraşan Avrupalı sanatkârlardan birisi olarak tanıtıldı.

Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes, eşi Aytaç Erciyes, Girit Türklerinin çatı kuruluşu Ulinnoha Derneği Başkanı Dr Ali Bekraki ve Filogrofi Sanatçısı Elona HoşKendisini hem Avrupalı hem de Osmanlı torunu olarak tanımlayan Elona Hoş Hanım, Osmanlı coğrafyasındaki kimi camilere bilabedel bazı büyük eserlerini de bağışlamış. Örneğin Yunanistan’ın İskeçe şehrindeki Fıçılı Köyü Camiini harap halinden kurtarma çalışmalarını sosyal medyada görüyor ve “Benim de bir katkım olmalı” diyerek camiye, Ayet-i Kerime, Ay yıldız armaları ve Allah ve Muhammed lafızlarını içeren toplam beş çalışmasını hediye ediyor. Yine farklı camilere de hazırlayıp göndermekte olduğu çalışmaları mevcut.

Bir erkek çocuğu annesi olan Elona Hanım vaktinin çoğunu sanatsal çalışmalara ayırıyor. Kendisinin anlattığına göre günde 10 saate yakın filografi ile uğraştığı zamanlar oluyor

Lübnanlılar sergiye büyük ilgi gösterdilerElona Hanım, Türkiye Cumhuriyeti Beyrut Büyükelçisi Sayın Çağatay Erciyes, Lübnan’daki Girit Türklerinin çatı kuruluşu Ulinnoha Derneği, TİKA ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi katkılarıyla düzenlenen iki sergide Lübnan Halkı ve sanatseverlerle buluştu.

Sergi Kuzey Lübnan’da Sünni Müslümanların ağırlıklı olarak yaşadığı Trablus’ta Beyt-el Fen Sanat Merkezinde gerçekleştirildi ve üç binden fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edildi. Sergiyi, Lübnan’ın bir önceki başbakanı olan ve dünyanın en zengin 7.ci ismi olarak da bilinen Necib Mikati’nin de gezmesi ve sergi yeri olarak, Trablus’taki en otantik kültür merkezi olan ve bir taş yapı şaheseri olan Beyt-el Fen Kültür Merkezini tahsis etmesi ev sahiplerinin verdiği önemi göstermesi açısından anlamlı. Yine Necip Mikati’nin eşinin serginin ikinci gününe gelmesi zikredilecek ayrıntılardan.

Elona Hoş eseri bir tuğraLübnan kozmopolit bir yer. Ülkede nüfus olarak üç ana gruba ayrılıyor. Bunlar, merkezde Hıristiyan Maroniler, güneye ve doğuya doğru Şii Araplar, kuzeyde ise Sünni Araplar.

Bunların ardından ise Dürziler, Anadolu kökenli Ermeniler, Ortodoks Araplar, Çerkezler, Türkmenler ve 20 bine yakın Girit muhaciri Rumca konuşan Müslüman ile sayıları 30 bini bulduğu söylenen ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşanın getirdiği Arnavut askerlerin torunu olan Arnavutlar geliyor.

Arnavut kökenli sanatçı aslında bir coğrafyacıİşte bu kozmopolit ortam içerisinde Müslümanların en sık maruz kaldıkları eleştirilerden birisi ise, Müslümanların sanattan anlamadıkları ve sadece terörden ve kafa kesmekten anladıkları yönündeki ezberletilmiş safsatalar. Bu iddialar, ülkedeki Ermeni cemaati ve Maronilerin İslam karşıtı ortamlarda kullandıkları ifadelerden sadece birisi. İşte bu noktada sanatın susturucu bir silah olma özelliği ortaya çıkıyor.

Sergiye Ermenilerden ve Maronilerden de katılanlar oldu. Kendilerini ait hissettikleri Batı dünyasından çıkmış bir Müslüman’ın elinden, Arap Alfabesi ile yazılı Kur’an-ı Kerim ayetleri ve İslami lafzı şeriflerden oluşan muhteşem eserlerle karşılaşmak doğrusu beklemedikleri bir şeydi.

Sanatçımız Başbakan Mikati'ye tablosunu hediye ettiEmeğin, sevgi ve azimle birbirinden güzel eserlere dönüştüğü çalışmalarla düzenlenen bu organizasyon birçok açıdan amacına ulaştı. Bunlardan birisi, Kuzey Lübnan’da ilk defa bu tur bir etkinliğin yapılması ve Osmanlı Dünyasından da ne kadar güzel ve özel sanatların çıkabildiğini herkesin görmüş olmasıydı. Bir başka başarı ise, gerek Beyrut’ta gerekse de Trablus’ta yapılan iki serginin organizasyonun da Ulinnoha Derneği tarafından yapılmış olmasıydı. Bu başarılı çalışma ile derneğin temsil ettiği Lübnan’da yaşayan Giritli Türklerin sesi de herkese daha gür bir şekilde ulaşmış ve duyurulmuş oldu. Bu arada vurgulamak gerekir ki, ağırlıklı olarak Trablus şehrinde yaşayan bu insanların uzun yıllardır unutulduğu ve umursanmadığı bariz bir gerçektir. İşte Ulinnoha Derneğinin bu faaliyetleri ile Giritli toplum, hak ettiği yeri yavaş yavaş da olsa geri almakta ve varlığını herkese ispatlamaktadır.

Sergiyi gezenler arasında Lübnan Eski Başbakanı Necib Mikati’de yer aldı (2)Bir başka önemli nokta ise Türkiye Büyükelçiliğinin bu etkinliğe sahip çıkması ve desteklemesi. Sayın Büyükelçimiz ve ekibi, Lübnan’da yaşayan Türk varlığının hemen hemen hepsini bu organizasyon ile Türkiye Cumhuriyetinin sevgi çatısı altında toplamıştır. Büyükelçi Sayın Erciyes’in konuşmasında bu tür etkinliklerin devam edeceğini ve sivil toplum kuruluşlarıyla daha birçok faaliyet yapılacağını vurgulaması sevindirici, bir o kadarda değerlidir. Yüz yıldan fazla bir zamandır Osmanlıya yönelik sürdürülen kötü propaganda ve karalama politikaları Türklere ve Osmanlının varisi Türkiye Cumhuriyetine büyük zararlar vermektedir. Buna karşı koymanın ve gerçekleri yansıtmayan bu iddiaları çürütmenin en kolay ve en basit yolu ise, bu ülkelerde faaliyetlerini sürdüren ve Türkiye’yi seven sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi ve onlarla birlikte bu tür faaliyetlere devam etmektir. Çok şükür ki Türkiye günümüzde bu noktadadır.

Bu serginin bir diğer özelliği ise, Türk Büyükelçiliğinin Kuzey Lübnan’ın en büyük şehri olan Trablus’ta şu ana kadarki ilk sanat etkinliği olarak dışişleri tarihine geçmiş olmasıdır.

Beyt-el Fen Kültür MerkeziSergideki açılış konuşmalarından semah gösterisine kadar tüm etkinlik, basit bir sergiden ziyade sanat ambalajı içerisinde Türk- İslam Kültürünü akıllara kazıyacak bir geçit töreni gibiydi. Mayıs-Haziran aylarında Lübnan’da düzenlenen “Osmanlı Sanatları ve Hüsn-i Hat’ta İşlenmiş Filografi” Sergisi Trablus ve Beyrut’ta gerçekleşmiş ve umulanın üzerinde bir ilgi ile Lübnan Basınında da yer almıştır.

Sergiye Dürzi dininin temsilcileri de katılarak, bu sanatın kendilerine bir kurs ile öğretilmesi için talepte bulunmuş ve Şuf Bölgesinde bunun Dürzi gençlerine aktarılması için Elona Hanımdan yardım istemişlerdir. Kısacası “Bir serginin içinin en iyi doldurulduğu etkinlik nasıl olabilir?” sorusunun cevabı da belki bu olmalıdır.

Dr. Ali Bekraki ve Sanatçı Elona HoşBu tabloyu gördükten sonra, ülkemiz adına yurtdışında sanatsal faaliyetlerde bulunan, buralarda el emeği göz nuru onca eseri sergileyen sanatçılarımızın sayısının artmasını ve hepsinin de aynı şekilde ilgi odağı olmalarını yürekten dilemek, artı olarak sanatın ve sanatçının himaye edildiği müreffeh bir Türkiye’nin sürekli yükselmesini dilemekten başka söylenecek fazla şey kalmıyor. Sanat, dünyada az açıklama ile çok şeyi aktaracağınız bir alan. Bu alanda çok daha ileri gitmemiz ve milletçe daha da çok var olmamız gerekiyor. Elona Hanımın çalışmalarını görmenizi ve keşfetmenizi diliyoruz.

Zira sanat, sünnettir. Sanatı temaşa ise, yaratılanlardaki sanatı temaşaya açılan bir kapıdır.

 

 

 

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal