Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

HOCA AHMET YESEVİ’NİN TORUNLARINA KAZAKÇA MEALLİ KUR’AN-I KERİM

Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi’nin torunlarına Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Kazakça mealli 4 bin Kur’an-ı Kerim hediye edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başlatılan ‘Hediyem Kuran Olsun’ projesi kapsamında 4 bin Kur’an-ı Kerim Kazakistan Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yılmaz ve TDV yetkilileri tarafından Kazakistan Diyanet İşleri Başkanlığına teslim […]

11 Haziran 2016 - 0:27 'de eklendi ve 650 kez görüntülendi. A+A-

HOCA AHMET YESEVİ’NİN TORUNLARINA KAZAKÇA MEALLİ KUR’AN-I KERİM

Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi’nin torunlarına Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Kazakça mealli 4 bin Kur’an-ı Kerim hediye edildi.
HOCA AHMET YESEVİ’NİN TORUNLARINA TDV’DEN KAZAKÇA MEALLİDiyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başlatılan ‘Hediyem Kuran Olsun’ projesi kapsamında 4 bin Kur’an-ı Kerim Kazakistan Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yılmaz ve TDV yetkilileri tarafından Kazakistan Diyanet İşleri Başkanlığına teslim edildi.

Kazakistan Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yılmaz, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Eğitim Hizmetleri Uzmanı Ali Güner ve TDV Gönüllüsü Yozgat Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz ile birlikte Kazakistan Müslümanları Dini İdaresini ziyaret ederek, Kazakistan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve HOCA AHMET YESEVİ’NİN TORUNLARINA TDV’DEN KAZAKÇA MEALLİAstana Başimamı Navruzbay Taganoğlu Ötpenov’a Kazakça mealli Kur’an-ı Kerimleri takdim etti.
Yapılan görüşmelerin ardından bir açıklama yapan Kazakistan Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yılmaz, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kazakistan Müslümanları Dini İdaresinin iki kardeş kurum olduğunu söyledi.
Yılmaz, “Bu iki kurum arasında protokol gereği biz burada hizmetlerimizi sunuyoruz. Ancak hizmetlerin özünü, Kazakistanlı kardeşlerimiz, Kazakistan diyaneti ihtiyaçlara göre belirliyor. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda ortak hareket ediyoruz. Bu ortak hareket alanlarımızın en başında dini yayınlar gelmektedir” dedi.

HOCA AHMET YESEVİ’NİN TORUNLARINA TDV’DEN KAZAKÇA MEALLİ KURAN’I KERİMKuran ayı Ramazan’da Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının başlattığı Hediyem Kuran Olsun kampanyası kapsamında Kazakça mealli 4 bin Kuranı Kerim hediye ettiklerini vurgulayan Yılmaz, “2014 yılından bu yana hem metin hem de meal olarak 14 bin adet Kuran-ı Kerim dağıttık. Diyanet olarak Hediyem Kur’an Olsun kampanyası kapsamında dağıtılan Kuranların yanı sıra çok sayıda dini eseri Kazakça’ya çevrildi. Başkanlığımızın Kazakça’ya tercüme ettiği temel dini bilgiler eserinden 12 bin adet dağıttık. 3 yıldır Kazakça diyanet takvimi yaptık, bu yıl 7 bin adet dağıttık. Başkanlığımızın 11 eserden ibaret olan ailem serisini tercüme ettirdik basıma hazır. Yine İmam Maturidi’nin kitabı tevhidi, Hanifiliğin özünü itikadını oluşturan temel eseri tercüme ettirdik basıma hazır. Ebu Hanife Hazretlerinin, Ebu Hanife kitabını tercüme ettirdik basıma hazır. Hadislerle İslam 7 ciltlik eserin tercümesi başlandı. İnşallah ekim ayı sonunda bitecek. Bunun yanında inanç serisini 9 adet kitabı tercüme ettirdik redakte ediliyor basılacak. Bu yıl sonuna kadar bu eserlerin tamamını bastırıp dağıtmayı planlıyoruz” diye konuştu.
HOCA AHMET YESEVİ’NİN TORUNLARINA TDV’DEN KAZAKÇA MEALLİKazakistan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Navruzbay Taganoğlu Ötpenov ise Kazakistan Müslümanları dini idaresi ile Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu belirterek, “Her türlü çalışmaları birlikte yapıyoruz. Bu sene de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı eliyle bastırılan Kuranı kerimi Mübarek Ramazan ayında dağıtıyoruz. Bunun dışında da birçok ekinlikleri işbirliği halin gerçekleştiriyoruz. Türkiye Diyanet Vakfı’na desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ömer Yılmaz ise Ramazan faaliyetleri kapsamında ata yurdu Kazakistan’a geldiklerini belirterek Hoca Ahmet Yesevi’nin torunlarına Türkiye Diyanet Vakfı olarak Kazakça mealli Kuran’ı Kerim hediye ettiklerini söyledi.
Türkiye Diyanet Vakfı gönüllüsü olarak Kazakistan’a gelen Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ömer Yılmaz ve TDV Hediyem Kur’an Olsun Proje Sorumlusu Ali Güner tarafından Hoca Ahmet Yesevi Türbesinin yer aldığı Türkistan şehrinde dağıtıldı. Ayrıca Astana’daki hafızlık Kur’an kurslarında eğitim gören öğrencilere de Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi’nin torunlarına Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Kazakça mealli ...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi’nin torunlarına Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Kazakça mealli ...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi’nin torunlarına Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Kazakça mealli ...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi’nin torunlarına Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Kazakça mealli ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri