Diyar-i Türk

Asırlar Sonra İbadete Açıldı

21 Haziran 1455 tarihinde Prizren’in Osmanlı tarafından fethinin ardından ilk Cuma namazının kılınması için yaptırılan Kırık Cami (Namazgah) Prizren İslam Birliği tarafından asırlar sonra Ramazan Ayı’nda ibadete açıldı. Fatih Sultan Mehmet ve ordusunun Prizren’in fethinin ardından ilk Cuma Namazını kıldığı Kırık Camii, bir diğer adıyla Namazgah’da Ramazan Ayı boyunca teravih kılınacak. Prizren İslam Birliği tarafından […]

Bu Haber 06 Haziran 2016 - 21:27 'de eklendi ve 1022 kez görüntülendi.

Asırlar Sonra İbadete Açıldı

21 Haziran 1455 tarihinde Prizren’in Osmanlı tarafından fethinin ardından ilk Cuma namazının kılınması için yaptırılan Kırık Cami (Namazgah) Prizren İslam Birliği tarafından asırlar sonra Ramazan Ayı’nda ibadete açıldı.

Prizren NamazgahFatih Sultan Mehmet ve ordusunun Prizren’in fethinin ardından ilk Cuma Namazını kıldığı Kırık Camii, bir diğer adıyla Namazgah’da Ramazan Ayı boyunca teravih kılınacak. Prizren İslam Birliği tarafından alınan kararla şehirde yaşayan Müslümanlar, ilk teravihlerini ecdat yadigarı eserde eda ederken alınan karardan duydukları memnuniyeti de dile getirdiler.

Bir rivayete göre Fatih ordusuyla burada namaz kıldıPrizren’in fethinden hemen sonra inşa edilen ve Prizren’deki ilk Osmanlı eseri olma özelliğine de sahip olan Kırık Cami, Osmanlının bölgeden çekilmesinin ardından harabeye döndü. Komünist Yugoslavya döneminde çevresindeki Osmanlı mezarlığının yok edildiği tarihi yapıt, 2001 yılında başta TİKA, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi gibi kurumların destekleriyle restore edildi ve çevre düzenlemesi yapıldı.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal